”Permira, Biyofarmasötik İlaç Şirketi Kedrion & BPL Birleşiminin Türkiye’de Satış Organizasyonunun Pharminal İlaç Tarafından Yürütüleceğini Duyurdu”

Permira Yatırım Şirketi, Biyofarmasötik İlaç Şirketi Kedrion & BPL’i Ortak Paydada Birleştirdi, Türkiye Yönetimini Pharminal İlaç’a Devretti

Küresel özel sermaye şirketi Permira Yatırım Şirketi’nin Marcucci ailesiyle ortaklığı neticesinde birbirini oldukça iyi tamamlayan iki şirket olan ve Amerika’da faaliyetlerini sürdüren BPL ve Kedrion’u birleştirerek plazma türevleri ve nadir görülen hastalıklara yönelik ilaçlar alanında bir sektör durumuna geldi.

Permira Yatırım Şirketi, Biyofarmasötik ilaç şirketlerinden Kedrion & BPL’i birleştirdiğini açıkladı. Bu birleşmenin Türkiye operasyonu, plazma kaynaklı tedaviler ve nadir hastalıklara yönelik ürün portföyüne sahip olan Türkiye merkezli Pharminal İlaç tarafından yürütülecek. Mayıs ayı itibariyle şirket içi entegrasyonların tamamlanması planlanıyor.

%87’si İtalya ve İngiltere iç piyasaları harici olmak üzere global ölçekte 1,1 milyar € üzerinde global gelir sağlayan bu ortaklığın genel merkezi İtalya’da olacak.

BPL – Kedrion ortaklığı, insan kan plazmasından elde edilen, nadir ve yaşamı tehdit edici hastalıkları olan insanları tedavi eden beşerî tıbbi ürünler alanında global bir oyuncu yaratıyor. Şirket ortaklığının yeni CEO’luğuna Ocak 2023 itibariyle göreve başlamak üzere, önceden Chiesi Group CEO’luğu görevini üstlenen Ugo Di Francesco atandı.

Merkezi, İtalya’nın Toskana kentinde bulunan Kedrion, temeli bir İtalyan mirası üzerine atılmış olup, şirket, tüm dünya genelinde 21 ürün ve 600’den fazla ruhsatı ile geniş bir portföye sahiptir. Genel merkezi Elstree, İngiltere’de bulunan BPL, nadir hastalıklara yönelik ürünlerden oluşan hedef odaklı bir portföye sahiptir ve son beş yıldır plazma sektöründe en hızlı büyüyen oyunculardan biri durumundadır. Günümüzdeki halinin temelleri 2010 yılında atılsa da geçmişi, plazma sektöründeki şirketlerden biri olarak yaklaşık 70 sene öncesine dayanmaktadır.

Şirket, 100’den fazla ülkeye ulaşan hayat kurtarıcı 37 üründen oluşan geniş bir portföy ile Amerika’da toplamda yaklaşık 75 merkeze yayılan bir plazma toplama ağına sahip olacaktır. İtalya ve İngiltere’deki temelleri üzerinde, gelirlerinin %60’ını pazara sunduğu 10 farklı ürünle ABD pazarında elde etmeyi beklemektedir. Yakın geçmişte imzaladığı Albuminex dağıtım sözleşmesi aracılığıyla Çin pazarında da var olacaktır.

Bu birleşmenin yeni CEO’luğuna Ocak 2023 itibariyle göreve başlayan Ugo Di Francesco, global ilaç firması Chiesi Group’un on yılı aşkın bir süredir CEO olarak pozisyonu sürdürmekteydi.. Daha önce Sigma-Tau, Amgen Corp., Novartis ve Bristol Myers Squibb gibi lider kuruluşlarda görev alan Ugo, ilaç sektöründe 30 yılı aşkın bir deneyime sahiptir.

Permira, Marcuci ailesi ile yapmış olduğu ortaklık ekseninde, mevcut portföyünü uluslararası arenaya taşımak ve yeni ürün geliştirme süreçlerini hızlandırmak, bunun yanı sıra daha da geniş yelpazeli ve nadir hastalıklar konusunda uzmanlaşmış bir platform haline gelme yolunda inorganik büyüme fırsatlarını da değerlendirmek suretiyle, birleşmenin organik büyümesine destek verecektir. Permira ve Marcucci ailesinin yanı sıra FSI ve CDP Equity yatırımlarını sürdürerek işletmenin bir sonraki gelişim aşamasına da destek verecektir.

