Çocukluk Çağı Kanserlerinde Tedavi Oranları Artıyor

çocukluk çağı

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tunç Fışgın, çocukluk çağı kanserlerinde alt gruplara göre farklılıklar olmakla birlikte, lösemilerde yüzde 80’in üzerinde, genel kanserlerde ise yüzde 60-70 oranında tam tedavi sağlanabildiğini belirtti.

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tunç Fışgın çocukluk çağı kanserleriyle ilgili bilgi verdi. En sık rastlanan türlerin kan kanseri (lösemi), beyin tümörleri ve lenf bezi kanserleri (lenfoma) olduğunu belirtti. Fışgın, bunları azalan sıklıkta, karın içi köken alan sinir kökenli tümörler (nöroblastom), böbrek tümörü (Willms), kemik tümörleri (Ewing / Osteosarkom) ve göz tümörlerinin (retinoblastom) takip ettiğini ifade etti.

Prof. Dr. Tunç Fışgın, çocuklarda kanserin yüz binde 10-15, akut lösemilerin ise yüz binde 3 sıklığında görüldüğü bilgisini aktardı. “Türkiye’de yılda 2.500-3.000 civarında çocuk, kanser tanısı alıyor.” diyen Fışgın, çocuk kanserlerinin yaklaşık yüzde 5’inde kalıtsal nedenler saptandığını, büyük bir kısmında ise nedenlerin belirlenemediğini kaydetti.

Prof. Dr. Tunç Fışgın, çocuk kanserlerinin belirtilerini şöyle sıraladı:

  • Uzun süreli ve enfeksiyon tedavisine yanıt vermeyen ateş.
  • Antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen, sert ve büyüyen lenf bezleri.
  • Burun ve diş eti kanamaları.
  • Vücutta hızlı gelişen ve açıklanamayan morluklar.
  • Ani iştahsızlık ve eşlik eden kilo kayıpları.
  • Israr eden baş ağrısı.
  • Karın içi, kol ve bacaklarda yeni oluşan kitleler.

Fışgın, “Bu bulguların varlığında aile hekimi veya çocuk hekimine başvurmak gerekir” dedi.

Tedavi olanakları neler?

Çocukluk çağı kanserlerinin tedavisinde çoklu disipliner yaklaşımın esas olduğunu ifade eden Prof. Dr. Fışgın şu bilgileri verdi:

Hastalar, çocuk hematoloji onkoloji, patoloji, çocuk cerrahisi, ortopedi, beyin cerrahisi, radyoloji, radyasyon onkolojisi, nükleer tıp ve gerektiğinde diğer disiplinleri içine alan konseyler aracılığıyla oluşturulan çoklu akıl ile yönetilir. Gerektiğinde farklı dahili ya da cerrahi bölümler de konseylere katılarak hastanın yönetimi konusunda görüş alışverişine katkı sağlar. Konsey kararı ile kemoterapi, cerrahi tedavi, radyoterapi, kemik iliği nakli ve hücresel tedaviler gibi farklı tedavi seçenekleri kullanabilir.”

Prof. Dr. Tunç Fışgın, çocukluk çağı kanserlerinde alt gruplara göre farklılıklar olmak ile birlikte lösemilerde yüzde 80’in üzerinde, genel kanserlerde ise yüzde 60-70 oranında tam tedavi sağlanabildiğini belirtti.

Korunma için ne yapılmalı?

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tunç Fışgın, çocukluk çağı kanserlerinden korunmak için dikkat edilmesi gerekenleri de şöyle anlattı; “Sağlıklı yaşam için dengeli ve doğal beslenme, yaş grubuna uygun egzersiz, yeterli dinlenme herkese olduğu gibi çocuklarımıza da önerilir. Ayrıca endüstriyel paket gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmak, taze sebze meyve tüketimini özendirmek, yoğun stres yaratan yarışmalı sınavlarla ilgili dengeli bir süreç izlemek ve çocuğu gereksiz aşırı stresten korumak da önemlidir.”

Fışgın, ailenin çocuğun gelişimini takip etmesi ve şikayetlerini dinlemesi ve açıklanamayan şikayetler ile karşılaşıldığında hekime başvurmanın en temel erken tanı yöntemleri olduğunun altını çizdi.

Önceki

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği’nden Özel Proje

Sonraki

Yeterli Beslenme Kanser Hastalarında Sağ Kalım Oranını Dört Kat Artırıyor

Öne Çıkanlar