Dünya MS Günü’nde MS Hastalığına Dijital Farkındalık: MS+ Dijital Sağlık Uygulaması Yenilendi

Türkiye MS Derneği ve dijital sağlık girişimi Albert Health iş birliği ile geliştirilen ve Roche Türkiye’nin katkılarıyla 2022 yılında kullanıma sunulan MS+ dijital sağlık uygulaması yenilenen özellikleriyle hasta yolculuğunu iyileştirmeye devam ediyor. MS+ aynı zamanda yarattığı değer ile 30 Mayıs Dünya MS Günü’nde MS hastalığının farkındalığının artırılmasına katkı sağlıyor.

Halk arasında MS hastalığı olarak bilinen ve bir merkezi sinir sistemi hastalığı olan Multipl Skleroz, dünyada yaklaşık olarak 2,3 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 70 bin kişiyi etkiliyor. Uluslararası MS Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü’nün ortak kararı ile Multipl Sklerozu daha geniş kitlelere duyurmak ve farkındalığını artırmak için her yıl mayıs ayının son çarşamba günü, ”Dünya MS Günü” olarak kutlanıyor. Türkiye MS Derneği ve dijital sağlık girişimi Albert Health iş birliği ile geliştirilen ve Roche Türkiye’nin katkılarıyla 2022 yılında kullanıma sunulan MS+ dijital sağlık uygulamasına eklenen yeni özellikler MS hastalığının farkındalığının artırılmasına katkıda bulunuyor.
Hekim tarafında yüzde 98’lik, hasta tarafında ise yüzde 96’lık memnuniyet oranıyla iki yılını geride bırakan MS+ dijital sağlık uygulamasına kullanıcıların ve hekimlerin ihtiyaçları doğrultusunda yeni özellikler eklendi. Türkiye’de MS hastalarının evde semptom takiplerinin yapılmasını, hasta günlüğünün tutulmasını, bu verilerin hekimlere doğru bir şekilde raporlanmasını, hastaların fizyoterapi, psikoloji ve beslenme gibi konularda bilgiye ulaşmalarını ve ihtiyaç duyduklarında psikolog ve beslenme uzmanları ile uzaktan ücretsiz görüşme yapabilmelerini sağlayan MS+ uygulamasına eklenen Sudoku ve 6 dakikalık yürüme testleri, hastaların bilişsel ve fiziksel durumlarını günden güne gözlemlemelerine olanak sağlıyor.


[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9466632/

Roche İlaç Medikal Direktörü Dr. Mahir Kurt, “Roche Türkiye’nin katkıları ile Türkiye MS Derneği ve dijital sağlık girişimi Albert Health iş birliği ile 2022 yılında hayata geçirilen MS+ dijital sağlık uygulaması, bugüne kadar 2.000’e yakın hasta ve 30’dan fazla hekimin kullanımı ile MS hastalarının yaşamlarını iyileştirmeye devam ediyor. 30 Mayıs Dünya MS Günü dolayısıyla yenilenen MS+ uygulamasını duyurmaktan dolayı çok mutluyuz. MS+ artık hastaların, hastalığın ilerleyişini (progresyon) takip etmelerine de olanak sağlıyor. Güncellemelerle hastalar bilişsel ve fiziksel durumlarını günden güne gözlemleme ve progresyon takibi yapma imkânı elde ediyor. MS ile mücadelede hastalığın daha iyi yönetilmesine ve hastaların yaşamlarının iyileştirilmesine katkı sağlamaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye MS Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Serkan Demir, “MS gibi kişiye özel seyreden bir hastalıkta, etkin ve düzenli bir hasta-hekim iletişimi ve dayanışması tedavi sürecine de olumlu etki yapıyor. MS hastalarının tanı sürecinde ve tanı aldıktan sonra karşılaştıkları durumları ve varsa olumsuz etki yaratan konuları tespit etmek ve bu konularda onlara destek olmak, yalnız olmadıklarını ve değerli olduklarını hissettirmek büyük önem taşıyor. Bu kapsamda, Türkiye MS Derneği, Roche Türkiye ve Albert Health iş birliğiyle hayata geçirilen ve iki yılını geride bırakan MS+ uygulaması, yenilenen özellikleriyle artık hastalara progresyon takibi imkânı da sunuyor.” dedi.

