Türk Böbrek Vakfı’ndan Covid-19 Uyarısı

Turk-Bobrek-Vakfi-Baskani-Timur-Erk

Pandemi Yüzünden Kronik Böbrek Yetmezliği Yükselişi Kapıda

Tüm dünyada her yıl Mart ayının ikinci Perşembe günü,  çeşitli etkinliklerle ele alınan Dünya Böbrek Günü için, Türk Böbrek Vakfı 2021 yılı gündemine “Covid-19 ilişkili Kronik Böbrek Yetmezliği” konusunu aldı. 

Covid-19’un ilk görülmeye başlandığı günden bu yana bulaş durumu, tedavi protokolleri, aşı ve sonrasında mutasyon ile varyasyona kadar uzanan birçok gündem maddesi, tüm dünyayı meşgul etti ve etmeye devam ediyor. Tüm bu gündem maddelerinin gölgesinde ise sıklıkla olası organ hasarları yer aldı.

Türk Böbrek Vakfı geçtiğimiz yıllarda kalabalıklar içerisinde böbrek sağlığının korunmasına yönelik sayısız etkinlik ve çalışmayı hayata geçirmişti. Türk Böbrek Vakfı pandemi sonrası son dönem kronik böbrek yetmezliği artışının endişe verici boyutlara ulaşabileceğine ve alınabilecek önlemlere dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Covid-19 geçirmiş, akut böbrek hasarı yaşamış kişilerin, pandemi sonrasında diyaliz hastası adayı olabileceğine işaret ediyor.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk; “Covid-19’un farklı organlarda sekel bırakabileceği tıp dünyasında zaman zaman dile getirildi. Vakfımızın nefrologlardan oluşan tıp üyelerinin yaptığı gözlemler ve dünyada yapılan farklı bilimsel çalışmalar, Covid-19 geçirmiş, akut böbrek hasarı yaşamış kişilerin, pandemi sonrasında diyaliz hastası adayı olabileceğine işaret ediyor. Bazı vakalarda bu durumun böbrek nakline kadar gidebileceğini söyleyebiliriz. Bu ciddi risk tablosundan dolayı tüm sağlıklı bireylerin kişisel hijyenlerine dikkat etmeleri, maske ve mesafe kurallarına uymaları, bu hastalığa yakalanmamaları konusunda uyarıyoruz.  Hiç kimse ‘aman etkisi azaldı, grip gibi 15 gün yatarım hayatıma devam ederim’ demesin. Hastalığın uzun vadede yaratacağı kronik hastalıklar önlemleri elden bırakmamayı gerektiriyor” dedi.

Erk; “Covid’in tedavi süreci içinde ve sonrasında sıklıkla görülebilen akut böbrek yetersizliği, son dönem kronik böbrek yetersizliğinin önemli nedenlerinden biri. Bu tabloda, hastalığın uzun vadede kronik böbrek yetersizliği ve diyaliz hastası sayısında önemli artışa neden olacağını söyleyebiliriz.  Böbrekler üzerine dolaylı olabilecek bu etki, ancak önümüzdeki yıllarda rakamsal verilerle ortaya konulabilecektir” dedi.

Her 5 Yetişkinden ve Her 3 Çocuktan Biri Akut Böbrek Yetersizliği Yaşıyor

TBV Başkanı Timur Erk; “Yapılan çalışmalarda, hastaneye yatan her 5 yetişkinden birinin ve her 3 çocuktan birinin akut böbrek yetersizliği yaşadığının altını çiziyor. Koruyucu hekimlik ile alınacak erken teşhisin hastalıkların yükünü önemli ölçüde azaltacağını dikkat çekiyor.

Düzenli Nefrolog Kontrolü Şart!


TBV Başkanı Erk; “Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre, akut böbrek yetersizliği yaşayan hastalarda son dönem kronik böbrek yetersizliği gelişme riski, akut böbrek yetersizliği veya KBH olmayan hastalarla karşılaştırıldığında sekiz kat daha fazladır. Bu çalışmalar, yaşadığımız süreçte bireysel korunmanın ve koruyucu hekimliğin ne denli önemli olacağını gösteriyor. Bu sebeple covid tedavisi olmuş, Akut böbrek yetersizliği yaşamış ve hastanede tedavi görmüş kişilerin, tedavi sonrası düzenli olarak nefroloji uzmanı kontrolünü ihmal etmemeleri ve bu tip hastaların kan basıncı kontrolleri ile ilaç kullanımlarının izlenmesi, halk sağlığı açısından önemlidir” açıklamasında bulundu.

Önceki

Solunum Hekimlerinden Kadınlar Günü için Anlamlı Mesaj

Sonraki

Hekimler Kadın Kalbini Anlattı!

Öne Çıkanlar