Böbrekleriniz Risk Altında Mı?

Böbrekleriniz Risk Altında Mı?

Böbrekleriniz risk altında mı?

Dünyada yaklaşık 850 milyon insan böbrek hastalığı ile yaşıyor.[1] Buna karşın böbrek, fonksiyonlarının yüzde 90’ını kaybettiğinde bile hiçbir semptom göstermeyebiliyor.[2] Erken tanı sayesinde böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlatmak mümkün. Bu doğrultuda, Türk Nefroloji Derneği’nin, AstraZeneca Türkiye ve Hayat Su’yun koşulsuz katkıları ile hayata geçirdiği proje, böbrek hastalığı riskini öğrenmeyi kolay ve erişebilir kılıyor.

Türk Nefroloji Derneği, Türkiye’de ve dünyada önemli bir sağlık sorunu olmayı sürdüren kronik böbrek hastalığına karşı suyun faydalarına dair toplumda farkındalık sağlamak amacıyla AstraZeneca Türkiye ve Hayat Su’yun koşulsuz katkıları ile www.sagliklibobreksagliklihayat.com web sayfasını hayata geçirdi.

“Sağlıklı Böbrek Sağlıklı Hayat” projesi kapsamında yayına alınan sitede böbrek hastalığı hakkında önemli bilgiler paylaşılırken ziyaretçiler burada yedi sorudan oluşan teste yanıt vererek böbreklerinin sağlık durumunu da öğrenebiliyor. Proje kapsamında, tüketicilerin bilinçlendirmesine destek olmak üzere Hayat Su şişelerinde ve damacanalarında yer alan özel boyunluklarda tüketicileri bu siteye yönlendiren QR kodları yer alacak.

Fonksiyonlarının yüzde 90’ını kaybettiğinde bile semptom göstermeyebiliyor2

Böbrekler, insanları sağlıklı tutmak için birçok temel görevi yerine getiren organlardır. Ana görevi, kandaki zararlı maddeleri ve fazla suyu uzaklaştırmak olan böbrekler ayrıca kan basıncını kontrol etmeye, kırmızı kan hücreleri üretmeye ve kemikleri sağlıklı tutmaya yardımcı oluyor.1 Dünyada yaklaşık 850 milyon insan böbrek hastalığı ile yaşıyor2 Dünya genelinde erişkinlerin yaklaşık yüzde 10’unda bir çeşit böbrek hasarı olduğu tahmin edilmektedir.3 Böbrek, fonksiyonlarının yüzde 90’ını kaybettiğinde bile hiçbir semptom göstermeyebiliyor. 2 www.sagliklibobreksagliklihayat.com web sayfasındaki basit test ile böbrek hastalığı riski taşınıp taşınmadığı öğrenilebiliyor.

Böbrek hastalığı hakkında bunları biliyor muydunuz?

Böbrekler günde yaklaşık 1.500 litre kanı temizliyor.4

Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon, böbrek hastalığının önde gelen iki nedenidir. 5

Erken tanı, gerekli müdahaleler ile böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir. 3

Böbrek hastalığı ileri evrelere kadar genellikle belirti göstermemektedir.3 Bu nedenle hekim kontrolleri ihmal edilmemelidir.

*Tıbbi teşhis amaçlanmamaktadır, bilgi için doktorunuza danışmanız önerilir

Türk Nefroloji Derneği Hakkında

1970 yılında İstanbul’da kurulan Türk Nefroloji Derneği, Nefroloji uzmanlarının kar amacı gütmeyen, ulusal, mesleki ve bilimsel uzmanlık derneğidir. Derneğin amacı; nefroloji, hipertansiyon, diyaliz ve transplantasyon alanlarıyla ilgili eğitimin, bilimsel çalışma ve araştırmaların, koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin düzeyini ülke çapında yükseltmek, üyeleri arasında mesleki, bilimsel ve sosyal ilişkileri geliştirmek, alanının ve üyelerinin haklarını korumak ve Türk Nefrolojisinin ulusal ve uluslararası düzeyde en iyi şekilde temsil edilmesini sağlamak için çalışmalar yürütmektir. Bunların yanında Türk Nefroloji Derneği, halkın böbrek sağlığını korumak ve böbrek hastalıkları konusunda bilgi düzeyini yükseltmek amacıyla değişik platformlarda eğitsel faaliyetler ve kampanyalar düzenlemektedir.  624 üyesi bulunan derneğin; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kayseri’de 7 şubesi bulunmaktadır. Dernek; Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ve Etik Kurul organlarıyla yönetilmektedir. Daha fazla bilgi için; www.nefroloji.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

AstraZeneca Hakkında

AstraZeneca (LSE/STO/NYSE: AZN), özellikle onkoloji, kardiyovasküler, renal ve metabolik hastalıklar, solunum ve immünoloji olmak üzere üç tedavi alanındaki hastalıkların tedavisine yönelik reçeteli ilaçların keşfi, geliştirilmesi ve ticarileştirilmesine odaklanan küresel, bilim odaklı bir biyofarmasötik şirketidir. Genel Merkezi İngiltere’nin Cambridge kentinde bulunan AstraZeneca, 100’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir ve şirketin yenilikçi ilaçları dünya çapında milyonlarca hasta tarafından kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için www.astrazeneca.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hayat Su Hakkında

1984 yılında ilk üretimini gerçekleştiren Hayat Su, Danone Türkiye çatısı altında faaliyetlerini yürütmektedir ve ambalajlı su sektörünün  markalarından biridir. Hayat Su, her gün tüketicilerine en iyi ürün ve hizmet kalitesini sağlamak üzere çalışmakta olup, yenilikçi ve zengin ürün portföyünü tüketicilerinin beğenisine sunmaktadır. 39 yıllık tecrübesiyle faaliyetlerini kalite, gıda güvenliği ve üretimde uluslararası standartlarla sürdürmektedir. Detaylı bilgi için: https://www.hayatsu.com.tr

 

  1. https://www.niddk.nih.gov/health-information/kidney-disease/kidneys-how-they-work

[2] Jager KJ, et al. Kidney Int. 2019;96(5):1048-1050

3.T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü. Türkiye Böbrek Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı (2018-2023).

4.Chade AR. Compr Physiol. 2013;3(2):817–831.

  1. Arıcı M. Kronik böbrek hastalığında yeni risk faktörleri. http://www.tihud.org.tr/uploads/content/kongre/5/5.48.pdf (Erişim 9.05.2023)

Önceki

Seda Tamur Oğralı, Çalışan Deneyimi Kıdemli Direktörü Oldu

Sonraki

Novartis Türkiye İyi Niyet Anlaşması İmzaladı

Öne Çıkanlar