Sandoz Türkiye İlaç İhracatında Üçüncü Sırada Yer Aldı

Sandoz Türkiye İlaç İhracatında Üçüncü Sırada Yer Aldı

Sandoz Türkiye ilaç ihracatında ilk üçte yer aldı

Sandoz Türkiye, İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde, 2022’de 33,6 milyar dolarlık ihracat ile Türkiye’nin en fazla ihracat yapan sektörü olmayı başaran kimya sektörünün alt kategorisi ilaç sektöründe üçüncülüğü elde etti.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından her yıl düzenlenen “İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nin sekizincisi, haziran ayında gerçekleşti. 2022 Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren sektörü olan kimya kategorisi içerisindeki 16 alt sektörden biri olan ilaç kategorisinde Sandoz Türkiye üçüncülüğü elde etti.

İKMİB İhracatın Yıldızları Ödülü ile ilgili konuşan Sandoz Türkiye Genel Müdürü Cengiz Zaim: “Türkiye, Sandoz dünyasındaki en önemli dört üretim tesisinden birini ev sahipliği yapıyor. Gebze fabrikamızda Global Sandoz kalitesinde üretilen ürünlerimizi dünyanın 55 ülkesine ihraç ediyoruz. Böylece Türkiye ekonomisine katkı sağlarken, dünyanın dört bir yanındaki hastaların sağlık ihtiyaçlarına yanıt vermek ve ilaçlara erişimlerini kolaylaştırmak için de aktif rol oynuyoruz. Sandoz Türkiye olarak 2022 yılı ihracat rakamımız yaklaşık 65 milyon USD olarak gerçekleşti. Bu rakamın bu yıl yükselerek daha da artacağını öngörüyoruz. İKMİB tarafından hak kazandığımız bu ödül Sandoz’un Türkiye pazarına olan taahhüdünün bir göstergesidir. Bu önemli ve gurur verici çalışma için tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

1955 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Sandoz Türkiye, ilaç sanayinin gelişimine katkılar sağlarken, ülke ekonomisine katma değer ve ülkedeki hastaların kaliteli ilaçlara erişimini sağlamaktadır. Türkiye’de genel merkezi ve Gebze üretim tesisi dahil olmak üzere yaklaşık 800 kişilik bir istihdamı da ülkede yaratarak, faaliyet göstermektedir. Gebze fabrikası, yüksek üretim kapasitesiyle Sandoz’un dört önemli üretim merkezinden biri konumundadır. Sıfır Atık Serfikası’na sahip Sandoz’un Gebze fabrikasında, atık azaltma iyileştirilmeleri ve önemli su tasarrufu çalışmaları da yürütülmektedir. Sandoz, patenti bitmiş ilaçlarda dünyada lider konumundadır.

Sandoz Türkiye hakkında:

Jenerik ürünler ve biyobenzerler endüstrisinin şirketleri arasında yer alan Sandoz, farklı tedavi alanlarında 1000’in üzerinde ürün sunmaktadır. Sandoz dünya genelinde insanların kaliteli ilaçlara erişebilmesi konusunda yeni uygulamalara öncülük eder. Genel merkezi İsviçre’nin Basel şehrinde bulunur. 1955 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Sandoz Türkiye, genel merkez ve Gebze üretim tesisi dahil olmak üzere 800 kişilik bir ekiple faaliyet gösterir. Gebze fabrikası, yüksek üretim kapasitesiyle Sandoz’un dört önemli üretim merkezinden biri konumundadır. Daha fazla bilgi için https://www.sandoz.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Önceki

Bayer’in Gebze Fabrikası Ödül Aldı

Sonraki

DoktorTakvimi, Best Workplaces for Millennials™ 2023 Listesine Girdi

Öne Çıkanlar