”Fijital” Bir Ekosistem: LifeClub ile Sağlıkta İnovasyon

Türkiye’nin ilk sağlık Super App’i LifeClub’ın Genel Müdürü Elif Elkin, sorularımızı yanıtladı. 

 

T.U.: Kendinizden ve kariyer geçmişinizden bahseder misiniz?

Robert Kolej’in ardından 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde Kimya eğitimimi tamamladım. Yeditepe Üniversitesi’nde MBA yaparken Dışbank Proje Yönetimi Bölümü’nde çalışma hayatına başladım.

2001 yılında ilaç sektörüne Deva İlaç’a Ürün Müdürü olarak geçiş yapmamın ardından 2007 yılına kadar Deva İlaç Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcılığı ve  Saba İlaç Genel Müdürlüğü de dahil olmak üzere farklı görevler aldım.

2009-2017 yılları arasında Abdi İbrahim İlaç bünyesinde Satış ve Pazarlama, Kurumsal İletişim, Strateji Ofisi, İş Geliştirme alanlarında çeşitli yönetim pozisyonlarında bulunmamın ardından, Ocak 2017’de Abdi İbrahim Otsuka İlaç Genel Müdürlüğü görevini 2021 yılına kadar sürdürdüm.

Bir Acıbadem Sağlık Grubu şirketi olan LifeClub Sağlık Hizmetleri’nde, kuruluşundan, yani Mayıs 2021’den bu yana Genel Müdür olarak görev yapıyorum.

 

LifeClub yolculuğu nasıl başladı?

Dünyada ilk diyebileceğimiz vizyoner bir iş modeliyle yola çıktık. Türkiye’nin ilk sağlık Super App’i olan LifeClub, önleyici tıp yaklaşımıyla bütünsel sağlık yönetimi hizmeti sunan bir üyelik sistemi. Bizim bu noktadaki vaadimiz; dünyada saygın kaynaklar tarafından hazırlanmış güncel tıbbi kılavuzlar eşliğinde, kişinin aile öyküsü ile özgeçmişini harmanlayarak kişiye özel önleyici bir tıp yaklaşımı oluşturmak ve sağlığını buna göre yönetmek.

LifeClub Sağlıklı Yaşam Hizmetleri, sağlık sektörünün öncüsü olan Acıbadem Sağlık Grubu’nun gücü ve tecrübesinin ışığında, deneyimli üst yönetim ekibi ve teknolojik çözüm ortağımızın uzun süren araştırma ve tasarım süreçlerinin ardından 2021 yılı Mayıs ayında kuruldu. Titiz bir plan ve çalışma sonucunda, bir yıldan kısa bir sürede, 2022 yılı ortasında da LifeClub uygulamamızı hayata geçirdik, ardından da sağlık üyeliklerimizi başlattık. Her geçen gün kendimizi geliştirerek daha fazla insana sağlıklı yaşam yolculuklarında rehberlik etmek için çalışıyoruz.

LifeClub’un temel vizyonu nedir? Hangi amaçlar doğrultusunda kuruldu ve kullanıcılar için ne gibi bir fark yaratmayı hedefliyor?

LifeClub, Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın “insanların hastalandığında yanında olmanın ötesinde, onları sağlıklı tutabilmek için bir şey yapmak istiyorum” hayali ve “sağlığın geleceğine dair bir deneyim yaratma” vizyonunun sonucu olarak ortaya çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1947 yılında sağlığı ‘sadece hasta olmamak değil fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan tam iyi olma hali’ olarak tanımladı. Biz de LifeClub’ı tasarlarken tamamen bu tanımdan yola çıkarak insanlara iyilik, sağlık sunmayı hedefledik.  Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün 1998 yılında gelişmiş ülkelerde gerçekleştirdiği çalışmaya göre, her 10 kişiden 8’i yaşlılıktan değil, hastalıktan ölüyor. Üstelik bu hastalıkların yüzde 63’ü doğru bilgilendirme ve sağlıklı yaşam tarzıyla önlenebilir hastalıklar. İşte biz buna odaklanıyoruz.

LifeClub’un içeriği ve sunduğu özellikler hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyiz? Uygulama, hangi alanlarda kullanıcılara destek olmayı hedefliyor?

LifeClub, üyelerine sağlıklı yaşam yolculuklarında rehberlik etmek için tasarlanan fijital bir ekosistem.  Tek noktadan, sağlıklarını korumak ya da daha sağlıklı yaşamak için ihtiyaç duyacakları hizmetlere erişmelerini sağlıyoruz. LifeClub Wellness, LifeClub Sağlık ve LifeClub Platform olmak üzere 3 temel modülde şekillenen bu dünyaya adım atmak için uygulamayı indirip ücretsiz üye olmak yeterli.

Öncelikle sağlık modülünden bahsedecek olursak; LifeClub Sağlık üyelikleri ile 3 aşamada üyelerimizin bütünsel sağlık yönetimine rehberlik ediyoruz. Kişiye özel atanan ‘LifeClub Hekimi’ rehberliğinde, öncelikle kişilerin mevcut durumları analiz ediliyor, ne kadar sağlıklı oldukları, iyileştirme alanlarının ne olduğu belirlenip, ardından yine kendilerine özel bir Sağlık Planı ile beslenme, fiziksel aktivite, uyku düzeni, bağışıklık sistemi ve takip etmeleri gereken periyodik kontroller belirleniyor. Sonrasında da yıl boyu hep yanlarında olarak, hatırlatma ve organizasyonlarla bu süreci yönetmelerini sağlıyoruz. Türkiye’de ortalama ömür 78, ancak 59’dan sonrasını sağlıklı yaşamıyoruz. Oysaki 20 yıl sonraki yaşam kalitemizi bugün attığımız adımlarla biz belirliyoruz. Sürdürülebilir sağlıklı yaşam için yapmamız gerekenler net. Üyelerimizin bu yolculuklarında yanlarında olmak, doğru bilgilendirme, takip ve motivasyonla hayatlarına değer katmak en büyük hedefimiz.

LifeClub Wellness modülünde ise; üyelerimizin iyi olma hallerini korumak için ihtiyaçları doğrultusunda farklı dijital çözümleri tek bir uygulamada sunuyoruz. Acıbadem Sağlık Grubu Diyetisyen ekibi rehberliğinde hazırladığımız LifeClub Diyet ile üyelerimiz, algoritmanın kişiye özel bilgiler ve ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendirdiği sağlıklı beslenme programlarını ücretsiz olarak oluşturabiliyorlar. Bunun yanı sıra üyelerimizin sağlıklı beslenme ve kilo yönetimi konusunda uzman diyetisyenlerden birebir yönlendirme hizmeti almaları ya da bu menüdeki içeriğin evlerine, ofislerine gönderilmesi de mümkün.

Uygulamada yer alan LifeClub Hareket bölümünde üyelerimiz ihtiyaçlarına göre oluşturabilecekleri kuvvetlenme, esneme, yağ yakma programlarını seçimlerine özel hazırlanan videolardan takip edebiliyorlar. LifeClub Zihin Sağlığı, üyelerimizin ücretsiz olarak erişecekleri nefes egzersizleri ve meditasyon programlarını içeriyor. LifeClub Blog’da ise; sağlıklı yaşamla ilgili her konuda güncel kılavuzlar eşliğinde uzmanlar tarafından hazırlanan makaleler, videolar ve uzmanlarla gerçekleştirilen podcastler yer alıyor.

Bununla birlikte, üyelerimiz uygulamada yer alan LifeClub Platform modülünden kendi ihtiyaçları doğrultusunda sağlıklı yaşamla ilgili ürün, hizmet ve programları satın alabiliyorlar. Uyku düzenleme programından bağırsak sağlığına, aromaterapi eğitiminden yoga derslerine, cilt bakım ürünlerinden spor kıyafetlerine kadar çok geniş bir yelpazede ve her geçen gün genişleyen bir kapsamla tek noktadan hizmet sunuyoruz. Üstelik harcama yaptıkça kazanılan LifePara ve üyelerimize özel sunulan indirimler, ekonomik olarak da önemli bir avantaj sağlıyor. Bu minvalde portföyümüzü genişletmek ve yeni iş birlikleri kurmak için görüşmelerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Özetle LifeClub; “İyilik, Sağlık” mottosuyla sürdürülebilir sağlıklı yaşam alanında tüm ihtiyaçları bir arada sunuyor.

