Dünya MS Gününde MS’in Farkında Ol

Dünya MS Gününde MS’in Farkında Ol

Uluslararası Multipl Skleroz (MS) Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Multipl Skleroz (MS) Günü olarak belirlenen 30 Mayıs’ta, her yıl tüm dünyada MS hastalığına dikkat çekiliyor. Bu özel güne, Merck Türkiye de MS alanındaki çalışmalarıyla toplumun hastalıkla ilgili bilgilendirilmesi ve farkındalık yaratılması için destek oluyor.

 Dünyada 2,9 milyon, Türkiye’de ise 58 bin Multiple Skleroz (MS) hastasının var olduğu tahmin edilmektedir. MS, beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın (miyelin kılıfı) hastalığıdır. Merkezi sinir sistemi ile organların bilgi iletişimini sağlayan omuriliğin miyelin tabakası üzerindeki fiziksel tahribatın bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Kas güçsüzlüğü, denge bozukluğu, yürüme ve konuşma aksaklığı ile kendini belli eden MS, alevlenmeler ve düzelmelerle seyreder. Merkezi sinir sisteminde etkilenen bölgeye ve etkilenme derecesine göre, bu kronik hastalığın türü, belirtileri ve şiddeti de kişiden kişiye değişebilmektedir. Belirtiler arasında titreme, karıncalanma, uyuşma, halsizlik, güçsüzlük, duyu eksikliği, kol ve bacaklarda sertlik, çift görme, görme azlığı, idrar kaçırma veya yapamama, erkeklerde cinsel güç azlığı sayılabilir.

Yapılan araştırmalarda hastalığa neden olabilecek faktörler arasında; D vitamini eksikliği, daha önce geçirilmiş viral enfeksiyonlar, çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları ve coğrafi etmenler sıralanıyor. Bununla birlikte, MS hastalığının kesinliği ispatlanmış bir sebebi bulunmuyor. Ayrıca genetik yatkınlığı olan kişilerde, bu teorilerin tümünün bir arada etkileşim gösterdiği, vücudun bağışıklık sisteminin olumsuz yönde harekete geçtiği de söylenebilir. Genç yetişkinlerde görülen bu hastalık özellikle kadınlarda 2 kat daha fazla ortaya çıkıyor. MS’li bireyler, doğru tedavilerle hayat kalitelerinde bir düşüş olmadan yaşamlarını sürdürebiliyor.

Merck’in Türkiye Genel Müdürü Şehram Zayer, hastalık hakkında farkındalığın artırılmasının önemini vurguladı. İlgili paydaşlarla bu konuda bilimsel iş birlikleri yaptıklarını belirterek, “Bu yıl dünyada 355’inci, ülkemizde ise 25’inci kuruluş yıl dönümünü kutlayan Merck, MS alanında global olarak son 25 yıldır çalışmalarını sürdürüyor. Bu alanda “Hastalar için Hep Birlikte” değer yaratmak amacıyla bilimsel çalışmalarımız kararlılıkla devam ediyor. Dünya MS Günü vesilesiyle, MS alanındaki sunduğumuz hasta odaklı ve inovatif yaklaşımımızla, Türk tıbbının, değerli hekimlerimizin ve hastaların daima yanında olduğumuzu belirtmek isterim.” dedi.

Merck Hakkında:

Dünyanın bilim ve teknoloji şirketlerinden Merck, Sağlık Hizmetleri, Yaşam Bilimleri ve Elektronikler alanlarında faaliyet göstermektedir. Şirketin yaklaşık 64.000 çalışanı, her gün milyonlarca insanın hayatında olumlu bir fark yaratmak amacıyla çalışmaktadır. 66 ülkede faaliyet gösteren şirket için, bilimsel merak ve sorumluluk sahibi girişimcilik, bilimsel ve teknolojik gelişimin kilit unsurları olmuştur. 1668 yılındaki kurulan Merck, 355 yıllık bir geçmişe sahiptir. Merck, Merck adının ve markasının küresel haklarına sahiptir. Bu konudaki tek istisna ABD ve Kanada’dır; Merck’in farklı iş kolları ABD’de ve Kanada’da sağlık alanında EMD Serono, yaşam bilimlerinde MilliporeSigma ve elektronikler konusunda EMD Performance Materials adıyla faaliyet göstermektedir. http://www.merck.com.tr/tr

Önceki

Pharminal İlaç, Nadir Hastalıkların Tedavisinde Yenilikçi Yaklaşımlarıyla Öne Çıkıyor

Sonraki

Berkay Sağlam, Pfizer Türkiye’de Global mRNA Etkileşim Direktörlüğüne Atandı

Öne Çıkanlar