Sanofi Türkiye Teknopark İstanbul ve Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık ve İlaç Teknoloji Merkezi İle İş Birliği Yaptı

Sanofi Türkiye, 2019 yılından bu yana hızlandırma programı PharmUp ile sağlık sektörüne yönelik çözümler geliştiren girişimcileri destekliyor. 2022’de ise dijital sağlık alanında Türkiye’nin en büyük inovasyon ara yüzlerinden biri olan PharmUp Hub platformunu hayata geçirdi. Sağlıkta küresel rekabetçiliğin ve inovasyon ekosisteminin güçlendirilmesine ön ayak olan bu Türkiye merkezli çok paydaşlı girişimcilik platformu PharmUp Hub, yeni iş birlikleriyle büyümeye devam ediyor. İlk olarak Başakşehir Living Lab ile iş birliğine giden Sanofi Türkiye, şimdi de Teknopark İstanbul ve Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık ve İlaç Teknoloji Merkezi (LHUSTEK) ile iş birliği yaptı.

Sağlık girişimcileri kuluçka merkezi ve diğer olanaklardan faydalanacak

Sanofi Türkiye ve Teknopark İstanbul stratejik iş birliğinin temel ilkesi; bilgi, deneyim, altyapı ve yetenek havuzlarının karşılıklı kullanımına dayanıyor ve sürekli gelişen bir iş ortaklığı modeli oluşturulması hedefleniyor. İş birliği kapsamında Sanofi Türkiye, Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi Cube Incubation’ın hizmetlerinden faydalanabilecek. Bununla birlikte, Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi Cube Incubation’ın açık inovasyon programından da yararlanarak sağlık sektörü ile ilgili yenilikçi iş fikirlerine ve girişimcilere öncelikli erişebilecek. Bu kapsamda Teknopark İstanbul, Sanofi Türkiye’nin ihtiyaç duyabileceği girişim özelliklerinin belirlenmesine ve başvuran girişimlerin değerlendirilmesine destek olacak. Teknopark İstanbul ayrıca, Sanofi Türkiye’nin seçeceği girişimlere altyapı imkânı, ofis desteği ve mentorluk hizmeti de sunacak.  

İki şirket arasında başlayan bu iş birliği süreci; teknoparkların, uydu ve ortak kuluçkaların, farklı vakıfların, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na bağlı şirketlerin ve özel sektörün katılımıyla genişleyerek etkin yönetim sistemi, yetenek havuzu, sürekli erişim, bilgi ve deneyim paylaşımı konularında artarak devam edecek.

Üniversite iş birlikleriyle güçleniyor

Sanofi Türkiye ve Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık ve İlaç Teknoloji Merkezi (LHUSTEK) arasında imzalanan iş birliği kapsamında ise, PharmUp Hub girişimcileri Lokman Hekim Üniversitesi’nin laboratuvarları, atölyeleri ve diğer çalışma alanlarından yararlanabilecek. Ayrıca Sanofi Türkiye ve LHUSTEK, yurt içi ve yurt dışı kaynaklı hibe programlarında, özellikle Erasmus Plus ve Horizon Europe (Ufuk Avrupa) programı başvurularında proje ortaklığı yapabilecek veya oluşturulan proje konsorsiyumlarında partner olarak yer alabilecek. Bununla birlikte LHUSTEK; biyoteknoloji, nanoteknoloji, giyilebilir teknolojiler, tıbbi cihaz, Drone/İHA, yapay zekâ, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, konvensiyonel ilaç, genetik, sağlık ve ilaç yazılımları ile benzeri alanlarda girişimcilere yönelik olarak inovasyona dayalı girişimcilik yarışmaları, sprint, tasarım maratonu, hackathon, ön kuluçka eğitimleri ve sağlık alanlarında yol haritasının planlanmasını sağlayacak.

Cem Öztürk

Sanofi Türkiye Ülke Başkanı ve Sanofi Türkiye, Afrika ve Orta Doğu Temel Ürünler Başkanı 

Sanofi Türkiye Ülke Başkanı ve Sanofi Türkiye, Afrika ve Orta Doğu Temel Ürünler Başkanı Cem Öztürk, “Sanofi Türkiye olarak, PharmUp Hub platformunu genişletmeye ve geliştirmeye yönelik yaptığımız bu iki önemli iş birliği için çok heyecanlı ve mutluyuz. PharmUp Hub platformuna dahil olan tüm partnerlerimizle birlikte disiplinler arası bir inovasyon ekosistemi oluşturarak sağlık girişimcilerinin kuluçka evresinden pazara erişimine kadar tüm gelişim süreçlerini desteklemeyi hedefliyoruz. Bunu yaparken de hasta ihtiyaçlarını odağımıza alarak, yönetişim, sağlık finansmanı, teknoloji ve veri yönetimi gibi pek çok alanda karşılıklı uzmanlıklarımızı ve tecrübelerimizi paylaşabileceğiz. Teknopark İstanbul ve LHUSTEK ile yaptığımız bu iş birliğinin, sağlık sektöründe katma değerli inovasyon ve teknoloji tabanlı projelerin hayata geçmesinde önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz.”

Bilal Topçu

Teknopark İstanbul Genel Müdürü

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, “Türkiye girişimcilik ekosisteminin gelişmesi, yerli ve milli teknoloji markalarının doğup büyümesi için gayret gösteren Teknopark İstanbul olarak elde ettiğimiz büyük başarıların arkasında inançla yapılan yoğun çalışmalar yatıyor. Türkiye’nin gelecek vizyonuna hizmet eden şirketler ile yaptığımız bu gibi anlaşmalar bizi son derece gururlandırıyor. Sanofi ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği ile sağlık girişimciliği ekosisteminin ihtiyaç duyduğu altyapıları dünya standartlarında sağlayarak, seçilecek girişimcilere altyapı imkânı, ofis desteği ve mentorluk hizmeti sunacağız. Karşılıklı tecrübe paylaşımının yanı sıra girişimci firmalarımız ve bilim insanlarımız projelerini hızlı bir şekilde hayata geçirebilecek. Sanofi ile yaptığımız bu heyecan verici iş birliği ile Türkiye’de derin teknoloji girişimciliğinin gelişmesine katkı sunacağız.”

Prof. Dr. Bülent Gümüşel

Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık ve İlaç Teknoloji Merkezi Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı

Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık ve İlaç Teknoloji Merkezi (LHUSTEK) Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bülent Gümüşel, “Sağlık ve ilaç temasıyla, KOSGEB desteği ve onayı ile kurduğumuz LHUSTEK olarak, girişimcilik ekosistemine bir yılı aşkın süredir katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sağlık alanında tematik bir üniversite olan Lokman Hekim Üniversitesinde kısa süre içerisinde çok önemli işler başardık. En çok önem atfettiğimiz işlerden birisi de LHUSTEK’in faaliyete geçirilmesi oldu. Girişimcilik ekosisteminin dinamiklerini iyi biliyor ve bu dinamiklere uygun olarak adımlar atıyoruz. Bugün Sanofi Türkiye ile birlikte sağlık ve ilaç ekosisteminin gelişimine yönelik büyük bir adım attık. Sanofi Türkiye ekibinin know how’u ile LHUSTEK’in bilgi, birikim ve deneyimlerini bir araya getiren protokolü büyük bir mutluluk ile imzaladık. Birlikte oluşturacağımız Hub ile sağlık ve ilaç alanındaki girişimcilik ekosistemini birlikte ilerleteceğiz ve ihtiyacımız olan sağlık teknolojilerini hızlı bir şekilde ülkemize kazandıracağız. Girişimcileri ülkemizin başkentinde, LHUSTEK’de görebilmekten büyük mutluluk duyacağız.”

Sanofi Hakkında

Yenilikçi bir küresel sağlık şirketi olarak, amacımız doğrultusunda hareket ediyoruz: İnsan hayatını iyileştirmek için bilimin mucizelerinin peşindeyiz. Dünya genelinde yaklaşık 100 ülkedeki çalışanlarımız imkansızı mümkün kılan sağlık çözümleri sağlıyor, tıp pratiğini daha ileriye taşımak için çalışıyor. Sürdürülebilirliği ve sosyal sorumluluğu stratejimizin merkezine koyarken, dünya çapında milyonlarca hastanın adeta kaderini değiştiren sağlık çözümlerini ve hayat kurtaran aşıları sağlıyoruz.

Teknopark İstanbul Hakkında

Türkiye girişimcilik ekosisteminin en büyük destekçilerinden biriyiz. Yerli ve milli teknolojilerle dışa olan bağımlılığı azaltma hedefimiz doğrultusunda yürüyor, ulaştırma, enerji, ileri malzeme, savunma, yaşam bilimleri, optronik, mekatronik & sensör, anten, siber güvenlik, yapay zekâ ve biyoteknoloji sektörlerinde inovasyon ve derin teknoloji çalışmaları yürütüyoruz. Bölgenin en kapsamlı altyapısına sahip Kuluçka Merkezi Cube Incubation ile girişimci projelerini destekliyor, yatırımcılar ile aralarında köprü kuruyoruz. Bünyemizdeki 8 bini aşkın AR-GE mühendisi, 400’ün üzerinde Ar-Ge firması, 12 üniversite ile 3 bin proje ve 265 marka/patente imzamızı atarak hızlı büyümemizi sürdürüyoruz.

Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık ve İlaç Teknoloji Merkezi (LHUSTEK) Hakkında

LHUSTEK; bilim dünyasının güncel bilgilerini girişimci şirketlere hızlı bir şekilde sunarak iş dünyası ile akademiyi birbirine entegre etmektedir. Üniversitenin Söğütözü Yerleşkesinde 1500 m2’lik bir kapalı alana sahip olan kuluçka merkezi, içerisindeki işlikler, toplantı salonları, açık ofis ortamı, laboratuvarları, 3D Yazıcı ve 3D tarayıcılarla donatılmış atölyesi ile benzersiz bir yapıyı girişimcilerin hizmetine sunmaktadır. Altyapı desteğinin yanı sıra, hazırlanan eğitim ve organizasyonlarla girişimcilerin iş geliştirme süreçlerine katkı sağlamakta ve uluslararası pazara erişmeleri için gerekli olan bilgi sermayesine ulaşmalarını sağlamaktadır. 5746 sayılı Ar-Ge kanununa tabi olan LHUSTEK bünyesindeki girişimci şirketler, kanun kapsamındaki teşviklerden ve muafiyetlerden de faydalanmaktadır. Tematik bir merkez olan LHUSTEK; sağlık, ilaç (konvansiyonel ve biyoteknolojik/biyobenzer ilaçlar) medikal cihaz, medikal malzeme, genetik, kimya, biyoteknoloji, nanoteknoloji, sağlık yazılımı, yapay zekâ destekli sağlık uygulamaları vb. alanlarda teknoloji tabanlı çalışmalar yürüten fikir sahipleri/girişimci şirketler ve Ar-Ge firmaları ile çalışmalar yürütmektedir.

Önceki

HIV Farkındalığını Artırmak İçin Tek Ses Oldular

Sonraki

Dijital Hastalık Takip ve Yönetimi Uygulaması Onkolay Kanser Hastalarıyla Buluşmaya Hazır!

Öne Çıkanlar