Blockchain Kullanarak Covid-19 Aşısı İzleme Projesi

Koronavirüs

Malezya Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Bakanlığı (Mosti) ve Mimos Bhd, Malezya Sağlık Bakanlığı’nın yardımıyla, kavram kanıtı aşamasında Blockchain teknolojisini kullanan bir aşı izleme projesine başladı.

Tüm dünyanın beklediği bu aşıların milyonlara ulaşması için Blockchain teknolojisi kritik bir rol oynayabilir. 

Moderna ve Pfizer tarafından geliştirilen aşıların saklama koşulları farklılık gösteriyor. Moderna’nın aşısı, eksi 20 santigrat derece sıcaklık gerektiriyor, ancak normal bir buzdolabında (2-8 Santigrat) bir aya kadar saklanabilir. Pfizer’ın aşısı ise çok daha soğuk bir ortam (eksi 70 Santigrat derece) gerektiriyor ve normal soğutmada yalnızca beş güne kadar dayanabiliyor. Haliyle etkinliklerini sürdürebilmesi için aşıların uygun şekilde depolanması hayati bir önem taşıyor.

Peki alıcılar aşının doğru bir şekilde saklandığından nasıl emin olacak? Tüm süreci izleyerek aşı depolarını takip etmek mümkün mü?

Cevap Blockchain teknolojisinde yatıyor olabilir. Blockchain üzerinden izlenen her aşı ile zincirdeki her bağlantı tüm süreci takip edebilir. Ayrıca sağlık departmanları, zinciri bir bütün olarak izleyerek gerektiği takdirde düzgün işleyişi sağlamak için müdahale edebilir. Blockchain tabanlı aşı tedariğinin bazı potansiyel faydaları şöyle:

  • Üreticiler, gönderilerin varış yerlerine zamanında teslim edilip edilmediğini takip edebilir.
  • Hastaneler ve klinikler stoklarını daha iyi yöneterek arz ve talep kısıtlamalarını azaltabilir. Ayrıca, aşı orijinalliği ve uygun saklama koşulları ile ilgili garanti alabilir.
  • Kişiler, aldıkları özel aşı için aynı garantiye sahip olabilir.

Bakan Yardımcısı Datuk Ahmad Amzad Hashim, aşı izlemenin yalnızca Covid-19 aşısı için değil, Malezya’daki diğer aşılar veya ilaçlar için de kullanılabileceğini söyledi.

Datuk Ahmad Amzad Hashim, “Bugün, üreticiden tedarik zincirine ve ilacı dağıtan doktora ve onu alan kişiye kadar her ilaç için bir dizi ile başlayacak. Bu sistem daha sonra uluslararası standartları karşılayan bir Dijital Sağlık Sertifikası hazırlamak için kullanılabilir.” açıklamasında bulundu.

Blockchain teknolojisinin uygulamalarından birinin, küresel bir aşamada 2022 yılına kadar yaklaşık 500 milyon ABD doları (RM2.044 milyar) değerinde olduğu tahmin edilen ilaç hareketini izlemek olduğunu da sözlerine ekledi.

Bunlara ek olarak ise, “Blockchain, ilacın doğruluğunu doğrulamak için kullanılabilir ve bu, ilacın üretimden kullanıma kadar kanıtlanmasını sağlayacaktır. Örneğin, Blockchain, fabrikadan yönetim seviyesine ve dağıtımına kadar aşıların izini sürmek için kullanılabilir”.

“Evrensel olarak erişilebilen blok zincirler, verilere ilgili tarafların güvenli ve emniyetli bir şekilde erişmesini sağlayacaktır. Erişim, akıllı sözleşmeler kullanılarak hastalar tarafından verilebilir. Bu sadece sağlık verilerinizin kontrolünü bireyin eline vermekle kalmıyor, aynı zamanda doğru tedavi için süreyi de azaltıyor”. ifadelerini kullandı.

Aynı konseptin, bir hasta olarak farklı doktorlar, klinikler ve hastanelerle ilgilenmeleri gerektiği ve tıbbi geçmişin farklı yerlere yayılmasına neden olduğu tıbbi sigorta taleplerinin verimliliğini artırmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

“Tıbbi kayıtların uygun erişime izin veren Blockchains’de park edilmesi, yalnızca sigorta şirketlerinin daha hızlı erişimini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda dolandırıcılık oluşumunu azaltmaya da yardımcı olur” dedi.

Ahmad Amzad, Blockchain gibi teknolojinin, tarımdan balıkçılığa, sağlıktan eğitime ve ülkenin sosyo-ekonomik seviyesini artırabilecek çeşitli diğer alanlarda da kullanılabileceğini söyledi.

Blockchain’in, belirli kullanıcılar arasında dağıtılmış ve merkezi olmayan bir şekilde paylaşılabilen bir veritabanı olarak görülebileceğini de sözlerine ekledi.

“Bu şekilde, hiç kimse veri tabanı üzerinde yetkiye sahip olmayacak, burada veri tabanı aynı zamanda tüm ilgili işlemler için dijital bir günlüğe sahip olacak, burada tutulan veriler şifreleme yoluyla güvende olacak. Veri bloğu, değiştirilemeyen bir denetim kaydı oluşturmak için birbirine zincirlenecek .Bu özelliklerin kombinasyonu, çeşitli alanlarda Blockchain kullanıcıları için benzersiz bir fırsat sunuyor ve ülkenin sosyo-ekonomisini teşvik edecek” dedi.

Önceki

Demant ile İşitme Sağlığı Buluşmaları

Sonraki

BIO Startup Programı Devam Ediyor

Öne Çıkanlar