Gen İlaç, İnovasyona ve İstihdama Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

Yenilikçi tedaviler ve nadir çözümler sunan GEN, Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilaç şirketlerinden biri olarak sahip olduğu deneyimi ve birikimi üniversite öğrencileriyle paylaşıyor. uniGEN adı altında gerçekleştirilen proje ile sektörün geleceğine yön verecek gençlere destek sağlamayı hedefleyen GEN, Türkiye’nin önemli eğitim kurumlarından olan Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nde 1.000’den fazla öğrenciyle buluştu.

Nadir hastalıklar ve karşılanmamış sağlık ihtiyaçlarına dünya çapında çözümler üreten ve güçlü küresel iş ortaklıklarıyla endüstrinin önemli oyuncularından biri olan GEN, sektörün geleceğini değiştirecek yatırımlarına ve hizmetlerine devam ediyor. İnovatif yaklaşımı merkezine alması sebebiyle gençlerin eğitimini desteklemeyi öncelikli olarak gören GEN, öğrencilere yönelik olarak geliştirilen uniGEN projesi ile önemli bir adım attı.

NADİR ULU: NİTELİKLİ İŞ GÜCÜNÜN ARMASINA KATKIDA BULUNMAK İSTİYORUZ

2022 yılında hayata geçirilen uniGEN, öncelikli olarak Ankara’daki üst düzey akademik alt yapıya sahip üniversitelerden mezun olacak öğrencilere GEN’i, ilaç sektörünü tanıtmayı ve kariyer planlamalarında yardımcı olmayı hedefliyor. “Şirketimiz bünyesinde ilan edilen açık pozisyonlarımızda da bu projedeki adaylar tarafından başvuru yapılmasını teşvik ederek, değerlendirme süreçlerimize dahil olmalarını sağlamak, böylelikle sektörümüzde ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün artırılmasına katkıda bulunmak da en büyük hedeflerimizden biri” şeklinde konuşan GEN Ar-Ge ve Klinik Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Nadir Ulu, projenin ayrıntılarını aktardı.

İlk yılında Hacettepe ve Ankara Üniversiteleri’nin Eczacılık Fakülteleri, Kimya Mühendisliği ve Kimya Bölümleri ile başlattığımız ve 2023 yılında Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesini de dahil ettiğimiz uniGEN projesi kapsamında, ilgili bölümlerin müfredatına “Eczacılıkta Endüstriyel Uygulamalar Dersi” isimli seçmeli ders eklendi. Proje kapsamında 1.000’den fazla öğrenciye ulaştık, 250 öğrenci ile birebir görüşmeler gerçekleştik ve 45 öğrenci de programa davet edildi” bilgisini veren Ulu, derslerin haftada bir gün, yarım günü teorik, yarım günü ise GEN’in üretim tesisinde pratik uygulamaları kapsadığını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

Ankara’da ilaç üretim tesislerinin sınırlı sayıda olması ve bu nedenle de üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin ilaç endüstrisinde staj yapabilme olanaklarının kısıtlı olduğuna dikkat çeken Ulu, bu dezavantajı yok edebilmek adına uniGEN gibi projelerin sayısının artırılmasının çok değerli olduğunu vurguladı.

ÜNİVERSİTELER UNIGEN’İ NASIL DEĞERLENDİRDİ?

Üniversite ve sanayi iş birliği adına önemli bir proje olarak değerlendirilen uniGEN, hem öğrenciler hem de akademisyenler tarafından olumlu tepkiler aldı.

“Ortak bir ders altında, ilaç sektöründe çalışmakta olan birçok farklı disiplini bir araya getirerek bir dönem boyu süren uniGEN, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Bu ve benzeri etkileşimlerin diğer firmalar tarafından da örnek alınmasının gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuşan Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. T. Emrah Bozkurt, öğrencilerin program sayesinde, klasik staj anlayışının ötesinde birçok alanda deneyim kazanma imkânı yakaladıklarını vurguladı.

