Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ile Çukurova Üniversitesi Ortak Hizmet Birimi Açtı

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ile Çukurova Üniversitesi Ortak Hizmet Birimi Açtı

TÜRKİYE SPASTİK ÇOCUKLAR VAKFI İLE ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK İYİLİK MERKEZİ HATAY’DA YAŞAYAN UZUVLARINI KAYBETMİŞ ÇOCUKLARIN ORTEZ – PROTEZ İHTİYACINI KARŞILAMAK İÇİN ORTAK HİZMET BİRİMİ AÇTI

50 yılı aşkın süredir Cerebral Palsy’li bireylere teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve eğitim hizmeti veren Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye, mart ayından bu yana Hatay – Antakya’daki engelli çocukların ve ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geçici barınma merkezlerine konumlandırdığı 3 hizmet birimi ve kırsal bölgelerdeki aileleri ziyaret ettiği Mobil Hizmet Aracı ile özel eğitim, fizyoterapi ve psikolojik danışmanlık desteği sağlıyor.

Bölgedeki çalışmalarına ilk günkü hassasiyeti ile devam eden Vakıf, son olarak Hatay’da uzuvlarını kaybeden çocukların protez ihtiyacının karşılanması ve tüm rehabilitasyon süreçlerinin yerinde yürütülmesi amacıyla Çukurova Üniversitesi Çocuk İyilik Merkezi (ÇOİM) ile bir protokol imzaladı.

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel ve Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Yönetim Kurulu II. Başkanı & İcra Kurulu Başkanı İsmail Gürleyik’in katılımı ile 2 Ağustos’ta açılışı yapılan Ortak Hizmet Birimi’nde Çocuk İyilik Merkezi Bilim Kurulu tarafından belirlenen ampute çocuklara; protez, ortez ihtiyacının karşılandığı, fizyoterapi ve psikolojik danışmanlık desteğinin verildiği bütünleşik bir hizmet sunuluyor.

6 Şubat tarihinde ülkemizde yaşanan ve 11 ili etkisi altına alan büyük deprem felaketinin tüm toplumu etkilediği gibi, çocukları da derinden yaraladığını hatırlatan Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel; “Maalesef kaybettiğimiz, annesiz ve/veya babasız kalan, göçük altında kaldığı için ya da tedavi sürecinde tedavinin bir parçası olarak uzuv/uzuvlarını kaybeden çocuklarımız oldu. Acımız sonsuz ve derin; bu vesileyle depremde hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, kalanlara sabır diliyorum” dedi.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ile Çukurova Üniversitesi Ortak Hizmet Birimi AçtıDepremde uzuv/uzuvlarını kaybeden çocukların ihtiyaç duydukları rehabilitasyon hizmetini sağlayabilmek, ruhen ve bedenen sağlıklı, bağımsız, üretken bireyler olarak yaşamlarına devam etmelerini imkan yaratmak amacıyla Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü önderliğinde, Türk Pediatri Kurumu ve Türk Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği katılımıyla, ulusal ve uluslararası bağışçılar ile birlikte Çocuk İyilik Merkezi’ni kurduklarını bildiren Prof. Dr. Tuncel;

“Çocuk İyilik Merkezi’nde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde afet ve felaketlerden etkilenmiş 21 yaşından gün almamış çocuklarımızın ihtiyaç duyduğu tüm psikolojik ve ortopedik rehabilitasyonları yurdun neresinde olurlarsa olsunlar ücretsiz olarak karşılanıyor. Bu çok kıymetli hizmetin yanı sıra, merkezimiz Türkiye’nin afet rehabilitasyonları ve çocukların farklı afetlere hazırlanması konularında çok önemli bir eğitim ve araştırma merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu çocuklarımıza eğitimleri için ayrıca burs destekleri de vermeye başladık.

ÇOİM’e bugüne kadar ampute olan 111 çocuk bilgisi geldi. Bu çocuklarımızın 23’ünün medikal olarak takibi devam ediyor; 18’ine ortez ve 22’sine de protez uygulaması yapıldı. Ayrıca 48 çocuğumuzun protezleri yapım aşamasında. Merkezimiz şu anda Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi poliklinik alanında hizmet veriyor. Yapımı ve donanımı Fiba Holding tarafından üstlenilen prefabrik binasını Ekim ayında, projesi hazır olan çok geniş kapsamlı kalıcı binayı da 2024 yılı içerisinde tamamlayarak hizmete açmayı hedefliyoruz.

