Baş Ağrısı COVID-19’da Erken Uyarı Olabilir

baş

Covid-19 erken belirtileri arasında tat ve koku kaybının yanı sıra baş ağrıları da semptomlar arasında yer alabiliyor. Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Abdulkadir Koçer, COVID 19’da gözlemlenen baş ağrılarını diğer tip baş ağrılarından ayıran özellikleri açıkladı.

COVID-19 ile beraber, günlük hayatımızda çoğu zaman yaşadığımız burun akıntısı, boğaz kaşıntısı, sırt ağrısı gibi hafif semptomlar çok daha başka bir anlam kazanmaya başladı. En ufak belirti bile artık bizleri endişeye düşürebiliyor. Sağlıkla ilgili yaygın şikayetler arasında yer alan baş ağrıları da bu dönemde farklı kafa karışıklıklarına sebep olabiliyor.  Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Abdulkadir Koçer, şu anda COVID-19 baş ağrısının kesin özelliklerinin tam olarak tanımlanmamış olduğunu fakat birkaç özellikle diğer baş ağrılarından ayırt edilebildiğini belirtmiştir. Prof. Dr. Abdulkadir Koçer; “COVID-19 geçirdikten sonra aradan uzun süre geçse de baş ağrısı şikayeti geçmeyen bazı hastalarımız olabiliyor. Kimi hastalarda şiddetli baş ağrısı birkaç gün sürerken kimi hastalarda ise aylarca devam edebiliyor.” dedi.

COVID-19’a bağlı bağlı baş ağrıları genellikle;

  • Orta ile şiddetli yoğunluğa sahip,
  • Başın sadece tek tarafında değil, her iki tarafında da oluşan,
  • Basınçlı bir ağrı hissi yaşatan, nabız gibi atan,
  • Eğildiğinde daha çok kötüleşebilen,
  • 72 saatten daha uzun sürebilen,
  • Ağrı kesicilerin çok etkili olmadığı gibi özelliklere sahip olabilir. 

COVID-19 kaynaklı baş ağrınızı hafifletmek için;

  • Doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanın. 
  • Soğuk kompres uygulayın; alnınıza soğuk kompres uygulamak baş ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. 
  • Hafif bir masaj yapmayı deneyin; alnınıza veya şakaklarınıza hafifçe masaj yapmak semptomlarınızı hafifletebilir. 
  • Mümkün olduğunca gözlerinizi kapatıp dinlenmeye çalışın. 

COVID-19 aşısı sonrası baş ağrısı

Prof. Dr. Abdulkadir Koçer, COVID-19 aşısı sonrasında yorgunluk, ateş, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık ve baş ağrısı gibi bazı yan etkilerin görülebildiğini fakat bu etkilerin genellikle 48 saat içerisinde sonlandığını belirtti. Koçer, aşı sonrasında oluşan ve 48 saat içerisinde geçmeyen baş ağrılarının uzman doktor tarafından değerlendirilmesinin daha doğru bir yaklaşım olacağını ifade etti.   

Önceki

Onkologlardan Kanser Hastalarına Özel “Yalnız Değilsin!” Şarkısı

Sonraki

Nestlé Türkiye’nin Yeni CEO’su

Öne Çıkanlar