Kolajen Varisler ve Toplardamar Sağlığı İçin Faydalı Olabilir

kolajen

Doç. Dr. İlker Kiriş, kolajen destek ürünlerinin varisler ve toplardamar sağlığı için faydalı olabileceğini belirtti.

Kolajen, bağ dokusunu güçlendiren, cildin elastik olmasını ve su tutmasını sağlayan yapısal bir proteindir. Yaş ilerledikçe kolajen yapımı azaldığı için cilt elastikiyetini yitirir, ciltte sarkma, kırışıklıklar ve güneş lekeleri ortaya çıkar. Yaşlanma dışında sigara içmek ve güneş ışınlarının oluşturduğu hasar da kolajen kaybına neden olur. Kolajen destek ürünleri son dönemlerde özelikle cilt sağlığına katkıları konusunda sıklıkla gündemdedir. Tablet, kapsül, toz ya da sıvı formda tüketilen bu ürünler cilt kırışıklıklarını önlemek ya da saçları güçlendirmek amacıyla giderek daha fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanında, kolajen destek ürünleri varisleriniz ve toplardamar sağlığınız için de faydalı olabilir.

Kolajen damar duvarlarını güçlendirdiği için, kolajen miktarının azalması da özellikle ince örümcek ağı; varis gelişmesi açısından risk faktörü olabilir. Toplardamar duvarlarının zayıflaması ve daha az elastik hale gelmesi damar içinde kanın göllenmesi ve damarın genişlemesine yol açar. Genişleyen toplardamarlar da gözle görülür varislere dönüşür. Kolajen miktarı azaldıkça normalde çıplak gözle görülmeyen ince toplardamarlar daha görülür hale gelir. Kronik toplardamar yetmezliği ve varisleri olan hastalar üzerinde gerçekleştirilmiş bir bilimsel çalışmada varisli damar duvarlarında tip 4 kolajen miktarında azalma olduğu saptanmıştır.

Kolajen yapımını destekleyen başlıca gıdalar

Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. İlker Kiriş, kolajen toplardamar duvarlarını güçlendirdiği için, kolajen desteği ürünlerinin teorik olarak varis gelişimini engellenmesine yardımcı olabileceğini söyledi. Bunun yanında, kolajen yapımını destekleyen başlıca gıdalar arasında; kemik suyu, sarımsak, yumurta, balık, turunçgiller, kaju ve domates yer alır. C vitamini kolajen yapımını arttırarak toplardamar duvarlarının sağlam ve esnek olmasına katkıda bulunur. Ayrıca, örümcek ağı benzeri ince kılcal damar varislerinin oluşmasını önler. Limon, portakal, çilek, brokoli, maydanoz, kivi ve kırmızı biber gibi; besinlerde bol miktarda C vitamini bulunur. Kolajen yapımını artırmak ve güçlü toplardamarlar için bunlara ek olarak yeterli miktarda protein de almalısınız.

Sonuç olarak, kolajen destek ürünleri toplardamar sağlığını destekleyerek varis gelişmesini engellemeye yardımcı olabilir. Bunun yanında, eğer toplardamar yetmezliği ve varisler gelişmişse; bir doktor tarafından değerlendirilerek size uygun varis tedavisi planının oluşturulması en doğru yaklaşım olacaktır.

Önceki

Viatris Türkiye’nin Ülke Müdürü Okan Güner Oldu

Sonraki

AstraZeneca Türkiye Sıfır Karbon Çalışma Grubu’na Altın Stevie Ödülü

Öne Çıkanlar