Novo Nordisk, Üretim Tesislerini Genişletmek İçin 2.1 Milyar Euro Yatırım Yaptı

Danimarka merkezli global sağlık şirketi Novo Nordisk, Fransa’nın Chartres şehrindeki üretim tesislerini genişletmek amacıyla 2023’ten itibaren 16 milyar Danimarka kronundan fazla (2.1 milyar Euro) yatırım yapacağını duyurdu. Bu büyük yatırım, şirketin mevcut ve gelecekteki ciddi kronik hastalıklarla mücadele ürün portföyü için üretim kapasitesini genişletmeyi hedefliyor.

Dünyanın en büyük vakfı tarafından yönetilen ve bu yıl kuruluşunun 100. yılını kutlayan Danimarka merkezli global sağlık şirketi Novo Nordisk, önemli bir yatırım yaparak üretim tesisindeki kapasiteyi büyük ölçüde artırmayı ve aseptik üretim ile bitmiş üretim süreçlerini eklemeyi, aynı zamanda mevcut Kalite Kontrol Laboratuvarı’nı genişleterek güçlendirmeyi planlıyor. Bu yatırım, GLP-1 ürünleri için özel bir kapasite oluşturarak Novo Nordisk’in gelecekteki yenilikçi ilaç taleplerini karşılamak için hazır olma kapasitesini artıracak.

Novo Nordisk Chartres Üretim Kurumsal Başkan Yardımcısı Lone Charlotte Larsen, “Bugün duyurulan bu önemli yatırım, şirket olarak yaşadığımız büyümenin temel taşlarından biri olan Fransa üretim tesisimizin stratejik önemini bir kez daha vurguluyor. Sahip olduğumuz yetenekleri maksimize ederek ve altyapıyı etkili bir şekilde genişleterek kapasitemizi artırıyoruz.” dedi.

Novo Nordisk Ürün Tedariği, Kalite ve Bilişim İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Henrik Wulff, “Dünya genelindeki üretim tesislerimize devam eden yatırımlarımız, mevcut ve gelecekteki ürün portföyümüze ve ciddi kronik hastalıklarla yaşayan insanlar için sağladığı öneme olan inancımızı yansıtıyor.” dedi.

 

Yeni tesis, mevcut ve gelecekteki süreçlere uyum sağlayabilen çoklu ürün tesis olarak tasarlandı. Son teknoloji ve çağdaş bir çalışma ortamını sergileyerek, küresel çapta hastalara etkili ve çevresel açıdan sürdürülebilir bir şekilde en yüksek kaliteyi sunma odaklı olarak inşa edilecek. 2026’dan 2028’e kadar aşamalı olarak inşaa edilecek olan yeni yatırım tamamlandığında sektöre 500 kişilik yeni bir istihdam sağlayacak. İnşaat aşamasında ise 2.000’e yakın dış personel istihdam edilecek.

 

Novo Nordisk Hakkında

Novo Nordisk, 1923 yılında kurulan ve merkezi Danimarka’da bulunan global bir sağlık şirketidir. Amacımız, diyabet alanındaki köklü mirasımız ile ciddi kronik hastalıkları yenmek için değişime yön vermektir. Bunun için çığır açan bilimsel atılımlara öncülük ediyor, ilaçlarımıza erişimi genişletiyor, tedavi sunduğumuz hastalıkları önlemek ve nihayetinde bu hastalıkları ortadan kaldırabilmek için çalışıyoruz. 80 ülkede yaklaşık 59.000 çalışanımızla, 170 ülkede ürünlerimizi hastalara sunuyoruz. Daha fazla bilgi için novonordisk.com, Facebook, Twitter, LinkedIn ve YouTube‘u ziyaret edebilirsiniz.

Önceki

AstraZeneca Türkiye Sürdürülebilirlik Çalışmalarına Bir Yenisini Daha Ekledi

Sonraki

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AIFD) Girişimiyle IQVIA Tarafından “Türkiye’de Nadir Hastalıklar” Raporu Bulguları Paylaşıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar