Evital “İyilikle Buluşalım” Dedi

Evital “İyilikle Buluşalım” Dedi

Eczacıbaşı’nın yeni sağlık ekosistemi evital, “İyilikle Buluşalım” diyerek depremzedelere uzun soluklu psikolojik destek vermek üzere harekete geçti. Uzaktan sağlık hizmetini herkes için erişilebilir kılmayı amaçlayan evital; Türk Psikologlar Derneği ve İhtiyaç Haritası iş birliğinde gerçekleştirdiği proje kapsamında, deprem bölgesindeki vatandaşlara evital platformu üzerinden online psikolojik destek sunmaya başladı. Türk Psikologlar Derneği’nin çağrısına 500’e yakın psikoloğun gönüllü olarak katıldığı proje ile depremden etkilenen vatandaşların hayatına dokunulması hedefleniyor.

Eczacıbaşı Topluluğu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 şehrimizi etkileyen deprem felaketinin ardından bölgeye ulaştırdığı ayni ve maddi yardımlara psikolojik desteği de ekliyor. Kapsayıcı ve bütünsel bir yaklaşımla yeni bir sağlık ekosistemi sunan Eczacıbaşı Evital, Türk Psikologlar Derneği ve İhtiyaç Haritası iş birliğinde depremzedelere psikolojik destek sunmak amacıyla bir araya geldi. “İyilikle Buluşalım” projesi kapsamında Türk Psikologlar Derneği üyesi psikologlar, evital platformu üzerinden İhtiyaç Haritası aracılığıyla depremzedelerle buluşacak ve psikolojik destek sunacak. 500’e yakın psikoloğun gönüllü olarak yer alacağı proje kapsamında ayda 4.000’den fazla online görüşme ile psikolojik destek verilmesi amaçlanıyor.

 

“Eczacıbaşı Evital’in misyonunun temelinde her insanın sağlıklı yaşam hakkına sahip olması yatıyor” diyen Eczacıbaşı İlaç Sınai ve Finansal Yatırımlar CEO’su ve Eczacıbaşı Evital Başkanı Emin Fadıllıoğlu, “evital olarak en temel hedeflerimizden biri, sağlık çözümüne ihtiyaç duyan ve bu çözümleri sunan paydaşları bir araya getirmek. Ülkemizin yaşadığı bu zor günlerde biz de Türk Psikologlar Derneği ve İhtiyaç Haritası’yla güçlerimizi birleştirerek evital aracılığıyla depremzedelerimize destek olmayı amaçladık. Türk Psikologlar Derneği (TPD) üyesi gönüllü psikologlarımız ile depremzede vatandaşlarımızı platformumuzda buluşturarak iyiliği çoğaltacağımıza inanıyoruz. ‘İyilikle Buluşalım’ projemizde İhtiyaç Haritası’nın ve TPD’nin değerli iş birlikleri için kendilerine teşekkür ederim” dedi.

 

Yüzlerce gönüllü psikologla destek

Türk Psikologlar Derneği Başkanı Cem Şafak Çukur da, “Ülkemizi yasa boğan deprem felaketinin ilk gününden bu yana Türk Psikologlar Derneği olarak sahada aktif olarak çalışmalar yapıyoruz. Tüm yaptığımız çalışmaların uzun soluklu ve sürdürülebilir olması bizim için büyük önem taşıyor. Çıktığımız destek yolculuğunda Eczacıbaşı Sağlık’ın dijital uygulaması evital ve İhtiyaç Haritası ile yollarımız kesişti. “İyilikle Buluşalım” projesi kapsamında TPD üyesi yüzlerce psikolog, depremzedelere evital aracılığıyla psikososyal destek verecek. Gönüllü psikologlarımız, evital ve İhtiyaç Haritası’nın bir araya geldiği bu yolculuğun sonunda iyilikle buluşmak dileğiyle açıklamasını yaptı.

 

Mert Fırat da “İyilikle Buluşalım” dedi

Depremi ve etkilerini yaşayan insanlar için İhtiyaç Haritası olarak sahadaki çalışmalarını felaketin başından bu yana sürdürdüklerini belirten İhtiyaç Haritası Yönetim Kurulu Üyesi Mert Fırat ise, “Bu süreçte deneyimlerimiz bize, felaketten etkilenen bireylere uzun dönemli psikososyal destek sunulmasının öncelikli ihtiyaçların başında geldiğini gösterdi. Biz de Eczacıbaşı’nın uzaktan sağlık hizmetlerini erişilebilir kılan uygulaması evital ve Türk Psikologlar Derneği’yle ‘İyilikle Buluşalım’ diyerek bir araya geldik. Proje kapsamında İhtiyaç Haritası’nın çalışmaları ile ulaşılacak depremzedelere Evital platformu üzerinden Türk Psikologlar Derneği üyesi psikologlar gönüllü olarak psikolojik destek sağlayacak. İyilik peşinde koşan, İyilikle Buluşalım diyen herkese teşekkür ederim” dedi.

 

evital Hakkında:

Çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşamın öncüsü olma vizyonuyla toplum sağlığına katkıda bulunmayı önceliklendiren Eczacıbaşı Topluluğu’nun üyesi olan Evital; yeni sağlık ekosistemi kimliğiyle sağlık çözümü arayanlar, sağlık profesyonelleri ve sağlık hizmeti sunanlara sesleniyor. İnsanların sağlıklı yaşam yolculuklarını kolaylaştırmak amacıyla kurulan Evital, her bireyin ihtiyacı doğrultusunda yaşamını kolaylaştıracak dijital çözümler sunuyor. ‘Uzaktan Sağlık Bilgi Sistemi Akreditasyonu’ alan ilk yazılım şirketlerinden olan Evital, istediği lokasyonda istediği sağlık hizmetini almak isteyen, sağlığı hakkında araştırma yapan bilinçli sağlık tüketicilerini, web ve mobil uygulamaları ile konusunda uzman sağlık profesyonelleriyle buluşturuyor.

 

Türk Psikologlar Derneği Hakkında:

1976 yılında kurulan Türk Psikologlar Derneği, psikoloji biliminin ve mesleki uygulamaların geliştirilmesi, meslek tanımlarını kapsayan bir kanunun çıkarılması ve Türkiye’de bir meslek odası kurulması başta olmak üzere psikoloji ve psikologları ilgilendiren gündemler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlar Kurulu kararı ile “kamu yararına çalışan dernek” statüsünde olan Türk Psikologlar Derneği, gerekli durumlarda ihtiyaç sahiplerine sağlık, ekonomik ve eğitim desteği gibi temel gereksinimlerin karşılanması noktasında hizmet veriyor, psikolojik desteğe ihtiyacı olanlar için psiko-eğitim grup çalışmaları ve bireysel görüşmeler düzenliyor. Doğal afetlerde deneyimli psikologları ile AFAD ve diğer devlet kurumları ile koordineli bir şekilde çalışan Türk Psikologlar Derneği, 2023 yılında yaşanan depremden etkilenmiş şehirlerde psikolojik hizmet vermeyi sürdürüyor.

 

İhtiyaç Haritası Hakkında:

İhtiyaç Haritası ihtiyaç sahiplerini, destek olmak isteyen birey, kurum ve kuruluşlarla buluşturan sosyal bir kooperatiftir. İhtiyaç Haritası, Sosyal Kooperatif statüsünde kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak 2015 yılında kurulmuştur. Kanıtlanmış harita teknolojisi ve toplum tabanlı doğrulama işlevi aracılığıyla eğitim, sağlık, kültür-sanat gibi alanlarda yardımlaşmayı ve dayanışmayı kolaylaştırır. İhtiyaç Haritası, bireylerden, eğitim kurumlarından ve sivil toplum kuruluşlarından ihtiyaçları toplar, doğrular ve harita tabanlı teknolojisi ile desteklerle buluşmasını kolaylaştırır. www.ihtiyacharitasi.org ile, doğrulanmış gerçek ihtiyaçları destekleyebilir, mekâna ve türüne göre arzu ettiğiniz ihtiyaçları filtreleyebilir, destek olmak isteyen benzer düşüncedeki kişilerle imece kültürü ile kolektif bir hareket yaratabilir, arka sokağınızdaki, mahallenizdeki ihtiyaçlardan haberdar olabilirsiniz. 2015 yılından bugüne İhtiyaç Haritası platformunu 120 bini aşkın üye, 350’den fazla STÖ, 70’ten fazla özel sektör kuruluşu, yüzlerce kamu kuruluşu temsilcisi kullandı. Platform aracılığıyla 10 milyondan fazla ihtiyaç kalemi karşılanırken yaklaşık 497 milyon liraya eş değer bir paylaşım ekonomisi yaratılarak sosyal etkisi yüksek bir fark yaratıldı. Türkiye’nin dört bir yanındaki kurumsal ve bireysel gönüllüleri ile dünyaya açılan hayalleriyle İhtiyaç Haritası her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

 

Önceki

DoktorTakvimi, Bu Yıl Da Great Place To Work Listesinde Yerini Aldı

Sonraki

Bayer Türkiye’de Atama

Öne Çıkanlar