“Nadir-X 2” Çizgi Romanı Mart Ayında Bütün Kitapçılarda

Nadir-X Çizgi Romanının İkincisi Geliyor!

Nadir hastalıklara dikkat çekmek amacıyla oluşturulan “Nadir-X” çizgi roman kitabı, yeni kahramanlar ve hikayeleriyle kitapevlerinde yerini almaya hazırlanıyor. Leman çizeri ve yazarı Erhan Candan’ın 2021 yılında çıkan ilk Nadir-X çizgi romanından sonra farkındalığın devamı niteliğinde çıkacak ikinci çizgi roman kitabı “Nadir-X 2”, Altın Kitaplar Yayınevi etiketiyle raflarda olacak.

Türkiye’de nadir hastalıkların 6 milyon kişiyi etkilediği tahmin ediliyor. Dünyada ise bu sayı 350 milyona kadar ulaşıyor. Nadir hastalıklarla savaşan çocukların ve ailelerin savaştığı başka bir konu ise hastalıklar hakkındaki çevredeki yanlış bilgiler ve akran zorbalığı sorunu. “Nadir-X” Projesi, nadir hastalıklarla mücadele eden çocukları kamuoyuna anlatmak, onların bu mücadelede yalnız olmadığını hissettirmek ve sosyal çevrelerinden kopmamalarını sağlamak amaçlarıyla oluşturuşmuş bir çizgi roman projesidir.

Nadir hastalıklara sahip çocukların günlük hayatlarında yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek; okul dönemindeki çocukların tedavilerine devam etmelerini sağlamak, yaşıtları tarafından okulda dışlanmalarını engellemek ve çocukların tedavi süreçlerinin arkadaşları tarafından desteklenmesinin sağlanması amacıyla çıkartılan Nadir-X çizgi romanı, kitapseverler tarafından çok beğenilmişti.

GEN’in koşulsuz desteği, Uzman Psikolog ve Pedagog Ebru Şen’in danışmanlığı ve çizer Erhan Candan’ın katkılarıyla çıkan Nadir-X’in ilk çizgi romanı, Kistik Fibrozis ve Yardımlaşma Derneği (KİFDER), Sistinozis Hastaları Derneği (SİSTİNDER) ve Duchenne Kas Hastalığı ile Mücadele Derneği (DMD Türkiye) ile hazırlanmıştı.

Nadir-X’in ikinci kitabında ise SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği (SMA-DER), Mukopolisakkaridoz ve Benzeri Lizozomal Depo Hastalıkları Derneği (MPS LH) ve Türk Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Derneği (TÇGHBD) yer alacak.

“Nadir-X 2” Çizgi Romanı Mart Ayında Bütün Kitapçılarda Yerini Alacak


Nadir-X’in ilk çizgi romanında olduğu gibi ikincisinde de yine üç farklı hastalık ve bu hastalıklara sahip üç farklı karakterin hikâyesi işleniyor. SMA Hastası; “Uzay Çocuk Ata”, MPS hastası; “Ses Çocuk Cem” ve Wilson Hastası; “Yıldırım Kızlar İlkim ve Melisa”nın maceraları bulunacak. Nadir-X’in yeni çizgi romanı Nisan ayında tüm kitapevlerinde olacak.

Nadir-X 2, çizgi romanından elde edilecek gelirin bir kısmı Altın Kitaplar Yayınevi tarafından, SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği (SMA-Der), Mukopolisakkaridoz ve Benzeri Lizozomal Depo Hastalıkları Derneği’ne (MPS LH) bağışlanması hedefleniyor.“Nadir-X” Projesi 2020-2021 Yılında 14 Milyon Kişiye Ulaştı


2020 yılında başlayan projede Nadir-X’in ilk kitabında üç farklı hastalık ve üç farklı hikâye ile Kistik Fibrozis Hastası; “Tuz Çocuk Can”, Sistinozis hastası; “Biber Kız Derin” ve Duchenne Musküler Distrofi Hastası; “Robot Çocuk Ege”nin maceraları bulunuyordu.

Nadir-X farkındalık projesi kapsamında 2020 ve 2021 yılında “PR, sosyal medya ve web sitesi” çalışmalarıyla toplamda 14 milyon kişiye erişildi. Proje başlangıcıyla eş zamanlı olarak hayata geçirilen nadirx.com, iki yıl içerisinde Türkiye’nin en çok ziyaret edilen “Nadir Hastalıklar” platformlarından biri oldu.

Sosyal medya hesaplarından nadir hastalıklarla ilgili bilgilendirici içerikler yayınlanarak, canlı yayınlar gerçekleştirildi. Nadir-X kitabının geniş kitlelere ulaşması için aralarında Ceyda Düvenci, Akasya Asıltürkmen, Yekta Kopan, Beyhan Kadayıfçı ve Ece Vahapoğlu’nun da içinde bulunduğu 44 ünlü ve influencer sosyal medya paylaşımları ile projeye destek sağladı. Kitaptan elde edilen gelirin bir kısmı ise KİFDER, SİSTİNDER ve DMD Türkiye derneklerine Altın Kitaplar Yayınevi tarafından bağışlandı.

Önceki

Nobel İlaç’ın Nobelyum Projesi Büyüyor

Sonraki

Kalın Bağırsak Kanseri Önlenebilir!

Öne Çıkanlar