BARIŞ TEMELLİ: “UNIGEN’İN İŞ DİSİPLİNİ VE ORTAK ÇALIŞMA KÜLTÜRÜ ALANINDA DA KATKISI OLDU”

Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Barış Temelli ise, “Bu proje kapsamında yer alan öğrencilerimizin iş hayatına ve ilaç sektörüne bakış açılarında proje öncesi ve sonrasında önemli farklılıklar gözlemledik. Çoğu öğrencilerimizin ilaç sektörü hakkında olumlu düşünceleri artarken ve kariyerlerini bu alanda sürdürme istekleri pekişirken, bazı öğrencilerimiz ise bu sektörün kendi yapısı ve beklentileriyle örtüşmediğini henüz mezun olmadan keşfetme fırsatı yakaladı. Bununla birlikte projenin öğrencilere önemli bir katkısının da iş disiplini ve ortak çalışma kültürü alanında olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu program üniversite tarafında öğrencilerin ilaç endüstrisine yaklaşımını olumlu yönde değiştirirken, ilaç endüstrisi tarafında da önden eğitim almış, çalışma şekli konusunda fikir edinilmiş adayların ilaç endüstrisinde işe alımlarında güveni arttırmıştır. uniGen ile yürütülen bu programın ilaç sektöründeki diğer firmalara da doğru şekilde aktarılabilmesi halinde Ankara’da eğitim alan öğrencilerin mezuniyet sonrası ilaç endüstrisinde istihdam edilebilmesi açısından önemli bir adım atılabileceği kanaatindeyim” yorumunu yapan Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müge Kılıçarslan, çalışmanın ülkemizin ilaç sektörü adına değerli olduğunu da sözlerine ekledi.

PROF. DR. EMİNE YAĞMUR: UNIGEN’İ, GELECEKTE UYGULANMAYA BAŞLAYACAK BİR EĞİTİM MODELİNİN İLK ADIMI OLARAK GÖRMEKTEYİM” 

Proje kapsamında verilen yoğun ve etkili ders içeriği sayesinde, öğrencilerin ilerleyen yıllarda karşılaşacakları ekipmanlar ve konulara şimdiden hakim olabildiklerini vurgulayan Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Yağmur, öğrencilerden olumlu dönüş aldıklarını söyledi ve şöyle devam etti:

“Proje, esasen her yönü ile öğrencilerimizin hem öğrenim hayatlarına, hem de sonraki iş hayatlarına önemli katkılar sağlar niteliktedir. Bu örneği gelecekte üniversitelerde uygulanmaya başlayacak olan bir eğitim modelinin ilk adımı olarak görmekteyim.”

GEN Hakkında:

GEN, 25 yılı aşkın tecrübesiyle Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilaç şirketlerinden biridir. Çok yönlü bir iş modeline sahip olan GEN, hem güçlü küresel iş ortakları ile nadir hastalıklar ve karşılanmamış sağlık ihtiyaçlarına dünya çapında çözümler sunmakta hem de en iyi standartları karşılayan son teknoloji üretim tesisi ve büyük Ar-Ge yatırımları ile uluslararası pazarda yüksek talep gören ve rekabetçi ürünler geliştirmekte ve üretmektedir.

Turquality programına dahil olan sayılı ilaç firmalarından biri olarak GEN, ilaç sektöründe önemli bir küresel oyuncu olma hedefiyle cesur Ar-Ge yatırımları yapmakta, güçlü altyapısı ile özgün ilaç geliştirme faaliyetlerini iki farklı Ar-Ge merkezinde sürdürmektedir. Türkiye, Almanya, Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Gürcistan ofislerinde uzman kadrosuyla hizmet veren GEN, etik ve bilimsel ilkeler ışığında yürümeye, inovatif çözümler üretmeye ve geleceğin sağlık firması olma hedefinde büyümeye hız kesmeden devam etmektedir.

www.genilac.com.tr

Önceki

Eczacıbaşı İlaç Pazarlama’da Önemli Atama

Sonraki

Amgen, Böbrek Sağlığı Farkındalığına Dikkat Çekiyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar