Dijital Sağlık Startup’larının Büyüme Süreci Roche Healthcare Lab ile Hız Kazanacak

Dijital Sağlık Startup’larının Büyüme Süreci Roche Healthcare Lab ile Hız Kazanacak

Roche, Healthcare Lab Hızlandırma Programı ile Dijital Sağlık Startup’larının Büyüme Sürecini Destekliyor

Roche HealthCare Lab hızlandırma programı, sağlık hizmetleri sisteminde karşılaşılan en büyük zorlukları ele alarak uluslararası inovasyon ekosistemi nezdinde bağlantıları güçlendirmeyi amaçlıyor. Orta Avrupa ve Türkiye’de erken aşamadaki dijital sağlık girişimlerine yönelik uluslararası hızlandırma programı, daha iddialı bir program, yeni ortaklar ve daha geniş bir coğrafi kapsamla ikinci kez hayata geçiriliyor.

Roche tarafından oluşturulan ve Avrupa’nın en büyük sağlık inovasyon partnerlerinden Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT Health) iş birliği ile hazırlanan program bu yıl Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkeyi kapsıyor. HealthCare Lab, Avrupa’da inovasyon ve startup desteği üzerine kurulu önde gelen bir danışmanlık şirketi olan Civitta iş birliği ile yönetilirken, Türkiye’de ise lokal bir partner desteğiyle sunulacak. Program kapsamında sağlık startup’ları uluslararası uzmanların mentorluk desteğine ve uluslararası yatırım ekosistemine erişim fırsatı yakalayacak.

Healthcare Lab Programı’na Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Slovakya, Yunanistan, İtalya, Portekiz, Litvanya, Letonya ve Estonya’dan sağlık teknolojileri odaklı dijital çözümler sunan startup’lar katılabilecek. Program kapsamında 30’dan fazla uluslararası danışman ve mentor, startup’lara fikirlerini geliştirme ve aktarma konusunda destek sağlayacak. Ayrıca startup’lar program aracılığıyla Avrupa çapında potansiyel müşteri ve yatırımcılara erişim sağlayabilecek. Programın ardından, en iyi performansı sergileyen girişimler, işlerini sektör liderleriyle iş birliği halinde geliştirmeye davet edilecek.

2030 vizyonu ile inovasyon ekosistemini güçlendirmeyi ve topluluk oluşturmayı hedefleyen Roche İlaç Türkiye Genel Müdürü Dr. Natasa Klicko konuyla ilgili: “Global ve yenilikçi bir sağlık şirketi olarak, sağlık sistemlerini geliştirme ve hasta sonuçlarını iyileştirme sürecine katkı sağlama sorumluluğumuzun farkındayız. Gerçek bir fark yaratma potansiyeli olan inovasyonları geliştirmek için dinamik olarak büyüyen dijital sağlık startup’ları ile etkin iş birlikleri geliştirmenin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Bu yılki ilk startup iş birliği programımızın pilot versiyonunun başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından, ikinci girişimimizin duyurusunu yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Paydaşlarımızın ve uzmanlarımızın bulunduğu ve artık daha da genişlemiş ağımız ile birlikte, sağlık hizmetlerinde hastaları ilk sıraya koyarak bütünleşik çözümler üretmek isteyen herkesi aramıza katılmaya davet ediyoruz” dedi.

HealthCare Lab’in odağında öncelikli olarak hastalar yer alıyor 
Programın paydaşları, Avrupa ile Türkiye genelindeki sağlık sistemlerinde, dijital startup’lar tarafından ele alınacak ihtiyaçları belirledi. Program katılımcısı startup’lar, HealthCare Lab’in bir parçası olmak için üç kategoriden birini seçip başvuru yapabilecek.

  • Ele alınacak ilk alan sağlıkta veri yönetimi. Bu alan kapsamında halihazırda parçalı bir yapıda bulunan sağlık hizmeti verileriyle ilgili sorunların üstesinden gelmek ve çoklu kaynaklardan sağlık hizmeti verilerini toplamak için dijital çözümler üretip kanıta dayalı, sağlıklı karar verme süreçlerine yönelik içgörüler elde edilmesi hedefleniyor.
  • Sağlık alanında ele alınan bir diğer zorluk “Daha iyi sağlık sonuçları sunmak üzere kronik hastalıklara yönelik ortak, daha hızlı ve zamanında bir tanı konulmasını nasıl sağlayabiliriz?” sorusuna odaklanıyor. Bu doğrultuda tarama ve erken tanı olanağı sağlayan dijital çözümler aranacak.
  • Yeni fikirlerin beklendiği üçüncü alan ise dijital tanı ve hastalık yönetimi. HealthCare Lab hızlandırma programı, kronik hastalıkların ve durumların şeffaf ve kişiselleştirilmiş bir şekilde daha iyi yönetilmesini sağlamak için hastalara ve sağlık profesyonellerine yönelik çözümler üretilmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

HealthCare Lab hızlandırma programı nasıl çalışacak?

HealthCare Lab’e katılmak isteyen startuplar halihazırda healthcarelab.eu adresinden programa başvuruda bulunabiliyor. Ayrıca, 4 Kasım tarihinde başlangıç niteliğinde bir bilgilendirme etkinliği de canlı olarak yayınlanacak. En az iki kişilik bir ekibi, fonksiyonel bir çözüm prototipi ve 5M Avro’ya kadar fonu olan, Avrupa ve Türkiye’de menşeli tüm girişimler programa katılabiliyor. HealthCare Lab uzmanları, aralık ayının başlarında gerçekleştirilecek olan seçim ve eğitim programı kapsamında, Ocak 2022 tarihinde başlayacak olan hızlandırma programına katılacak 9 startup’ı belirleyecek. 

Üç aylık program süresince, seçilen startup’lar, Roche, EIT Health ve mentorlardan oluşan uluslararası ağın desteği ile projelerini geliştirme fırsatı yakalayacak. Program kapsamında atölyeler, birebir mentorluk çalışmaları ve özel koçluk oturumlarının yanında ağ oluşturma ve eşleştirme etkinlikleri de düzenlenecek. Healthcare Lab, Nisan 2022 tarihinde düzenlenecek bir Demo Günü ve üç ihtiyaç kapsamında bir kazananın seçilmesiyle sonlanacak ve kazanan 3 startup’a 10.000’er Avro hibe desteği verilecek.

HealthCare Lab ile ilgili daha fazla bilgi ve kayıt formu www.healthcarelab.eu adresinde yer alıyor.

Önceki

Pfizer Gelişen Asya Aşı Medikal Liderliğine Op. Dr. Egemen Özbilgili Atandı

Sonraki

Organ Bağışı, Yeni Bir Hayat ve Yeni Bir Şans Veriyor

Öne Çıkanlar