Çin Dijital Aşı Kimliği Dağıtımına Başladı

Çin Aşı Belgesi

Çin ülke içi seyahatlerinde takibi sağlamak amacıyla Dijital aşı kimliği uygulamasına başladı. Bu uygulamada kişinin test sonuçları veya aşılanma durumu gibi bilgileri yer alacak.

Kişilerin sağlık bilgilerini kontrol edip seyahatlerinde ya da sosyal aktivitelerinde kullanabileceği Dijital Pasaport işlevi görecek. Bu düzenleme Çin’de en çok kullanılan Wechat üzerinden kullanım sağlanacak.

Bir Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Pekin’de yaptığı açıklamada; “ Dijital aşı kimliği uygulamasıyla küresel alanda ekonomik toparlanmaya destek olması amaçlanıyor. Aynı zamanda sınır ötesi ulaşımların kolay hale geleceği öngörülüyor.” dedi.

Çin halkı koronavirüs ile alakalı tüm durumlarını hali hazırda kullanılmakta olan “QR sağlık kodu” sistemini geliştirerek insanların aşılanma durumunu da barındıran bir uygulama tasarlandı. Şu anlık sadece Çin için geçerli olan bu uygulamadaki bilgilerin çıktısını da alabilecekler. Ayrıca söz konusu kimliklerden edinmek zorunlu değil.

Bu uygulama ile koronavirüse karşı olarak “koronavirüs aşı pasaportu” geliştiren ilk ülke Çin oldu. Çin’in yanında ABD, AB ülkeleri gibi yerler de benzer uygulamaları hayata geçirmeyi planlıyor.

Aynı zamanda Avrupa Birliği (AB), insanların üye ülkelerde seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla “yeşil aşı kartı” üzerinde çalışıyor.

AB aşı kimliği, turizm alt yapıları ve yatırımları nedeniyle Yunanistan tarafından gündeme getirilmişti. AB, hazırlanacak aşı kimliğinin, seyahatler dışında bazı toplu etkinlikler için de kullanılabileceğini belirtti. Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel, sadece aşı kimliği olanların seyahat etmelerinin mümkün olacağı ya da bazı sınırlamalardan muaf tutulacakları yönünde bir kanaat oluşmaması gerektiğinin altını çizerek, testlerin de aralarında bulunduğu bir dizi alternatiflerin gündeme alınmasını istedi. Merkel çocuklar için uygun korona aşılarının henüz piyasada bulunmadığına da dikkat çekti.

Önceki

TOD Glokom Birimi Halkı Göz Muayenesine Davet Ediyor

Sonraki

Abdi İbrahim’den Glokom ile Mücadeleye ”Yeşil Işık”

Öne Çıkanlar