Pierre Fabre’nin Oluşturduğu “Yeşil Etki Endeksi”nin Yaygınlaştırılması İçin Çok Uluslu Konsorsiyum Oluşturuldu

1000’in üzerinde kurumu temsil etmekte olan 25 ekonomik aktör, kozmetik ve sağlık ürünleri için “Çevresel ve Toplumsal Etkileri Etiketlendirme Tasarısı” geliştirmek üzere güçlerini birleştiriyor.

Bağımsız danışmanlar ve bir akademik kurumun katkılarıyla Yeşil Etki İndeksi Konsorsiyumu’nda bir araya gelen ve 25 ekonomik aktörden oluşan kolektif şirketler topluluğu, kozmetik ve sağlık ürünlerinin çevresel ve toplumsal etkilerini etiketlendirecek bir metodoloji belirlemek için hazırlanıyor.


Pierre Fabre Grubunun ortaya koyduğu versiyon kullanılacak

AFNOR Standardizasyon’un koordinasyonunda ve mümkün olabilecek en geniş ölçekte kullanılabilir kılmak üzere revize edecek bir AFNOR Sınıflandırmaları tasarısıyla oluşturulacak metodoloji, Haziran 2021’de Pierre Fabre Grup tarafından hayata geçirilen, günümüzde uluslararası pazarda bulunan 2700’ün üzerinde ürünü kapsamakta olan, Yeşil Etki Endeksi’nin ilk versiyonuna dayandırılacak.

2023’ün 2. çeyreğinin bitimine doğru tamamlanması hedeflenen metodoloji, bakım ve sağlık ürünlerinin toplumsal ve çevresel etkilerini AFNOR Sınıflandırmalarıyla standardize edilmiş ve ortaklaşa üretilmiş bir çerçevede basitçe ölçmeye, geliştirmeye ve sergilemeye istekli olan, küçük işletmelerden büyük uluslararası gruplara kadar, tüm şirketler için ulaşılabilir hale gelecek.

Güvenilirliği Yüksek Bir Uygulama

Yeşil Etki Endeksi’nin güvenilirliği, çevreci ve sosyal tasarımın resmi standartlarını ve mihenk taşlarını kullanmasına dayanıyor. Kozmetikten gıda takviyelerine ve aile sağlığına kadar uzanan geniş bir dizi bakım ve sağlık ürünü gurubunu kapsayan bu endeksin, ürünlerin hem ekolojik hem de sosyal etkilerine entegre olması, ürünlerin Yaşam Döngüsü Analizinden (LCA) daha global bir yaklaşıma, resmi etiketler ve standartlara dayanan kriterlere entegre olması gibi avantajları bulunuyor.

AFNOR Sınıflandırması Ne Anlama Geliyor?

AFNOR Sınıflandırması, AFNOR Standardizasyon’un yönetimi altında bir grup oyuncunun hazırladığı bir başvuru belgesidir. Belgeyi hazırlamak için gereken süre genellikle kısadır (3 ila 6 ay arası).  Bir AFNOR Sınıflandırması’nın ömrü 3 yıldır ve bu süre, Sınıflandırma’nın değerini kanıtlayabileceği ve uluslararası bir standartın gelişiminin temelini oluşturabileceği bir zaman dilimidir.

Konsorsiyum Üyeleri   Kozmetik Ürün ve Gıda Takviyesi İmalatçıları: Arkopharma, Aroma-zone, Biocodex, Laboratoire ODOST (Buccotherm), Green Family (Love & Green), Pierre-Fabre Dermo-Cosmetics, Rocher Group, Ladrôme Laboratoire, Léa Nature, Naturactive, Laboratoire Phytema   Kozmetik Bileşim İmalatçıları: BASF, DSM, Berkem Group   Koku Bileşim Evi: TechnicoFlor   Profesyonel Federasyon ve Birlikler: Cosmebio (566 üye), Cosmed (997 üye), Synadiet (280 üye), Aspa Ingrecos (46 üye)   Rekabetçilik Merkezi: Innov’Alliance (tarım-gıda, gıda takviyeleri ve sağlık, kozmetik ve koku ve aroma bileşimleri sektörlerinde 440 üye)   Proje Ofisi: DuraConsult, Ecoeff Lab, Laboratoire Scanae   Akademik Kurum: Nantes Üniversitesi  

Pierre Fabre hakkında: Vizyon sahibi bir eczacı botanikçi ve tutku dolu bir girişimci olan Mösyö Pierre Fabre’nin, 1951 yılında kurduğu eczane, bugün Onkoloji, Kadın Sağlığı, Üroloji, Tüketici Sağlığı ve Dermokozmetik alanlarında faaliyet gösteren, uluslararası şirketler grubuna dönüşmüştür. Pierre Fabre Laboratuvarları, Avrupa’nın en büyük ikinci bağımsız özel ilaç laboratuvarı olarak hizmet vermektedir. Ürünlerini geliştirirken doğanın sunduklarını kullanan gelirinin anlamlı bir kısmını Pierre Fabre Vakfı aracılığı ile geniş kapsamlı sosyal sorumluluk projelerinde kullanan grubun bu çalışmaları, Eccocert tarafından Mükemmel sertifikası ile derecelendirilmiştir. Köklerinden ve değerlerinden hiç kopmadan dünyaya açılan Pierre Fabre Grubu, gelirinin anlamlı bir kısmını Pierre Fabre Vakfı aracılığı ile özellikle Afrika ve Uzakdoğu’daki projelerde insanlara sağlık götürmek için ayırır. Grup, her yıl elde ettiği karın anlamlı bir kısmını, Onkoloji ve Dermatoloji alanlarında yürütmekte olduğu Ar&Ge çalışmalarına aktarmaktadır. Pierre Fabre; her türlü güzelliğin öncelikle sağlıktan geçmesi gerektiğinin bilinciyle hareket eder; bunun yanında botanikçi kimliği sayesinde ürünlerini en doğal yöntemlerle geliştirir.

https://www.pierre-fabre.com.tr/

Önceki

Yiğit Yaman, AstraZeneca Türkiye Kardiyovasküler Pazarlama Müdürü oldu

Sonraki

Merck Türkiye’den “Yeni Nesil Mülakat Deneyimi”

Öne Çıkanlar