Permira Ortağı ve Sağlık Hizmetleri Global Şefi Silvia Oteri: “Sürecin tamamlanmasından çok memnunuz, Marcucci ailesi, Ugo ve Kedrion-BPL yönetim kadrolarıyla beraber çalışmayı dört gözle bekliyor ve global pazarda faaliyet gösteren bir ittifak inşa etme yolunda ilerlemek istiyoruz. Ugo, büyüme kaydeden global ilaç kuruluşlarında başarı öyküleri yazmış mükemmel bir lider. Ugo komutasında, nadir görülen hastalıklar alanında, tüm dünya genelinde ihtiyaç sahiplerine kritik çözümler sunan ve donörlerine karşı derin bir taahhüt üstlenen alanında uzman bir platform inşa etmeye yönelik bu yeni oluşumun heyecanını taşıyoruz.’’

Kedrion Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Paolo Marcucci: “Permira ile yaptığımız bu iş birliği, Kedrion tarihine geçen heyecan verici bir adım atmamızı mümkün kılarak bize, plazma türevleri sektöründe, global sağlık hizmetleri alanındaki önemi giderek artan ve sürekli büyüyen bir pazarda başarıyla rekabet edebilen global bir oyuncu oluşturmamıza imkan verdi. BPL ile entegre olma ve böylelikle de ortaklığın global ufkunu ve rekabet gücünü kayda değer oranda artırma yolunda Permira’nın verdiği destekten ötürü gururluyuz ve minnettarız. Permira’nın alanındaki bilgisi tartışılamaz, biz de bu uzmanlıktan değer yaratma noktasında yararlanmayı ve büyümeye lokomotiflik yapmayı dört gözle bekliyoruz. Hedeflerimize ve emellerimize ulaşmamızda göstereceği yardımlarda, Ugo Di Francesco’nun önümüzdeki yıl Ocak itibariyle CEO göreviyle bizim saflarımızda yer alacak olmasından oldukça mutluyum. Liderlik vasıfları ve kişisel karakteriyle birlikte ilaç sektörüne dair sahip olduğu deneyim ve engin bilgi dikkate alındığında kendisi, bu birleşmenin geleceğe yönelik hedeflere ulaşması ve sonraki büyüme aşamalarına liderlik yapılması bakımından tam aradığımız isim oldu.’’

Kedrion’un CEO’su Ugo Di Francesco ise konu ile ilgili: “Sektörde bu iki önemli oyuncuyu bir araya getirerek gerçek anlamda global bir lider yaratmayı amaçlayan bu heyecan verici projede Permira ile birlikte çalışmanın coşkusunu yaşıyorum. Kedrion ve BPL, birlikte, alanında hasta tedavisi ve sorumluluk esasına dayalı bir donör etkileşimi sağlayabilme gücüne sahip olacak ve ben de önümüzdeki yıl itibariyle işletmenin büyümesine lokomotiflik etmeyi dört gözle bekliyorum. Duydukları güven için Paolo’ya, Marcucci ailesine ve Permira’ya teşekkür etmek istiyorum. Dünyanın dört bir yanında ihtiyaç duyacağımız hastalara hizmet etmeye devam ederken müşterek kadrolarımızın desteğine güvenebileceğimi biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Permira Hakkında

Permira, büyüme hedefleri olan başarılı işletmeleri destekleyen küresel bir yatırım şirketidir. 1985 yılında kurulan firma 60 milyar €’yu aşan bir toplam varlık yönetimi ölçeğinde fon yönlendirmesi yapıyor ve özel sermaye ve kredi olmak üzere iki ana varlık sınıfı genelinde uzun vadeli büyük ve küçük yatırımlar yapmaktadır. Permira özel sermaye fonları, dört ana sektörde yaklaşık 300 özel sermaye yatırımı yapmakta olup bunlar; teknoloji, tüketici, sağlık hizmetleridir.

Permira fonları, sağlık hizmetleri alanında daha önce yaptığı 18 yatırımla 4,2 milyar € yatırım yaparak, global ölçekte özel ilaçlar, tıbbi cihazlar, stratejik dış tedarik platformları ve tıbbi teknolojiler olmak üzere bazı en yenilikçi medikal işletmeleri yukarı tırmandırmış durumdadır. Sektördeki daha önceki yatırımlar arasında Neuraxpharm, Quotient Sciences ve LSNE yer almaktadır.

Daha fazla bilgi için www.permira.com adresini ziyaret edebilir ya da LinkedIn veya Twitter’da takip edebilirsiniz.

Pharminal İlaç Hakkında

Pharminal, hasta deneyimini iyileştiren yenilikçi farmasötik ürünlerin ticarileştirilmesine ve geliştirilmesine odaklanan Türkiye merkezli bir ilaç şirketidir. Çeşitli terapötik alanlarda ürünler geliştirmekte ve üretmektedir. Şirket, insan sağlığına yönelik yenilikçi ve kaliteli ilaçlar üretmeyi hedeflemektedir. Pharminal, dünyanın önde gelen üreticilerinden tedarik ettiği kan ürünleri satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütmekte olup yeni ürün arama çalışmalarına hız verip bu konuda yatırımlar yapmaktadır. Nadir hastalıklar, Hemofili, Von Willebrand hastalığı, immün yetmezlikler ve nörolojik hastalıklar alanında yaptığı çalışmalarla ve zengin ürün gamıyla Türkiye’de önde gelen ilaç şirketleri arasında yer almaktadır.

Daha fazla bilgi için; www.pharminalilac.com adresini ziyaret edebilir ya da sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Kedrion Hakkında

Kedrion, immün sistem yetmezlikleri ve koagülasyon bozuklukları gibi ciddi hastalıkların, bozuklukların ve rahatsızlıkların tedavisinde kullanım amaçlı plazma kaynaklı terapötik ürünlerin geliştirilmesinde, üretilmesinde ve dağıtımında uzmanlaşmış bir biyofarmasötik ilaç şirketidir.

Şirket, Amerika’daki kendi merkezlerinde plazma toplanmasından İtalya, Macaristan ve Kuzey Amerika’da bulunan üretim tesislerinde plazma ayırmaya ve üretmeye kadar tam entegre bir işletme modeliyle faaliyet göstermektedir. Genel merkezi Castelvecchio Pascoli’de (Lucca, İtalya) bulunan Kedrion yaklaşık 2.800 personele sahip ve dünya genelinde 100 ülkede ticari faaliyet göstermektedir.

Daha fazla bilgi için www.kedrion.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bio Products Laboratory (BPL) Hakkında

Plazmanın öneminin bilincinde olan ve sektörde uzun yıllara dayalı bir deneyime sahip BPL, plazma kaynaklı ürünler sağlayarak tüm dünya genelinde klinik hekimlerin, hastaların ve müşterilerin ihtiyaçlarına cevap veriyor. Genel merkezi İngiltere’de olan, Amerika’da Durham, NC ve Austin, TX’de iştirakleri ve bunun yanı sıra Amerika genelinde plazma toplama merkezleri bulunan şirketin ana faaliyet konusu, immün yetmezliklerin, kanama bozukluklarının ve bulaşıcı hastalıkların tedavisine ve ayrıca kritik bakım hizmetlerine yönelik ilaçlar üretmektir. BPL, en yeni AR-GE teknolojilerine ve üretim yöntemlerine yatırım yapmakta ve süreçlerini sürekli uyarlayarak tüm paydaşlarına etkin hizmet verilmesinin sürdürülmesini temin etmektedir. Daha fazla bilgi için http://www.bplgroup.com veya https://www.bpl-us.com

Önceki

Astellas Türkiye, Bir Kez Daha Türkiye’nin En İyi İşverenleri Listesi’nde Yer Aldı

Sonraki

Türk Kardiyoloji Derneği: “Pulmoner Hipertansiyon (PH) Riski, Kanserin En Tehlikeli Türleri İle Yarışıyor”

Öne Çıkanlar