“Erken Teşhiste İlk Adım Vücudunu Dinlemek ve Belirtilere Dikkat Etmek”

“Erken Teşhiste İlk Adım Vücudunu Dinlemek ve Belirtilere Dikkat Etmek”

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Uyarıyor:

“Erken Teşhise Giden Yolda İlk Adım Vücudunu Dinlemek ve Belirtilere Dikkat Etmek”

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi Dr. Gökşen İnanç İmamoğlu her yıl 20 Eylül’de kutlanan Jinekoloji Onkoloji Günü için kadınların sağlığına yönelik farkındalık oluşturmayı amaçlayan açıklamalarda bulundu.

Jinekolojik kanserlerin erken teşhisinin hayati önemini vurgulayan İmamoğlu, kadınları bu konularda bilinçlendirmenin öneminden bahsetti.

Her yıl 20 Eylül’de kutlanan Jinekoloji Onkoloji Günü, kadın sağlığının kritik bir parçası olan jinekolojik kanserlere dikkat çekmek ve erken teşhisin hayati önemini vurgulamak amacıyla düzenlendiğini söyleyen Dr. Gökşen İnanç İmamoğlu erken teşhisin önemine dikkat çekti.

“Bu özel gün, kadınların farkındalıklarını artırmak ve jinekolojik kanserlerin erken aşamada teşhis edilmesini teşvik etmek için büyük bir fırsattır. Jinekolojik kanserler, kadınların yaşamlarını derinden etkileyebilecek ciddi sağlık sorunları arasında yer alıyor. Ancak erken teşhisle birlikte bu kanser türlerinin etkilerini en aza indirebilir, tedavi şansını artırabiliriz. Erken teşhis, tedavi başarısını belirleyen en kritik faktördür. Bu nedenle, her kadının düzenli olarak jinekolojik kontrollerini yaptırması, belirtileri hızlıca fark etmesi ve uzman bir doktora başvurması yaşamsal önem taşıyor. Yumurtalık kanseri, rahim kanseri ve diğer jinekolojik kanserler gibi hastalıklar, belirtilerini erken aşamada göstermeyebilir. Bu nedenle, kendi vücudunuzu tanımanız ve olası belirtileri göz ardı etmemeniz önemlidir. Risk faktörlerinizi bilmek, erken teşhise giden yolda ilk adımdır.”

Yumurtalık (over) kanseri Türkiye’de jinekolojik kanserler arasında en sık görülen 2. kanser türü

Yumurtalık kanseri, erken evrede belirti göstermeyen ve teşhisi ileri aşamalarda yapılabilen bir hastalık. Jinekolojik kanserler arasında görülme sıklığı anlamında dünyada 7., Türkiye’de ise en sık görülen 2. kanser türü olan yumurtalık kanserinde erken tanı ve düzenli kontroller hayati önem taşıyor.

 

Yumurtalık (Over) Kanserinin Erken Teşhisi İçin “Merak Et Kendini”

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi Dr. Gökşen İnanç İmamoğlu yumurtalık kanseri ile ilgili şunları söyledi: “Yumurtalık kanseri maalesef başlangıçta belirti vermeyen,

dolayısıyla erken teşhisi zor bir hastalık. Öyle ki bazı durumlarda bu hastalık, farklı hastalıklarla yönelik yapılan testler sonucu tesadüfen teşhis ediliyor. Erken evrede teşhis edilmediğinde ölümcül olabilen bir hastalık olması sebebiyle kadınların yumurtalık kanseri semptomları hakkında bilinçli olması ve düzenli kontrollerini ihmal etmemesi hayati önem taşıyor. Türk Tıbbi Onkoloji Derneği olarak hayata geçirdiğimiz “Merak Et Kendini” projesi ile yumurtalık kanseri hakkındaki bilinç düzeyini yükseltmek ve erken teşhis oranını artırmayı amaçlıyoruz. Semptomu olsun olmasın, tüm kadınların meraketkendini.com üzerinden yumurtalık kanseri konusunda bilinçlenmeye ve bilgi düzeyini ölçmeleri için hazırlanan testi yapmaya davet ediyorum.”

Yumurtalık Kanseri İstatistikleri: Kadın Sağlığı İçin Bilinmesi Gerekenler

Gelişmiş ülkelerde her 100 bin kadından yedisinde, geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde ise altısında yumurtalık kanseri görülüyor. En sık 60-64 yaş aralığındaki kadınlarda görülmekle birlikte, teşhis konulan hastaların sadece üçte biri 65 yaş ve üzerinde. 40 yaş üzerindeki her 100 kadından 1,4’üne yumurtalık kanseri tanısı konuluyor. Birinci derece akrabalarda meme ve over kanseri görülme sayısı arttıkça bu oran yüzde 6’ya kadar yükseliyor.

Yumurtalık kanseri dünya genelinde kadınlarda en sık görülen yedinci kanser türü ve , yılda 314 bin kadına bu tanı konuyor.

Yumurtalık kanserinin semptomları arasında kasıkta ağrı hissi, karında şişkinlik, kilo alımı hissi, hazımsızlık, kabızlık, idrar yapma şikayetleri, kilo kaybı ve aşırı yorgunluk yer alıyor. Bu semptomların uzun süre devam etmesi durumunda hastaların geç olmadan bir jinekoloğa başvurması tavsiye ediliyor.

 

Önceki

FMF Hastalığı Türkiye’de Daha Sık Görülüyor

Sonraki

Batuhan Özenç, TRPharm’ın Yeni Satış ve Pazarlama Direktörü Oldu

Öne Çıkanlar