Pandemi Döneminde Hastaneye Gidiş Oranları Düştü

Dünya Sağlık Örgütü Anayasasının yürürlüğe girdiği 7 Nisan 1948 tarihine ithafen her yıl 7-13 Nisan haftası Dünya Sağlık Haftası olarak kutlanıyor. 

Online araştırmalarla birçok konu ile ilgili bilgilendirme yapan havucum.com, bu yıl COVID-19 salgınının gölgesinde kutlanan Dünya Sağlık Haftasında, sağlık teması etrafında bir anket düzenleyerek sonuçlarını paylaştı.
 
Online anketlerle daha geniş bir kitleye ulaşarak araştırmaların daha kısa sürede ve daha az maliyetle gerçekleşmesini sağlayan havucum.com, binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği Dünya Sağlık Haftası araştırmasının bulgularını açıkladı. 

İhtiyaç duysak da hastaneye gitmeyi erteliyoruz

Dünya Sağlık Haftası özelinde yapılan araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 80’i yalnızca hastalandıkları zaman sağlık kontrolüne gittiklerini belirtirken yüzde 20’si rutin olarak sağlık kontrolü yaptırdığını söylüyor.
 
Pandemi ile birlikte birçok kişi sağlık sorunları olsa dahi kontrol ve tedavi amaçlı hastaneye gitmeyi erteliyor. Erteleme oranının kadınlarda daha yüksek olduğu görülüyor.
 
Katılımcıların yüzde 48’inin ebeveynlerinde kronik hastalık bulunuyor ve yüzde 6’lık bir kesimin kendisinde de aynı hastalık mevcut.

Pandemi yeme alışkanlıklarını da değiştirdi

Katılımcılar yine bu dönemde yeme alışkanlıklarının da değiştiğini belirtiyorlar. Katılımcıların yarısı daha fazla fast-food ve paketli gıda tükettiğini söylerken, diğer yarısı da hazır gıdalardan uzak durarak evde sebze protein ağırlıklı bir yemek düzenine geçtiğini belirtmiştir.
 
Katılımcıların sağlıklarını koruyabilmek adına meyve-sebze tüketimine dikkat ettikleri görülüyor. Düzenli spor yapıyorlar ve ek gıda takviyelerine başvuruyorlar. Özellikle kadınlar erkeklere kıyasla ek gıda takviyelerini (vitamin, balık yağı vs.) daha fazla tercih ediyor. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu günde 3 öğün yemek yediğini belirtirken, kadınlar erkeklere kıyasla 2 öğün yemek yemeği de tercih ediyor.

Sigara ve alkol tüketimi devam ediyor

Erkeklerin yüzde 66’sı, kadınların yüzde 33’ü alkol tüketiyor. Alkol tüketimi büyük bir çoğunlukta ayda 2-3 kez gerçekleşiyor. Sigara alışkanlığı ise erkekler de kadınlara oranla daha fazla. Katılımcıların yüzde 22’si günde 1 pakete yakın sigara içtiğini söylerken yüzde 5’i paket taşımadığını sadece arkadaş ortamlarına uyum sağlamak için içtiklerini belirtiyor.

Önceki

Kalp Yetersizliğinin Erken Tanısında Yapay Zeka Kullanılacak

Sonraki

Pandemi Kronik Kalp Hastalarını Ciddi Anlamda Etkiledi

Öne Çıkanlar