Doctor Follow Röportaj

Doctor Follow

Doctor Follow, Yeni Nesil İletişim Platformu

Dr.Bekir Çakmak ve Dr.Enes Güler

Sayın Bekir Çakmak sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, Doctor Follow Bilgi Hizmetleri ve Yazılım AŞ’nin kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanıyım. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanıyım ve aynı zamanda Yoğun Bakım Doktoruyum. Doktorluk dışında en çok ilgilendiğim konular: Dijital sağlık ve özellikle de mobil sağlık aplikasyonları. Bunun yanı sıra sosyal medyayı aktif olarak kullanmayı seviyorum. Zamanımın çoğunu araştırma ve okumayla geçiyorum. Yeni teknolojiler ve insan hayatındaki etkisi son dönemlerde en çok okuduğum konular.

Sayın Enes Güler sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, Doctor Follow Bilgi Hizmetleri ve Yazılım AŞ’nin Kurucu Ortağı ve Medikal Direktörüyüm. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezuniyetim sonrası, uzmanlık ihtisasımı Acil Tıp olarak seçtim. Son 5 yıldır sosyal medyada meslektaşlarımla ve tıp fakültesi öğrencileriyle tıbbi veriler, vakalar ve tecrübelerimi paylaşıyorum Çalışmadığım günlerde hayat benim için dijital dünyada sörf, okuma, araştırma ve oğlumla vakit geçirme şeklinde geçiyor. Eşsiz bir yer olarak gördüğüm olan sanal alemle, gerçek hayat arasındaki bağı kuvvetlendirmek ve insanlığa faydalı olabilmek için tıp kitapları yazıyorum.

Doctor Follow’un hikayesi nedir? Paylaşır mısınız?

Bekir Çakmak: Ben Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum ve 2012 yılından beri İstanbulda özel sağlık sektöründe yer alıyorum. Profesyonel iş hayatıma ilk atıldığım gün aklıma ‘’Bir doktor olarak bütün ömrüm boyunca hayatına dokunabileceğim hasta sayısı kaç?’’ sorusu geldi. Ardından oturup hesapladım ve ulaştığım sayı bana yetersiz geldi. Daha çok yaşama dokunmak, daha fazla yarar sağlamak istediğimi fark ettim. Biraz araştırdığımda da bunun için en uygun yolun dijital kanallar olduğunu gördüm. Dijital kanalları kullanarak pek çok proje yapabilir, daha fazla insana dokunabilirdim. Ancak bu hayalim sadece kendi adıma değil, çevremdeki tüm meslektaşlarımı da içine alan, gün geçtikçe büyüyecek bir hayaldi. Eğer doktorlar arası etkin bir iletişim kanalı inşaa edebilirsem, bilgi alışverişini ve deneyim paylaşımlarını artırıp her geçen gün daha fazla hastaya yararlı olabilirdim. Bu vizyonla 2018 yılında Silikon Vadisi’ne gittim ve orada dijital girişimcilik üzerine uzun dönemli bir eğitim aldım. Türkiye’ye döndükten sonra da Dr. Enes Güler ile birlikte, Tazefikir Grup’un da desteğiyle Doctor Follow uygulamasını hayata geçirdik.

Doctor Follow nedir?

Bekir Çakmak: Doktorların bilgi, deneyim ve vizyonlarını paylaşabildikleri, anlık yorumlarla zenginleşen, hayata dair pek çok paylaşımı da içinde barındıran kullanıcı dostu bir iletişim platformu. Kullanıcıları doktorlar, diş hekimleri ve bu mesleklere hazırlanan üniversite öğrencisi genç arkadaşlarımız. Uygulamamızın ücretsiz olduğunu da belirtelim.

Doctor Follow sadece Türkiye’de mi faaliyet gösteriyor?

Enes Güler: Şimdilik sadece Türkiye’de faaliyet göstermekle beraber yurtdışında yaşayan bir çok doktor üyemiz bulunmakta. Özel ya da kamu kuruluşu farketmeksizin tüm kurumlardan üye alıyoruz. 2021 yılının ikinci çeyreğinden itibaren de Avrupa başta olmak üzere, Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Arap Körfezi olmak üzere birçok ülkede hizmet vermeyi planlıyoruz.

Doctor Follow’da doktorlar sadece şahsi olarak mı yer alıyor? Yoksa topluluklara da yer veriyor musunuz?

Enes Güler: Doctor Follow uygulamasında her doktor öncelikle üye oluyor. Ve uygulama içinde dilediği grubu takip edebiliyor. Hatta kendi uzmanlık ve ilgi alanı doğrultusunda grup da kurabiliyor. Kurumlar ve Dernekler ise resmi hesaplarıyla gruplar oluşturabiliyor ve üyeleriyle Doctor Follow uygulaması içinde iletişim kurabiliyor. Kendi yaptıkları etkinlikleri ve kongreleri buradan duyurabiliyor. Yakında Dernek ve Kurumlara çok daha fazla olanak sunacağız ve onların işlerini çok kolaylaştıracağımızı düşünüyoruz.

Doctor Follow olarak bu süreçte bir yatırım aldınız mı veya partnerlik yaptınız mı?

Bekir Çakmak cevabı: Aslında her ikisini de yaptık. Sağlık iletişimi alanında Türkiye’nin en çok ödül alan ve en büyüğü olan Tazefikir Grup’dan hem yatırım aldık hem de partnerlik yapıyoruz. Tazefikir Grup’un sağlık iletişimi konusundaki yeteneği ve tecrübesi Doctor Follow’un vizyonunu ileriyi taşıyor. Birlikte bu alandaki en kolay kullanımlı, en şık ve en fonksiyonel uygulamasını hayata geçirmiş olduk. Doktor Follow platformu, kullanıcı yorumları ve ihtiyaçlar doğrultusunda her geçen gün yenileniyor ve gelişiyor.

Bu işin en büyük zorluğu nedir?

Bekir Çakmak: Bu işin de her işte olduğu gibi kendine özgü zorlukları var. Ancak biz buna odaklanmıyoruz. Soruyu sorumluluk penceresinden yanıtlayacak olursak, meslektaşlarımızın hem sosyal hem de bilimsel beklentilerine yanıt vermek gibi bir sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz.

Peki en keyifli yanı nedir?

Enes Güler: Şüphesiz en keyifli yanı sevdiğin bir işi yapıyor olmak ve hayallerimizi gerçekleştiriyor olmak. On binlerce doktorun ürettiğimiz uygulamayla bilgiye daha hızlı daha doğru ulaşması, kendisini en iyi anlayacak insanlarla bir topluluk içerisinde yer alması ve mental yorgunluklarımızı sosyal içeriklerle bir nebze azaltabilmek şahane bir duygu.

Doctor Follow’un gelecek vizyonu nedir?

Bekir Çakmak: Günümüzde her şey hız üzerine kurulu. Bilgi çok çabuk değişiyor ve dönüşüyor. Biz inanıyoruz ki Doctor Follow bu hız dolu dünyada doktorların ve diş hekimlerinin en rahat ve hızlı iletişim kurdukları platform olacak. Aynı zamanda dev bir eğitim platformu ve keyifli vakit geçirme uygulaması olacağı da vizyonumuz içerisinde yer alıyor. Buradan tüm doktor ve diş hekimi dostlarımızı uygulamamızı indirmeye ve aktif olarak kullanmaya davet ediyoruz.

Önceki

“Türkiye Prostat Kanseri Haritası” Açıklandı!

Sonraki

Melatonin Kullanımı COVID-19 Enfeksiyonunu Önlemeye Yardımcı Olabilir

Öne Çıkanlar