Çocuklardaki Vaka Artışı Korkutuyor

Çocuklarda Koronavirüs

Çocukların henüz aşılanmamış oldukları için açık hedef haline geldiğini söyleyen Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, yeni mutasyonlu virüsün çocuklarda MIS-C sendromuyla beraber tüm organları etkileyebileceğini dile getirdi.

Aşılama sayesinde yüksek riskli grup sayılan 60 yaş ve üstü kişilerin sayısı giderek azalırken çocuklarda mutasyonlu virüsle beraber vaka sayılarında artış gözlemlendi.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, mutasyonlu virüsün çocuklar üzerindeki etkisini TRT Haber’e anlattı.

“Dünyanın her yanında 15-20 gündür çocuklarda vaka artışı var”

Pandeminin en başından beri çocukları da etkisi altına alan Covid-19 ilk evrelerde çocuklarda yetişkinlere göre daha hafif idame ettirdiklerini söyleyen  Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, son tablolarda yaşanan vaka artışına dikkat çekti.

Salgının başından beri hastalıktan çocukların da etkilendiğini fakat erişkinlere göre hafif geçirdiklerini söyleyen Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, son 15-20 gündür yaşanan vaka artışına dikkat çekti:

Aslında, her yaş çocuk etkilenebiliyor ama başından beri bildiğimiz küçük çocukların daha etkilendiği şeklinde. Fakat son 15-20 gündür sadece bizde değil dünyanın her yanında özellikle Avrupa’da mesela İsviçre’de 0-9 yaş arası çocuklarda bir artış var. İsviçre’de bu artışı %132 olarak bildirdiler. Pek çok ülkede artış var. 9-18 yaş arasındaki bizim ergen dediğimiz grupta da bir artış var. Erişkinde hangi organlar tutuluyorsa çocuklarda da öyle. Çocukların hastalığı daha hafif geçirdiğini ya da belirtisiz geçirdiğini hala söyleyebiliriz.

Virüs başka hastalıkları taklit edebiliyor

Çokuğraş, çocuklarda virüsün MIS-C sendromuyla birlikte görülebildiğine ve tüm organları etkileyebildiğine vurgu yaptı: 

Yüksek ateşle seyredip değişik organların tutulmasıyla beraber hastaneye başvuran mesela apandisit atağını taklit edebilen, kalbin tutulmasıyla ya da ishal, kusma ile başvuran, bir takım deri dökülmeleriyle, beyin tutulumuyla, böbrek tutulumuyla hastaneye başvuran özel bir hastalık tablosu var. Bunu aşağı yukarı ekim ayının başından beri oldukça sık yaşıyoruz. Kendi kliniğimizde 40’a yakın böyle vaka oldu.

“Zatürre ile gelen çocuklar var”

Bunun dışında COVID’ın en sık tuttuğu organ akciğerler. Zatürre ile geliyor çocuklar bize. Hatta ağır ciddi zatürre ile gelenler var. Baştan beri böyleydi. Son günlerde sayısı biraz da olsa arttı. Şimdilik kontrol dışı bir şey yok. Bu artış bu hızla devam ederse endişeleniyoruz.

Aşılanmamış olmaları risk

Çocuklarda aşılamanın da olmayışının onları açık hedef haline getirdiğine vurgu yapan Çokuğraş, mutasyonlu suşların çocuklarda daha fazla etki yarattığını dile getirdi: 

Birincisi bu yeni değişime uğramış virüs, çocuklarda biraz daha fazla yayılabiliyor. İkincisi çocuklar için geliştirilmiş aşı henüz yok. Çalışmalar devam ediyor. En iyimser tabloda, çocukların sonbahardan önce aşılanması pek mümkün olmayacak.

Kronik hastalığı olanlarda farklı seyredebiliyor

Çocuklar arasında kronik hastalığı olan epey bir hasta grubu var. Akciğer hastalığı olan, kalp hastalığı olan, diyabeti olan ya da bir takım ilaçlar kullandığı için bağışıklık sistemi bozulmuş olan hasta var. Bunlarda COVID-19 çok daha ağır seyrediyor. Tıpkı erişkinlerde olduğu gibi. Onun için biraz endişeliyiz.

Önceki

Nestlé Türkiye’nin Yeni CEO’su

Sonraki

Koçak Farma Aşıyı Sonbahara Hazırlıyor

Öne Çıkanlar