Bayer ve YGA’nın “Bilimle Buluş” Projesi, Final Günü İle Tamamlandı

Bayer ve YGA’nın “Bilimle Buluş” Projesi, Final Günü İle Tamamlandı

Bayer ve YGA’nın “Bilimle Buluş” Projesi, Final Günü İle Tamamlandı

Bayer ve YGA’nın, Türkiye’de bilime ve bilim okuryazarlığına katkı sağlamak için hayata geçirdiği Bilimle Buluş Projesi, final günü ile tamamlandı.

Türkiye’nin dört bir yanından projeye katılan gençler arasından finale kalan 21 lise öğrencisi, hazırladıkları proje fikirlerini Bayer’in Merkez Ofisi’nde jüri üyelerine sundu.

Mikroyeşillendirme sistemi ile açlık sorununa çözüm sunmayı ve bu konuda farkındalığı arttırmayı hedefleyen Ekologos ve açlığa son vermeyi odağına alarak permakültür konusunda ortaokul öğrencilerini bilinçlendirilmeyi amaçlayan Permakoloji projeleri finalde jüri tarafından başarılı bulunarak 2023 yılı için desteklenmeye hak kazandı.

Bayer, jürinin değerlendirmesiyle seçilen iki projenin hayata geçirilmesi için fon sağlayacak, YGA ve Bayer mentorları da öğrenci ekiplerine destek vermeye devam edecek.

Türkiye’de bilime ve bilim okuryazarlığına katkı sağlamak için Bayer ve YGA’nın birlikte hayata geçirdiği Bilimle Buluş’un final günü 18 Temmuz’da İstanbul’da gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından İstanbul’a gelen gönüllü 21 lise öğrencisi 5 gruba ayrılarak Bayer Merkez Ofis’inde jüriye sunumlarını yaptı. Jürinin değerlendirmesinin ardından, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları “Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam” ve “Açlığa Son” konularını temel alarak çevrelerinde gördükleri bir soruna bilim yardımıyla çözüm bulmak adına birbirinden başarılı projeler hazırlayan öğrenciler arasından Ekologos ve Permakoloji ekipleri gençlere yönelik farkındalık projeleriyle başarılı bulundu.

Proje değerlendirme jürisinde YGA Türkiye Ülke Direktörü Feyza Fulden Akçay, Orta Doğuk Teknik Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Asst. Prof. Emre Aksoy, NBE Gazetesi Koordinatörü Gazeteci Didem Eryar Ünlü ve Bayer Kurumsal İletişim Direktörü Nevra Çağman yer aldı.

Gençler, jüri sunumları öncesi 3 gün süren Bilimle Buluş Ideathon Kampı’na katıldılar. Kampta, Bebar Bilim kurucusu Cengiz Çalışkan, Malty kurucusu Berkan Mifleh ve Microsoft Proje Yöneticisi Duygu Kayaman’ı dinlediler. YGA mezunlarından mentorluk alarak projelerini son haline getirdiler.

Final gününde Bayer tarafından ağırlanan öğrenciler, hem Bayer Merkez Ofis’ini ziyaret etme hem de Bayer çalışanlarıyla bir araya gelme fırsatını yakaladı. Ayrıca final gününün özel konukları olan G4A Girişim Hızlandırma Programı’na seçilen girişimciler; Kidolog’un kurucusu Eray Uğurelli ve Albert Health’in kurucusu Serdar Gemici’nin ilham veren deneyimlerini dinleme imkânı buldular.

Bayer, bundan sonraki aşamada kazanan projelerin hayata geçirilmesi için fon sağlayacak, YGA ve Bayer mentorları da öğrenci ekiplerine destek vermeye devam edecek.

Bayer Kurumsal İletişim Direktörü Nevra Çağman, “Bayer olarak, yaptığımız tüm çalışmalara “Daha İyi Bir Yaşam İçin Bilim” misyonumuz rehberlik ediyor. Bu kapsamda, yaşadığı toplumun ihtiyaçlarının ve sorunlarının farkında olan, çevresine duyarlı gençlerin inovatif projelerini önemsiyor ve bilimi destekliyoruz. 2021 yılında YGA ile birlikte hayata geçirdiğimiz Bilimle Buluş Projemize bu yıl toplamda 1219 lise öğrencisi kayıt yaptırdı. Öğrencilere, ocak ayından bu yana, kendilerine özel tasarlanan eğitimler verdik. Bunun yanında, alanında başarılı, rol model alabilecekleri değerli isimlerle de bir araya gelme, onların hikâyelerinden feyzalma imkânı sunduk. Gençlerin yaratıcı ve çözüm odaklı fikirlerini ortaya çıkarmalarına ve bu fikirleri hayata geçirebilmelerine olanak yaratabildiğimiz için çok mutluyuz. Tüm öğrencilerimize katılımları ve üstün çabaları için teşekkür ediyor, seçilen ekipleri yürekten kutluyoruz. YGA ekibine de değerli iş birlikleri için ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

Seçilen projeler, tarımsal sürdürülebilirlik konusunda farkındalık sağlamaya odaklanıyor

Seçilen projelerden Recep Emirhan Gökmen, Büşra Nur Kaya, Ilgım Caşkurlu, Nurülhüda Şahin’in üzerinde çalıştığı Ekologos, açlık problemine çözüm olarak mikroyeşillendirme sistemi ile gençleri toprakla tanıştırmayı, tarımsal üretime yöneltmeyi, sürdürülebilirlik konusunda farkındalık sağlamayı hedefliyor. Çınar Aygören, Zeynep Lina Yıldız, Simay Yüksel ve Ece Önal tarafından hazırlanan ve yine açlığa son problemini odağına alan Permakoloji adlı proje ise ortaokul öğrencilerinin permakültür ile bilinçlendirilmesini amaçlıyor.

Bilimle Buluş Projesi Hakkında

Bayer ve YGA ortaklığıyla 2021 yılında hayata geçirilen sosyal sorumluluk projesi “Bilimle Buluş”, 10. ve 11. sınıf lise öğrencilerinin yerel sorunlara bilimi temel alarak yenilikçi çözümler üretmelerine destek olmayı amaçlıyor. Projeye iki yılda toplam 3267 öğrenci başvurdu. Bayer ve YGA tarafından, finale kalan tüm lise öğrencilerine, onlar için özel olarak oluşturulan online müfredat ve alanlarında başarılı birçok mentor ile kendilerini geliştirme ortamı sunuldu.

Projeye katılan öğrenciler, çift kanatlı eğitim platformu süresinde, ODTÜ Öğretim Üyesi Dr. Emre Aksoy, UP School kurucuları Melike Aydın ve Mina İlköz, Maryland Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Doktora Öğrencisi ve Araştırma Görevlisi Utku Noyan, Reap Battery’de Araştırma ve Geliştirme Yöneticisi Barış Arıcı gibi alanlarında uzman olan isimler ile bir araya geldiler.

Bayer Hakkında

Bayer, sağlık ve beslenme ile ilgili yaşam bilimleri alanlarında uzmanlaşmış küresel bir şirkettir. Ürün ve hizmetleri; artan ve yaşlanan küresel nüfus nedeniyle çağımızın önemli sorunlarına çözüm bulmaya katkıda bulunarak insanlara ve yaşadığımız gezegene destek olmayı amaçlamaktadır. Sürdürülebilir kalkınma ilkelerine bağlı olan şirket; faaliyet gösterdiği alanlarda olumlu etki yaratma konusunda kararlıdır. Bayer Grup, aynı zamanda inovasyon ve büyüme yoluyla değer yaratmayı ve kâr etme gücünü artırmayı hedeflemektedir. Bayer markası tüm dünyada güveni, kaliteyi ve güvenilirliği temsil etmektedir. 2022 mali yılı itibarıyla 101.000’e yakın çalışana ve 50,7 milyar Avro satış cirosuna sahip olan Bayer’in Ar-Ge harcaması ise 6,2 milyar Avro düzeyindedir. Daha fazla bilgiye www.bayer.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

YGA Hakkında

YGA, Türkiye’de kurulan, kâr amacı gütmeyen, uluslararası bir sivil toplum kuruluşu. Birlikte, insanlığa faydalı bir ilke imza atan, çift kanatlı gençler yetiştirir.

YGA Gönüllüleri, Bilim Seferberliği projesi ile dezavantajlı bölgelerdeki 627.421 çocuğa bilim setlerini ulaştırdı. YGA mezunlarının kurduğu 6 farklı sosyal etki odaklı girişimin değerlemesi 100 milyon doları aştı. Aralarında Edison Ödülü’nü Türkiye’ye ilk defa getiren, Amazon ve Time tarafından yılın girişimi seçilen WeWalk Akıllı Baston, Dünya Ekonomik Forumu tarafından dünyanın en akıllı oyuncağı seçilen TWIN Bilim Setlerinin bulunduğu girişimlerin başarı hikayeleri de YGA Zirvesi’nde gençlere ilham oldu.

 

Önceki

TRPharm Afrika Pazarına Yöneldi

Sonraki

İlaç Sektörünün Acı Kaybı: Begüm Tezel Vefat Etti

Öne Çıkanlar