 

Kullanıcı odaklı yaklaşımınızı nasıl tanımlarsınız? LifeClub, kullanıcılarına nasıl bir deneyim sunuyor ve bu deneyimi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

LifeClub, ‘’fijital’’ bir ekosistem. Biz bu dönüşümü başlatan ilk isim olmayı hedefliyoruz. Sağlık sektörünün gelişimine destek olarak sağlık hizmetleri vermenin yanı sıra sektöre de yön vermek istiyoruz. Hastalıkları gerçekleşmeden önlemek, yaşam ortalamasının arttığı bu dönemde uzayan ömürlerin sağlıkla ve berrak bir zihinle sürdürülmesini sağlamak amacımız. Bu vizyon doğrultusunda; fiziki ve uzaktan sağlık hizmetlerinin uyumlu şekilde bir araya geldiği, yüksek seviyede kişiselleştirilmiş ve hedefli, sonuç odaklı hizmet deneyimi yaşatmak için çalışıyoruz.

Üyeliklerimizi ve hizmet deneyimini kişinin ihtiyaçlarına göre oluşturduk. Bütünsel sağlık yönetimi için LifeClub Pro, Plus ve Premium olmak üzere 3 tip bireysel üyeliğimiz bulunuyor. En geniş kapsamlı olan Premium üyelikte kişiye özel atanan LifeClub Hekiminiz ile 6 adet yüz yüze, sınırsız online görüşme yapabiliyorsunuz. Ayrıca kişiye özel bir LifeClub Protokol Sorumlusu atıyoruz. Burada size, önleyici tıp yaklaşımı odağında bütünsel sağlık yönetimi yaparken elimizi güçlendiren Tüm Vücut MR Analizi hizmetinden bahsetmek istiyorum. Normal Check-Up muayenelerinde beyne bakılmaz. Tüm vücut MR Analizinde beyin dahil vücudunuzun tüm bölgelerinde detaylı bir tarama yapılıyor. Böylece hastalıklara oluşmadan ya da ilk evrede müdahale etme şansımız artıyor. Üyelerimizden yola çıkarak, tüm vücut MR analizi ile çok sayıda erken evre prostat kanserleri ve anevrizmalarla karşılaştığımızı söyleyebilirim. Hastalarımız erken teşhis ile kemoterapisiz, ameliyatsız bu ciddi rahatsızlıkların üstesinden geldi.

Premium üyelikte, Acıbadem Hastaneleri Uzman Hekimleri ile 2 adet online görüşme, 2 adet yüz yüze muayene imkanı da bulunuyor. Diş konusunda da üyelerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap veriyoruz. Diş muayenesi, panoramik film, diş taşı temizliği, alt-üst çene diş beyazlatma, diş dolgusu gibi hizmetleri birer kez ücretsiz sağlıyoruz.

Ek olarak yeni lansmanını yaptığımız LifeClub Anne üyeliğimiz; doğum sonrası genellikle kendini ikinci plana atan annelerin bütünsel sağlığını yönetmeye yönelik bir içeriğe sahip. Doğum sonrası anne, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek, zihinsel sağlığı  güçlendirmek, esneme ve güçlenme egzersizleri ile zinde olmak, daha derin bir uykuya dalmak gibi ihtiyaçlarını uzman rehberliği ışığında yönetebilecek. LifeClub ile her konuda danışabileceği, onu tanıyan kişisel bir doktoru tarafından da düzenli takip edebilecek.

 

LifeClub’un gelecekteki hedefleri ve yeni projeleri nelerdir? Kullanıcılara sunmayı düşündükleri yeni özellikler veya geliştirmeler var mı?

