“Doktordan Az Kullanılmış” Bu Defa Bir Kitap Adı

“Doktordan Az Kullanılmış” Bu Defa Bir Kitap Ad

“Doktordan Az Kullanılmış” Bu Defa Bir Kitap Adı

 Bu kitap size iyi gelecek!

Mutlu olmak, gülümsemek sağlıklı bir yaşamın ilk şartı. Onkoloji Uzmanı Dr. Tayfun Hancılar, zorlu hayat şartlarına karşı mutlu olmayı seçerek pek çok şeyin üstesinden gelineceği mesajını verdiği, gülümseten denemelerle dolu “Doktordan Az Kullanılmış” kitabını kaleme aldı. Yaptığı her işte gülümsemenin sihirli gücüne inanan Hancılar; insana, hayata, ilişkilere dair birçok konuyu mizahi bir dille ele aldığı kitabında okurlarını hayata gülümseyerek bakmaya yönlendiriyor. Hancılar, “Aşkın ömrü kaç yıldır? Kadınlar neden daha uzun yaşar? Kim daha iyi yalan söyler? Bilimsel yollarla kadın nasıl etkilenir? Cimri eş neden tercih edilmelidir?” gibi başlıklara dair görüşlerini, bilimsel araştırmalarla çarpıcı bir şekilde ele alıyor ve hayat deneyimleri, anıları eşliğinde anlatıyor. Müptela Yayınları tarafından yayımlanan, 10 Ağustos 2023 tarihinde okuyucularıyla buluşan kitap, gülümsemek isteyen tüm yetişkinlere hitap ediyor.

Mutsuzluk, günümüz koşullarında insanın en büyük derdi. Columbia Üniversitesi merkezli düşünce kuruluşu Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın yayınladığı Dünya Mutluluk Raporu’na göre Türkiye, 2023 Mutluluk Raporu’nda 137 ülke içinde 106. sırada yer alıyor. Koşulların bu kadar zorlu olduğu bir hayatta ise sağlıklı kalmanın ilk anahtarı gülümsemek.

Hastanelerin en hüzünlü koridorlarına sahip onkoloji bölümünde kariyerini sürdüren Uzm. Dr. Tayfun Hancılar ise mutsuzluk yerine gülümsemeyi tercih edenlerden. Çünkü gülümsemenin olağanüstü gücüne inanıyor ve herkesi bu yönde teşvik ediyor. Hastalıklardan ziyade gülümsemenin bulaşıcılığını savunan Hancılar, okuyanın yüzünde bir tebessüm yaratmak adına “Doktordan Az Kullanılmış” kitabını yazdı. Kitapta Hancılar’ın perspektifiyle insana, hayata, ilişkilere dair birçok konu mizahi bir dille ele alınıyor.

Türkiye’nin mutsuzluk sıralamasında epey ön sıralarda olduğunun altını çizen Hancılar, “Ben de 32 yıllık bir onkolog olarak hayatım boyunca mutsuzluk yerine gülümsemeyi tercih ettim. Yapabildiğim kadarıyla… Bu kitap yüzünüzde hafif bir gülümseme yaratabilmek için yazıldı. İlk on sayfayı okuyup kendinizi mutlu hissediyorsanız devam edin… Sonuna kadar geldiyseniz tebrikler, ‘mutluluğu ve gülmeyi’ seven birisiniz demektir. Unutmayın sağlık en önemli varlığımız ve sağlık da ancak mutlu beyinlerde olur!” dedi.

İşte Hancılar’ın kitabından birkaç küçük tüyo;

“Aşk, ‘Seni seviyorum’ ile uçuşa başlar. ‘Beni seviyor musun?’ ile inişe geçer. ‘Beni artık hiç sevmiyorsun’ cümlesine verilen, ‘Olur mu hayatım? Elbette seviyorum, şu böreği uzatır mısın?’ ile terminale yanaşır.”

“Aşkta heyecan ve enerjiyi veren hormon dopamindir ve bitter çikolata yediğinizde yükselir. Haber kanalları izlemeye başlayan erkeğe yoğun bir bitter çikolata kürü uygulanırsa, geçici olarak tekrar müzik kanallarına geçiş yapabilir. Evde bulundurmakta büyük fayda vardır.”

 “Kadın ilgisini çeken bir konu olunca gözlerinizin içine bakıp, kafasını hafifçe sola yatırabilir, işte o zaman doğru yoldasınız, konuyu uzatın, detaya girin. Çok zor geldiğinin farkındayım ama dişinizi sıkın. Unutmayın, evlenince ya da kıdemli sevgili olunca bunlara gerek olmayacak.”

“Cömert, tutumlu ve cimri erkek arasındaki farka bakalım. Cömert erkek sizi sinema öncesi şık bir restorana götürür, VIP salonda film izletir. Patlamış mısır ve dondurmanızı eksik etmez. Tutumlu erkek sizi sinemaya davet eder ama VIP salona değil normal salona bilet alır. İndirimli patlamış mısır menüsüne yönelir, yanında ekstra içecek ısmarlamaz. Cimri erkek ise sizi evde film izlemeye ikna eder. “Daha net görünüyor hayatım,” diyerek salondaki ışıkları kapatır ve patlamış mısırın çoğunu kendi yer.”

 “Parayla saadet olur ama sadece para saadet getirmez. Çünkü kenarda duran, harcanmayan para mutluluk vermiyor. Psikologlar yaptıkları araştırmada, ellerindeki parayı dışarıda yiyecekleri bir yemeğe, tiyatroya ya da macera dolu tatillere harcayanların, paralarını biriktirenlere nazaran daha mutlu olduklarını ortaya çıkardı.”

Dr. Tayfun Hancılar, “Aşkın ömrü kaç yıldır? Kadınlar neden daha uzun yaşar? Kim daha iyi yalan söyler? Bilimsel yollarla kadın nasıl etkilenir? Cimri eş neden tercih edilmelidir? Standartlar yaratıcılığı durduruyor, hepimiz Pisa Kulesi’yiz.” gibi ilgi çekici başlıklara dair görüşlerini, hayat deneyimleri anılar eşliğinde anlatırken, okuyucuları keyifli bir dünyaya davet ediyor. Siz de bu dünyanın kapılarını aralamak istiyorsanız ve “gülmek iyileştirir” mottosuna inanıyorsanız bir de gülümsemeye ihtiyacınız varsa, Müptela Yayınları tarafından çıkarılan “Doktordan Az Kullanılmış” kitabını okuyabilirsiniz. 😊 

  1. TAYFUN HANCILAR KİMDİR?

1962 yılında Ordu’da doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde 1981’de tamamladı. Tıp eğitimini 1981-1987 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde aldı. Ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Radyasyon Onkolojisi ihtisasını yaptı ve 2 yıl süre ile Paris’de Tenon Hastanesi’nde ‘’Streotaktik Radyoterapi’’ konusunda üst ihtisasını tamamladı. Uzun yıllar İstanbul Okmeydanı Eğitim Hastanesi’nde görev yaptığı yıllarda birçok ulusal ve uluslararası toplantılara katıldı ve çalışmalarını sergiledi. 2011 yılında Sante Onkoloji Merkezi’nde göreve başladı ve 2012’de Liv Hospital’da çalıştı. 2015-2016 yılları arasında Sante Onkoloji Merkezinde çalıştıktan sonra İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesinde Radyasyon Onkoloji Bölüm Başkanı ve Başhekim olarak göreve başladı. 2019 yılında meme kanseri tedavisi görmüş, yaşları 49 ile 79 arasındaki 9 kadınla aynı sahnede yer aldı ve çok ses getiren bir sosyal projeye öncülük etti. 2021 yılı “Kanser Haftası” etkinliğinde Türkiye’nin önde gelen onkoloji uzmanlarını bir araya getiren bir projeye imza attı. Söz ve müziği kendisine ait olan “Yalnız Değilsin” şarkısını, kanser hastalarına destek amacıyla sekiz onkoloji uzmanı seslendirdi ve çekilen klibin tüm izlenme geliri Pembe İzler Kadın Derneği’ne bağışlandı. Dünyada ilk kez kanser hastaları için kanser doktorlarının şarkı seslendirmesi büyük ilgi uyandırdı.  Doktorluğun yanı sıra uzun yıllardır müzikle profesyonel olarak uğraşmaktadır. Daha önce yayımlanan “Kanser Bitti! Ya Şimdi?” adlı bir kitabı olan Hancılar, bir çocuk babasıdır.

Yayımlanan kitapları;

Doktordan Az Kullanılmış, Ağustos 2023, Müptela Yayınları

Kanser Bitti, Ya Şimdi?,   Mart 2023, Nova Kitap

 

Önceki

AstraZeneca Türkiye, Geleceğin Bilim İnsanlarının Yetiştirilmesine Katkıda Bulundu

Sonraki

Novo Nordisk Türkiye ‘’En İyi İşverenler’’ Listesi Farma Sektörü’nde İlk 3’te Yer Aldı

Öne Çıkanlar