Albert Health Kurucu Ortağı ve CEO’su Recai Serdar Gemici ise şunları söyledi: “Roche Türkiye ve Türkiye MS Derneği ile birlikte 2022 yılında hastaların kullanımına sunduğumuz yapay zekâ tabanlı MS yönetim programı MS+ ile kullanıcılarımıza sağlıklarını yönetmelerinde destek oluyor ve klinik fayda sağlıyoruz. Günümüzde büyük bir hızla gelişen ve farklı alanlarda kullanılan yapay zekâ teknolojilerini henüz 2022 yılında dijital sağlık alanında hayata geçirmenin gururunu ve doğal dil işleme, makine öğrenimi gibi süreçlerin düzenli takibiyle kullanıcılarımıza her geçen gün daha iyi bir deneyim sunabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. ABD’de ‘Global Fierce Pharma Marketing’ ve Türkiye’de ‘Golden Pulse’ ödüllerine layık görülen uygulamamızla, MS hastalığının her aşamasında hastaların yaşam kalitesini iyileştirmeye ve hastalığın daha iyi yönetilmesine yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Albert Sağlık Asistanını indirerek MS+ uygulamasına ulaşmak için:
https://albert-health.app.link/MSPlus_30May
Çağrı Merkezi: 08503084926

Roche Hakkında
1896 yılında İsviçre’nin Basel şehrinde kurulan ve markalı ilaçların ilk endüstriyel üreticilerinden biri olan Roche, dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketi ve In Vitro Diagnostik (vücut dışı tanı) alanında dünya lideridir. Roche, dünya çapında insanların yaşamlarını iyileştirmek için tanı ve tedavi çözümleri geliştirmek üzere bilimsel mükemmelliğe ulaşmak için çalışmaktadır.
Kişiye özel sağlık hizmetleri alanında öncü olan Roche, sağlık hizmetlerini toplum üzerindeki etkisini artıracak şekilde dönüştürmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Roche, her bir bireye en iyi sağlık hizmetini sunmak için birçok paydaşla iş birliklerine imza atarak, tanı ve tedavi alanındaki güçlü konumunu klinik uygulamalardan elde edilen veri içgörüleriyle desteklemektedir.
Roche, çalışma alanlarında benimsediği uzun vadeli bakış açısı sayesinde Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri tarafından üst üste 15 kez ilaç endüstrisindeki en sürdürülebilir şirketlerden biri olarak seçilmiştir. Bu, Roche’un faaliyet gösterdiği her ülkede, yaptığı yerel ortaklar ile birlikte sağlık hizmetlerine erişimi artırma çabalarının bir sonucudur. 
Roche Grubu Amerika’da bulunan Genentech’in tamamına, Japonya’da bulunan Chugai Pharmaceutical şirketinin de çoğunluk hissesine sahiptir. 
Ayrıntılı bilgi için www.roche.com‘u ziyaret ediniz.
Bu açıklamada kullanılan veya bahsedilen tüm ticari markalar yasalarla korunmaktadır.
 
Türkiye MS Derneği Hakkında
1989 yılında İstanbul’da kurulan Türkiye MS Derneği, MS’li üyelerine fizyoterapi hizmeti, üyelerine ve yakınlarına psikoterapi desteği sunmakta; bunun yanı sıra, toplantılar, etkinlikler, farkındalık yaratan projeler ile üyelerin doğru bilgilendirilmesini ve yoga, nefes terapisi, yaratıcı drama, resim, müzik gibi hobi kursları aracılığıyla da aynı zamanda sosyalleşmesini sağlamaktadır. Yönetim Kurulu’nda MS’lilerin de yer aldığı Türkiye MS Derneği, uluslararası federasyonlarda ülkemizi temsil etmektedir ve Ankara, Gaziantep, Sakarya, Çanakkale ve Bolu şubeleri mevcuttur. www.turkiyemsdernegi.org
 
Albert Health Hakkında
Albert Health 2018 yılında kronik hastalıklarda tedavi uyumunu arttırmak ve kronik hastalıkları olan bireylerin hayat kalitelerini arttırmak amacı ile kurulmuştur. Albert Health ekibi bu amaç doğrultusunda Albert adında, klinik sonuçlara dayalı, yapay zekâ tabanlı bir kronik hastalık yönetimi platformu geliştirmiştir. Albert; uluslararası ilaç şirketleri, sigorta şirketleri ve hastane gruplarıyla iş birliği içerisinde geliştirilen diyabet, astım, hipertansiyon, MS, kanser, HIV dahil çeşitli kronik hastalıklar için özelleştirilmiş hastalık yönetim programları sunuyor. Her yaştan ve sosyo-ekonomik seviyeden hasta, kişiselleştirilmiş tedavi yönetimine Albert’le ulaşabiliyor ve tedavilerini etkin, kapsamlı ve zahmetsiz bir biçimde yönetebiliyor. Operasyonlarını Türkiye, İngiltere, BAE, Suudi Arabistan, Katar’da yürüten Albert Health şu ana kadar 200.000’den fazla hastanın hayatına dokunmuştur.

Veeva Kodu: M-TR-00004483

Önceki

Orzaks İlaç “Çocuklar Masumdur” Temasıyla Gerçekleşen 59. Türk Pediatri Kongresi’nde ‘Odağım Sen’ Dedi

Sonraki

Novartis Türkiye Unblocked Projesi ile Kardiyovasküler Sağlığa Dair Toplumu Bilinçlendiriyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar