Hanzade Yaz, Nestlé Health Science Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Genel Müdürü Oldu

Hanzade Yaz, Nestlé Health Science Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Genel Müdürü Oldu

Nestlé’nin medikal beslenme ve tüketici sağlığı alanlarında faaliyet gösteren iş birimi Nestlé Health Science Türkiye Genel Müdürü Hanzade Yaz, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Genel Müdürlüğü görevine atandı.

Güçlü sektör deneyiminin ardından global görev

Galatasaray Lisesi’ndan mezun olan Hanzade Yaz, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Fakültesi’ndeki lisans eğitimi sonrasında, Yeditepe Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamladı. Kariyerine 1997 yılında ilaç sektöründe satış temsilcisi olarak başlayan Yaz, sektörün önde gelen firmalarında ürün müdürlüğü, grup ürün müdürlüğü ve satış müdürlüğü gibi çeşitli roller üstlendi ve 2005 yılında çalıştığı son şirkette Hematoloji/Onkoloji iş birimini kurdu ve yönetti. 2007 yılında Nestlé çatısı altında, Medikal Beslenme iş biriminin Türkiye’deki kuruluşunu gerçekleştirmek ve iş birimine liderlik etmek üzere Ülke Müdürü olarak göreve başladı. Yaz, 16 yıldır başarıyla büyüyen ve 2011 yılında Nestlé Health Science adını alan iş birimindeki Genel Müdürlük görevinde Türkiye’yi küresel Nestlé Health Science ülkeleri arasında kilit bir pazar haline getirirken Türkiye’nin ilk enteral ürünler fabrikasının kurulmasına ve ilk yerli enteral ürünlerin üretimine öncülük etti.

Nestlé Health Science Türkiye Hakkında 

İsviçre merkezli, dünyanın beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé’nin Medikal Beslenme alanında faaliyet gösteren Nestlé Health Science İş Birimi’nin ülkemizdeki temelleri 2007 yılında Novartis Tıbbi Beslenme Biriminin satın alınması ile atıldı.  Temmuz 2007’den beri Türkiye Medikal Beslenme pazarında adı öne çıkan İş Birimi, faaliyet alanına Kasım 2018 itibariyle Tüketici Sağlığı ürünlerini de ekledi.

Nestlé Health Science’ın medikal beslenme alanındaki ürünleri özel tıbbi beslenme gerektiren; beslenme bozukluğu, gelişim geriliği, kanser, travma, yoğun bakım süreçleri gibi kritik durumlarda kullanılıyor. Aynı zamanda çocuklardaki pediyatrik alerjilerden, yaşlılardaki yutkunma bozukluğu problemlerine kadar farklı sağlık sorunlarına da çözümler sunuyor. OptiFibre®, Pure Encapsulations® ve Vital Proteins® markaları ile de tüketici sağlığı konusunda ve takviye edici gıda alanlarında bilimsel bazlı beslenme çözümleri üreten Nestlé Health Science, bu ürünlerini Türkiye’de tüketicilerle buluşturuyor. Doğuştan gelen metabolik hastalıklara yönelik, hastaların yaşam süresini ve kalitesini etkileyen ürünleri bünyesinde bulunduran Vitaflo® da Nestlé Health Science iş biriminin altında çalışmalarını sürdürüyor.

Nestlé’nin beslenme alanındaki 150 yılı aşkın sürelik birikimini bilimsel deneyimiyle birleştirerek sağlıkta beslenme alanında hizmet veren Nestlé Health Science, 2021 yılı itibarı ile Türkiye’nin yerli enteral beslenme ürünlerini üretmekle kalmayıp, yine yerli ve milli üretim yapmak üzere Bursa Karacabey’de Türkiye’nin enteral beslenme ürünleri fabrikasını 2022 yılında açarak önemli bir yatırıma imza atmış oldu.

Önceki

Yasemin Söyük, Berko İlaç’ta Satış Destek ve Operasyon Yöneticisi Oldu

Sonraki

Sedat Öztürk, Nestlé Health Science Türkiye Genel Müdürü Oldu

Öne Çıkanlar