Anne, Bebek ve Çocuk Sağlığında En Doğal Çözüm Nurse Harvey’s

ANNE BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞINDA EN DOĞAL ÇÖZÜM NURSE HARVEY’S

Anne, bebek ve çocuk sağlığında sektörün lider markası olan Haks İlaç’ın değerli Yönetim Kurulu Başkanı Kayra Hamzaoğlu ile firmalarının kuruluş hikâyelerini, Nurse Harvey’s markasının başarısını, gelecek hedeflerini konuştuk. Sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Sayın Hamzaoğlu ile röportajımızı keyifle okurken, özellikle anne, bebek ve çocuk sağlığıyla ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulacaksınız.

Oldukça köklü bir firmasınız, tam 41 yıldır sektörün nabzını çok iyi tutuyorsunuz. Kuruluş hikâyenizi anlatmak ister misiniz?

Geçmiş yıllarda amcam ve babam yurt dışında eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye ürün getirip satmak üzerine bir çalışma üzerinde durmuşlar. 1981 yılında Haks İlaç kuruluyor, ilk temsilcilik ve distribütörlük çalışmasına dünyanın önde gelen ilaç firmalarından biri olan Johnson & Johnson ile başlıyorlar. 10 yıla yakın süren bu birlikteliğin Haks firmasına dünya standartları ve global perspektif kazandırma yönünde çok ciddi kazanımlar sağladığını söyleyebilirim.  

Johnson & Johnson’dan sonra güçlü markalarla (Gifrer, Nurse Harvey’s ve Twinings) iletişim kurmaya devam ettik. Bunlardan en önemlisi ve ürün gamımızın ağırlıklı olarak yer aldığı Nurse Harvey’s markası.

NURSE HARVEY’S BİLİNEN VE GÜVENİLİRLİĞİNİ İSPATLAMIŞ BİR MARKA

Özellikle Nurse Harvey’s sektörde çok bilinen ve tercih edilen ürünler sunuyor. Türkiye’ye Nurse Harvey’s markasını siz kazandırdınız, süreç nasıl başladı?

1960’ların ortalarında İngiltere’de kurulan Harvey Scruton firması tarafından yaratılan Nurse Harvey’s, özellikle bebekler için yaptığı doğal karışımlarla kısa sürede bebek ve çocuk sağlığı alanında bilinen bir marka haline gelmiş.

Nurse Harvey’s ile özdeşleşen Gripe Mixture isimli ürünü bebeklerin gaz, kolik ve sindirim sorunlarını gidermesindeki başarısı markanın uluslararası bir üne kavuşmasını sağlamış. Haks İlaç olarak güvendiğimiz ve içeriğini çok iyi bildiğimiz Nurse Harvey’s markasının 2006 yılında ilk olarak bitkisel şurubunu İngiltere’den ithal ederek piyasaya sunduk.

2010 yılında ise firmayla olan ilişkilerimizin de avantajını kullanarak markanın tüm haklarını aldık. Büyük bir adım atarak, dünyanın önde gelen bebek OTC ürünlerinden biri olan Nurse Harvey’sin üreticisi konumuna geldik.

TÜRKİYE’DE EN ÇOK SATILAN İLK 3 ÜRÜN ARASINDA

Şirketinizin geçmişini ve bugününü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Nurse Harvey’s dünyada bilinen, güvenilirliğini ispatlamış bir marka. Markanın tüm haklarını almadan önce de yaklaşık 20 ülkeye ihracatı yapılıyordu. Özellikle İngiliz etkisinin olduğu pazarlarda bilinen bir markanın Türkiye’de üretiminin başlaması ve tüm haklarının alınıp ihracatının da Türkiye’den yapılması bizim için milattır.

Öncesinde genellikle uluslararası firmaların Türkiye distribütörlüğünü yapıyorduk. Ağırlıklı olarak OTC ürünlerinin yanında çeşitli market ürünlerinin de temsilciliğini de üstlendik. Son 10 yıl bizim için ciddi bir değişim çünkü ülkemizde ilaç sektörü yoğun olarak ihracat yapabilen bir sektör değil. Bunu başarmış olmak bizim için önemli.

Pandemi süreci sizi nasıl etkiledi, dijital pazarlamaya daha çok ağırlık verme ihtiyacı duydunuz mu?

Genel olarak olumsuz etkilendiğimizi söyleyebilirim. İlk etapta ilaç sektöründe bir yoğunluk oldu. 2020 yılının ilk üç ayında herkes için bilinmez bir durum olduğu için ciddi bir ilaç stoğu yapıldı. Kapanmayla birlikte alışveriş alışkanlıkları değişti. Türkiye’de normalleşme başlayana kadar iç piyasada daralma yaşadık.

İhracatta en önemli unsurlardan bir tanesi uluslararası ziyaretleri yapabilmek, fuarlara katılım sağlayabilmek ve potansiyel müşterilerle bir araya gelmek. Yaklaşık iki yıl boyunca tüm bunları pandemi kısıtlamaları nedeniyle gerçekleştiremedik. Ancak 2021 yılının ikinci yarısı itibariyle gözle görülür bir toparlanma var.

İlaç firmalarında pazarlama kültürü, pandemiyle birlikte önemli bir değişim gösterdi. Satış kanalları da daha çok dijitalleşmeye başladı. Online pazar yerlerine rağbet arttı, biz de bu yeni duruma ayak uydurabilmek için çeşitli çalışmalar ve yenilikler yaparak günümüz koşullarına uyum sağlıyoruz.

BİRÇOK ÜRÜN GRUBUNDA ALTERNATİFİMİZ YOK

Neden Nurse Harveys?

Bu sorunun yanıtı aslında markamızın kuruluş hikâyesinde gizli. İngiltere’de uzun yıllar özveri ile çalışan bebek hemşiresi Harvey, tüm tecrübelerini bitkisel içeriklerle harmanlamış. Sodyum, bikarbonat, dereotu ve kimyon yağı içeren bir karışımla bebeklerin kolik sancılarında başarılı sonuçlar elde etmiş.

Buradan da anlaşılacağı gibi bizim için en önemli nokta, doğal içerikler. Etken maddelerimiz tamamı bitkisel doğal içeriklerden oluşmaktadır. İlaç etken maddesi kullanmıyoruz. Yan etkisi olmayan doğal çözümler sunuyoruz. Birçok ürün grubumuzda da alternatifimizin olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Özellikle kolik sancılarını gidermeye yönelik geliştirilen ürünlerimiz, ilk günkü doğallık vizyonunu taşımaya devam ederek, Türkiye’de en çok satılan ilk 3 ürün arasında yer almayı başardı.

Ürünlerimizi geliştirirken sadece sorunu çözmeye odaklanmıyoruz. Sorunu yan etkisiz çözmek en önemli ilkelerimizden birisidir. Piyasada Kimyasal içerikli, etkili ilaçlar da var ancak bunların kısa ve uzun vadede yan etkileri olabiliyor, o nedenle biz her zaman doğal çözümler üzerinde durmaya gayret gösteriyoruz.

EN BÜYÜK HEDEFİMİZ DÜNYA PAZARINDA LİDERLER ARASINDA OLMAK

Çalışma prensipleriniz nelerdir?

Uluslararası firmalarla çalıştığımız için onların standartlarına alıştığımızı söyleyebilirim. Disiplinli ve planlı bir şekilde çalışmak en önemli özelliğimiz. Çok uzun yıllar İngiltere başta olmak üzere Almanya, Fransa menşeli firmalarla çalıştık. Buralarda en önemli nokta bizden farklı olarak çok uzun vadeli çalışmalar yapabilmeleri.

Örneğin; Fransa’dan temin ettiğimiz ürünler var, bu ürünleri altı ay öncesinden sipariş etmemiz gerekiyor. Türkiye’de hızlı değişen ekonomik koşullar nedeniyle 6 ay sonrasına ürün siparişi vermek kolay değil. Ancak yıllar içerisinde bu plana alıştık. Bence en çok fark yaratan özelliğimiz bu. Kendi markamızın bilinirliğini dünya pazarında artırarak, önde gelen markalardan biri olmak en büyük hedefimiz.

Haks İlaç, sektörde pazarın ne kadarına hâkim, bizi bu konuda ve odaklandığınız tedavi alanları hakkında bilgilendirir misiniz?

Nurse Harvey’s ürün gamımızın Türkiye ve çevre ülkelerde rakibi yok. Tamamlayıcı olması adına belli vitamin grupları bizim de ürün gamımızda var ancak var olan pazar daha çok vitamin ağırlıklı. Oysa biz vitamin ağırlıklı çalışan bir firma değiliz.

Maalesef Türkiye’de bitkisel ürün pazarı çok büyük değil, tüketiciler de bu yeni nesil ürünlere yeni yeni alışmaya başlıyor aslında. Ağırlık verdiğimiz ürünler bitkisel ve doğal içerikli ürünler olduğundan pazarın büyük bir bölümüne hitap eden ürün grubumuz aslında yok diyebiliriz. Kendimizi her zaman OTC grubunda farklı bir yerde konumlandırıyoruz. Bu anlamda kendi alanımızda faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Pazar genelde vitamin grubundan oluştuğu için bitkisel içerikli ürünlerle kıyaslandığında ana pazarın ufak bir bölümüne denk gelmiş oluyoruz.

Bitkisel ve doğal içerikli ürünler alanında; bebek gaz ve diş grubunda Türkiye’de en çok satan markalardan biriyiz. Bu sayede doğal ve bitkisel içerikler üreten bir alanda faaliyet gösterirken, pazarın da özel bir alanına hitap etmiş oluyoruz.

YAN ETKİSİ OLMAYAN DOĞAL ÇÖZÜMLER SUNUYORUZ

İnovasyon faaliyetlerinizi satış argümanlarınıza nasıl aktarıyorsunuz? Bu çerçevede nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

İnovasyon faaliyetlerimizin en önemlisi yeni ürünlerimiz ve ürünlerimizdeki farklılıklar. Bebek çocuk grubunda yan etkisi olmayan doğal çözümler üzerine çalışıyoruz. Etken maddelerimizin bazıları organik sertifikalı çoğu ise doğal bitkisel kaynaklı ürünlerdir.

Eylül ayında yeni bir ürünümüz çıkacak. En çok dikkat etiğimiz konu ise belli bir soruna çözüm sunarken anne, bebek ya da çocukta yan etkisinin olmaması. Örneğin, bebek diş ürünlerinde sadece Türkiye’de değil tüm dünyada yan etkisi olabilecek etken maddeler kullanılıyor. Biz bu tarzda bir etken madde kullanmadan, çocuğun diş çıkarma sürecinde yaşadığı sıkıntıları çözmeyi amaçlıyoruz.

Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin 0-2 yaş döneminde diş çıkarma sürecinde yaşadığı süreçte kullanılan ürünlerde bulunan etken maddelerin bir kısmını önermediğini çok yeni duyurdu. Biz Nurse Harvey’s Dentigel’ i yıllar önce ileri görüşlü bir çalışmayla geliştirdik. Nurse Harvey’s Dentigel, doğal bitkisel ekstreleri bir arada sunuyor. Burada en önemli nokta bir soruna çözüm sunarken, başka taraftan bir hasara yol açmamak.

EBEVEYNLERİN GÖNÜL RAHATLIĞI İLE TERCİH ETTİĞİ BİR MARKAYIZ

Sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz, kısa ve uzun vadede hedefleriniz nelerdir?

İlaç sektörünün genelini baz alırsak, hızlı büyüyen bir taraftayız. Özellikle gelişmiş ülkelerde ürün çeşitliliği görmek mümkün. Vitaminler tüm dünyada tabi ki çok büyük bir pazar ancak ülkemizde farklı ürün gruplarına da yer açılması gerekiyor ki uluslararası pazarda daha aktif faaliyet gösterelim. Ülkemizde çerçeve biraz dar ne yazık ki.

Anne bebek ve çocuk sağlığında; ebeveynler özellikle çocukları için kullanacakları ürünlerde çok dikkatli davranıyor. Konu bebek ve çocuk sağlık ürünleri olduğunda yetişkin ürünlerinden daha çok dikkat edilip, inceleniyor. Tüketicilerin verdiği bu önem bizim için de çok değerli. Bu konuda ürünlerimizle ilgili çok sık telefon alıyoruz ve annelerin sorularını memnuniyetle yanıtlıyoruz. Ebeveynlerin gönül rahatlığıyla kullanabileceği güvenilir bir marka olmaya devam etmek en önemli hedefimiz ve bu hedef en büyük motivasyonumuz.

Saha ziyaretlerimizde çocuk hekimlerinden aldığımız geri bildirimler oldukça olumlu. Nurse Harvey’s markasına hem annelerin hem de pediatri hekimlerinin güveniyor olması bizim için paha biçilemez. Benim de çocuklarım olduğu için gayet iyi biliyorum, çocuk için özellikle sağlık alanında ürün alacağınız zaman özellikle dikkat etmeniz gerekiyor.

YENİ ÜRÜNLERİMİZLE YENİ ÜLKELERE AÇILMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Bu yıl Türk Pediatri Kongresi’ne katılım sağladık. Diyarbakır Pediatri Kongresi’ne, Milli Pediatri Kongresi’ne katılacağız. Aynı zamanda yurt dışı fuarlarında da yer alıyoruz. Ekim ayından itibaren Almanya, Rusya, Tanzanya ve Dubai’deki fuarlara katılacağız.

Kenya, Sudan, Zimbabve gibi ülkelerle sene sonuna kadar ticaret yapmaya başlamayı planlıyoruz. Katar, Kuveyt, Filistin, Kosova, Arnavutluk, Makedonya ve Yemen gibi ülkelerde ticaretimiz devam ediyor. Buralarda satışlarımızı ilerletmek adına yurt dışı fuarlara ayrıca önem veriyoruz. Bugünkü ekonomik koşullarda ihracatı artırma hedefimizin en stratejik adım olduğunu düşünüyorum.

ABD’de bir firmayla anlaşma yaptık. Gelecek yılın başında ürünlerimizi ABD’de satmaya başlayacağız. Yeni ürünlerimizle yeni ülkelere açılmaya devam edeceğiz.

ÜRÜNLERİMİZDE GLİKOZ, BOYA, YAPAY AROMA VERİCİ GİBİ YARDIMCI MADDELER KULLANMIYORUZ

Peki, ebeveynlere anne bebek ve çocuk sağlığıyla ilgili ürünler arasında seçim yaparken nelere dikkat etmesini önerirsiniz?

Öncelikle doktor tavsiyesi olmazsa olmazımız. Doktorlarının tavsiye ettiği ürünü tercih etmek gerekiyor. Kendi araştırmalarıyla ürün seçeceklerse her şeyden önce ürünün üretici firmasının kim olduğuna bakmalarını tavsiye ediyorum. Benim için üretici firmanın güvenilir olması tercih sebebi oluyor.

Daha sonra dikkat edilebilecek içerik türlerine incelemelerini öneririm. Örneğin şeker türevleri… Birçok çocuk sağlığı ürünlerinde glikoz ve benzeri içeriklerle karşılaşabiliyorsunuz. Ben çocuğuma bir ürün alırken, içinde glikoz olan ürünü tercih etmiyorum.

Bizim hiçbir ürünümüzde glikoz bulunmuyor. Ağırlıklı olarak maltitol kullanıyoruz. Avrupa Birliği’nde maltitol kullanımı uygun bulunan nadir tatlandırıcılardan biri. Glikoz, boya, yapay aroma verici gibi yardımcı maddeler tercih etmiyoruz.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNİN ŞİRKET KÜLTÜRÜMÜZDE ÖNEMLİ BİR YERİ VAR

Sosyal sorumluluk projelerine çok önem verdiğinizi biliyoruz. Okuyucularımız için gerçekleştirdiğiniz sosyal sorumluluk projelerini anlatır mısınız?

Evet, sosyal sorumluluk projelerinin şirket kültürümüzde önemli bir yeri var. Bu konuda çalışma arkadaşlarımın da özveri ve desteğiyle anlamlı projelere imza atıyoruz.

Daha önce Gülmek İyileştirir Derneği ile çeşitli aktivitelerimiz oldu. İstanbul ve Antalya’da koşulara katılıp bağışlar topladık. Özellikle pandemi döneminde inanılmaz çaba gösteren doktorlarımız için kahkaha yogası aktivitesi yaptık. Onları günlük yoğun mücadelelerinden bir nebze olsun uzaklaştırıp keyif alabilecekleri bir aktivite yapmaya çalıştık.

Basına çok duyurmadığımız ama çok keyif alarak yaptığımız sosyal sorumluluk projelerimiz oluyor. Önümüzdeki dönemde ihtiyaç sahibi çocuklarla ilgili güzel bir projemiz var onu hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Biraz sizi tanımak isteriz… Nerede doğdunuz, nerede büyüdünüz? Nerede okudunuz, mesleğinizi nasıl seçtiniz? Aile şirketinizde kariyer süreciniz nasıl başladı?

1978 yılında İstanbul’da doğdum. Üniversite öğrenimimi İngiltere’de yaptım.

Uluslararası işler yaptığımız için benim ve kız kardeşimin eğitimi yurt dışında oldu. İngiltere’de eğitim hayatımı tamamladıktan sonra iş birliği içinde olduğumuz bir firmada kısa bir süre tecrübem oldu. 2002-2003 yılı itibariyle Haks İlaç’ta çalışmaya başladım. Yaklaşık 20 yıldır aile şirketimize yer alıyorum.

Önceki

Roche, 2023’te Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu’nda Değişikliğe Gidecek