21. Yüzyılın Salgını Obezite ve Hipertansiyon

Avrupa Hipertansiyon Derneği tarafından onaylanan, alanında isim yapmış uzmanların ve Prof. Dr. Serap Edirne’nin de Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği Başkanı olarak katılım sağladığı Kardiyometabolik Sendrom Hibrit Toplantısı 26-29 Mayıs 2022 tarihleri arasında İstanbul Kalamış Wyndham Hotel’de gerçekleşti.

Toplantı, Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği ve Avrupa Birliği HyperChildNET COST Projesi tarafından Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Azerbeycan Kardiyoloji Derneği ile iş birliği içerisinde yapıldı.

Kardiyometabolik Sendrom insulin direnci, bozulmuş glikoz toleransı, dislipidemi, hipertansiyon ve gövdesel şişmanlık ile karakterize global bir sağlık sorunudur. Günümüzde artık bir hastalık olarak değerlendirilen kardiyometabolik sendrom, kalp ve damar hastalıklarını, böbrek yetersizliğini büyük ölçüde artırmaktadır. Çocukluk çağında başlayan kardiyometabolik sendrom, dünyada erişkin nüfusun %25’ini etkilemektedir. Yüz yüze ve çevirim içi olarak düzenlenen toplantının amacı, çocukluk çağından başlayarak genç erişkinler de dahil olmak üzere toplumun tüm katmanlarını kapsayan bireylerde kardiyometabolik sendromun saptanması, önlenmesi ve tedavisi konusunda en güncel bilgilerin ulusal ve uluslararası alanda uzman doktorlarla paylaşmak oldu.

COVİD 19 sonrası gelişen sağlık sorunları

Kardiyometabolik Sendrom Hibrit Toplantısı sırasında, çocukluk  ve genç erişkinlerde hipertansiyon, yetişkinlerde hipertansiyon, dislipidemi, erken damar yaşlanması, kardiyorenal sendrom, hipertansiyon–aritmi ilişkisi, obezite, yeme bozuklukları, hiperürisemi, renal denervasyon, hipertansiyon tedavisinde son gelişmeler, hipertansiyon hastalarının izleminde e-sağlık ve yapay zekâ uygulamaları, internet bağımlılığı, COVİD 19’un kalp ve damar sistemi üzerine etkisi, COVİD 19 sonrası gelişen sağlık sorunları, diyabetik hastalarda hipertansiyon tedavisi, kalp ve damar hastalıklarına yol açan risk faktörleri, yaşam tarzı değişiklikleri, sağlık ekonomisi  gibi konulara odaklanıldı.

Kardiyometabolik Sendrom Hibrit Toplantısı’nda Hipertansiyon ve Ateroskeroz Derneği Yönetim Kurulu üyeleri; Prof. Dr. Tevfik Ecder, Prof.Dr.Alp Burak Çatakoğlu, Prof. Dr. Hakan Tezcan, Doç. Dr.Taylan Şahin-,Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof.Dr.Vedat Aytekin, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Avrupa Hipertansiyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Reihnhold Kreutz, Avrupa Hipertansiyon Derneği Tedavi İlkeleri Komitesi Başkanı Prof. Dr. Giuseppe Mancia, HyperChildNET COST Projesi Başkanı Prof. Dr. Empar Lurbe, Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı Prof. Dr. Artur Mazur, Azerbeycan Kardiyoloji  Derneği Başkanı Prof. Dr. Uzeyir Rahimov, Azerbeycan Kardiyoloji  Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Farid Aliyev’in yanı sıra konusunda isim yapmış ulusal ve uluslararası fikir liderleri konuşmacı olarak katıldılar.

Bilimsel program, multidisipliner bir yaklaşım içinde kardiyoloji, pediatri, nefroloji, diyabet, iç hastalıkları, aile hekimliği uzmanları tarafından ilgiyle karşılanacağına ve iki bin yılı aşkın tarihi ile birçok kültür ve medeniyetin mirasını taşımakta olan İstanbul’da dünyanın dört bir yanından toplantıya katılan uzmanlarla verimli bir şekilde sona erdi.

Önceki

MSD Medikal Direktörlüğü’nde Yeni Atama

Sonraki

Roche Diagnostik İtalya Genel Müdürü Burçak Çelik oldu

Öne Çıkanlar