Depremden dolayı uzuv kaybı yaşayan ve cocukprotez.org web sitesi üzerinden merkeze başvuru yapan depremzedelerin Çocuk İyilik Merkezi’nin her türlü imkânından yararlanması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Çocuklarımız bizim gözbebeğimiz, geleceğimiz; onların umudu olmaya devam edeceğiz. Bu anlamda, çocuklara ve tabii ki ailelerine daha fazla umut olabilmek için, iş birliklerimizi artırmak adına kurum ve kuruluşlarla görüşmelerimiz devam ediyor. Bu iş birliklerinden biri olan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Hatay – Antakya’da Ortak Hizmet Birimi’mizi kurmaktan son derece memnuniyet duyuyoruz. Bu birimde, Çocuk İyilik Merkezi Bilim Kurulu tarafından belirlenen ampute çocuklara; protez, ortez ihtiyacının karşılandığı, fizyoterapi ve psikolojik danışmanlık desteğinin verildiği bütünleşik bir hizmet sunulacak olması da ayrıca bölge için çok önemli.

Bu vesileyle Çukurova Üniversitesi bünyesinde kurulan Çocuk İyilik Merkezi’ni destekleyen tüm hayırseverlere çocuklarımız adına şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr.h.c. Dilek Sabancı’nın önderliğinde, deprem bölgesinde uzun vadede sürdürülebilir ve çok yönlü projeler hayata geçirerek Hatay –  Antakya’daki  engelli çocukların ve ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştıklarını belirten Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Yönetim Kurulu II. Başkanı & İcra Kurulu Başkanı İsmail Gürleyik “30 Mart’tan itibaren Antakya’da engelli çocuklar için Geçici Barınma Merkezleri’ndeki hizmet birimlerimizde ve mobil aracımızla engelli bireylerin ihtiyaçlarını karşılıyoruz.  Bölgede uzuvlarını kaybeden bireylerin bulundukları şehirlerin dışına çıkmalarına gerek kalmadan proteze ulaşmalarını ve tek noktadan hizmet almalarını sağlamak gerekiyordu. Bu amaçla Hayırsever iş insanı Osman Ovalı’nın Vakfımıza Antakya – İskenderun Karayolu üzerinde tahsis ettiği alanda, Çukurova Üniversitesi Çocuk İyilik Merkezi ile yaptığımız iş birliği akabinde Ortak Hizmet Birimi’mizi kurduk. Hizmet ağlarımızı güçlendirerek engelli bireylere kapsamlı bir hizmet sunacağımız bu projenin içinde olmaktan çok mutluyuz. dYeni hizmet birimimizdeki çalışmalarımıza Çocuk İyilik Merkezi tarafından ihtiyacı karşılanan 34 çocuğun takibi ile başladık.

Ortez, protez ihtiyacı olan tüm çocuklar ve aileleri 0546 961 38 10 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilir, bölgedeki Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Birimlerimizden veya Mobil Hizmet Aracı’mızdan hizmet alabilir ve tedavi sürecinden faydalanabilir. Ayrıca gerçekleştirdiğimiz ortopedi konsültasyonları ile ameliyat olması gereken engelli çocukların ameliyat süreçlerinin başarı ile tamamlanması için destek oluyor, elimizdeki tüm imkânları çocukların yüzleri gülsün diye kullanıyoruz” dedi.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Hakkında; 

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı; Cerebral Palsy’li çocuk ve erişkinlerine teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve eğitim hizmeti sağlayarak, meslek sahibi olmaları ve sosyal hayatta daha fazla yer almaları için faaliyetlerde bulunuyor. “Vergi Muafiyeti Tanınan Vakıf” ve “İzinsiz Yardım Toplama Hakkına Sahip Kuruluş” statüsü kapsamında kamu yararına çalışan bir kuruluş olan Vakıf, İstanbul Ataşehir’de 35 dönümlük alan üzerine kurulan kampüste; Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri ve Aile Danışma Merkezi bulunuyor. 1972 yılından beri, şeffaf ve hesap verebilirlik prensipleriyle hizmet veren ve 50. yılını dolduran Vakıf, kurulduğu günden bugüne 30 binden fazla çocuk ve ailesine hizmet verdi ve destek oldu. 

www.tscv.org.tr

Çocuk İyilik Merkezi Hakkında;

Çocuk İyilik Merkezi; sosyal, psikolojik ve fiziksel rehabilitasyon fırsatlarının altyapısını oluşturarak, ampüte çocukları toplumun sağlıklı ve işlevsel üyesi haline getirmeyi amaçlıyor. Bu girişim, ampüte çocukların yaşa uygun ortopedik yardım almalarını sağlarken (protez, ortez, fizik tedavi, tekerlekli sandalye, baston vb.) psikolojik destekli uzun vade eğitimlerini de garantiliyor. Bu amaçla Türk Pediatri Kurumu, Türk Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği ve T.C. Çukurova Üniversitesi önderliğinde, başlatılan yardım projesinde ihtiyaç sahibi çocuklara kendi doktorları vasıtasıyla ulaşılması hedefleniyor. 

 

Önceki

Servier Grup, Deprem Bölgesi Kahramanmaraş’ta Toplum Merkezi Kuruyor

Sonraki

Sanovel’de İki Önemli Atama Gerçekleşti

Öne Çıkanlar