Melatonin Kullanımı COVID-19 Enfeksiyonunu Önlemeye Yardımcı Olabilir

Melatonin

Cleveland Kliniği’nin önderliğinde yapılan yeni bir çalışmaya göre, uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen ve genellikle uykuya yardımcı olarak kullanılan melatoninin Covid-19 tedavisi için yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Covid-19 salgını tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ederken, Covid-19 tedavisine yönelik ilaç gelişimleri ve tedavi yöntemleri hala araştırılmaya devam ediyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından yeni tedavi amaçlı onaylanmış ilaçların başka tedavilere uygun şekilde kullanılması yararlı ve uygun maliyetli tedavi yaklaşımı olarak görünüyor.

Yakın zamanda PLOS Biology’de yayınlanan bir makaleye göre; Lerner Araştırma Enstitüsü araştırmacılarının Covid-19’da kullanılabilecek muhtemel ilaçları belirlemek için geliştirdiği yeni bir yapay zeka platformunda melatonin ümit verici bir aday olarak gösterilmiştir.

Cleveland Kliniği’nin COVID-19 hasta verilerinin analizine göre, melatonin kullanımının yaşa, ırka göre ayarlandıktan sonra SARS-CoV-2 için pozitif test etme olasılığının yaklaşık yüzde 30 azalmasıyla ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Söz konusu çalışmanın baş yazarı Feixiong Cheng, “Bu bulgular doğrultusunda insanların doktorlarına danışmadan melatonin almaya başlamaları hata olur’’dedi.

Kaynak: https://www.lerner.ccf.org/news/

Önceki

Doctor Follow Röportaj

Sonraki

Ödem: İnsan vücudunda dokular arasında sıvı artışıyla karakterize klinik bir durumdur!

Öne Çıkanlar