Önümüzdeki dönemde yurt dışına açılmayı hedefliyoruz. Şimdiden yurtdışından üyelerimiz bulunuyor. Burada hem yurt dışında yaşayan Türkleri hem de uluslararası pazarları düşünebilirsiniz. Yurt dışında yaşayan Türkler için LifeClub olarak iki şekilde fayda üretiyoruz. Birincisi, her yıl en az bir kez memlekete geldiklerinden, geldikleri zaman tüm taramalarını gerçekleştirip, mevcut sağlık durumlarını ortaya koyuyoruz ve kişiye özel atanan LifeClub Hekimleri ile yıl boyu sağlıklı kalmaları için yapmaları gerekenlere dair bir LifeClub Sağlık Planı’nı oluşturuyoruz. Ardından da yine onlara özel tasarlanan periyodlarda takiplerini gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, onları çok iyi tanıyan, tıbbi geçmişlerine hakim, kişisel LifeClub hekimlerine her şeyi danışabiliyorlar. Acil durumda tek bir noktadan hizmet alabiliyorlar. İkincisi ise yurtdışında yaşayan Türklerin, memlekette geride bıraktıkları sevdikleri, yakınları. LifeClub’a onları emanet ederek, içleri daha rahat gittiklerini belirtiyorlar. Kalp hastası annesinin tetkikleri tahlilleri düzenli kontrol altında mı? Şeker hastası babası düzenli takip ediliyor mu? Acil durumda nereye ulaşacakları net mi? Hemen destek alacakları güvendikleri birini sevdiklerinin yanında olduğunu bilerek gidiyorlar. Diğer taraftan yabancı üyelerimize LifeClub hizmetlerini Avrupa’da bulunan hastanelerimizde alabilmelerine yönelik çalışmalara da başladık.

Kurumsal şirketlere ne gibi çözümler sunuyorsunuz? Bu alanda ne tür iş birlikleriniz var?

LifeClub olarak şirketlerin ihtiyaçlarına yönelik farklı çözümler sunuyoruz. 2022 yılında yapılan tüm araştırmaların da gösterdiği gibi, şirketler de çalışanlarının daha sağlıklı olmaları, iyilik hallerini korumaları konusunu öncelik listesinin en tepesine almış durumda. Kurumsal esenlik pek tabi ki, şirket performansı, yeteneklerin şirketlerde kalması gibi konularda belirleyici bir etken. Şirketler, son yıllarda çalışanlarının yaşam kalitelerini yükseltip verimliliğini artırmak için kurumsal wellbeing programlarına yöneliyor. Bu sayede çalışanların gündelik yaşam stresi ile kolayca başa çıkabilmesi ve verimli bir şekilde çalışabilmesi mümkün hale geliyor.

Çalışanlarının esenliğine önem veren şirketler, LifeClub Kurumsal üyelikler ile verdiği değeri gösteriyor. Yaptığımız iş birliklerinden olumlu dönüşler alıyoruz. Şirketler, yan hak kapsamında çalışanlarına LifeClub Kurumsal üyelik sunuyor. “Sana değer veriyorum, sağlığını önemsiyorum, daha sağlıklı olman için elimden geleni yapıyorum” mesajı çalışanlarda karşılık buluyor. Esnek altyapımız sayesinde bireyin ya da şirketlerin ihtiyacına göre üyeliklerimizi şekillendirebiliyoruz. Bu da hem memnuniyet, hem operasyonel verimlilik, hem de finansal açıdan önemli bir fayda sağlıyor. Şirket geneline sunulan birebir online diyetisyen hizmeti, uzman klinik psikologlarımız ile sunduğumuz psikoterapi seansları, alanında uzman kişiler ile şirket çalışanlarını buluşturduğumuz webinarlar, anahtar teslim gerçekleştirdiğimiz “Wellness Day” gibi programlar ve diğer tüm faaliyetlerimiz bu bakış açısına sahip şirketlere büyük operasyonel kolaylık ve elbette maliyet avantajı sağlıyor.

Önceki

Pelin Aydoğdu, Danone Türkiye Uzman Beslenme Erişkin Grubu Başkan Yardımcısı Oldu

Sonraki

M. Ahmet Şencan, Menarini Türkiye Teknik Operasyonlar Direktörü ve META MS&T Lideri Olarak Atandı

One Comment

  • Uygulamanın app i var mı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar