Roche, Alzheimer Hastalığında Erken Tanıyı Desteklemek İçin Eli Lilly İle İş Birliği Yapacağını Duyurdu

Roche, Alzheimer Hastalığında Erken Tanıyı Desteklemek İçin Eli Lilly İle İş Birliği Yapacağını Duyurdu

Alzheimer hastalığı ile mücadelede yenilikçi bir tanı çözümü için yapılacak bu işbirliği kapsamında tüm dünyada Alzheimer hastalığına daha erken tanı konulabilmesi ve böylelikle hasta yolculuğunun iyileştirilmesi hedeflenecek.

Günümüzde Alzheimer hastalığının erken ve doğru tanısına yönelik dünya genelinde engeller bulunuyor ve semptomu olan hastaların yüzde 75’inden fazlasına tanı konulmamış durumda.[1] Tanı konulan hastaların ise, semptomların başlangıcından ortalama 2,8 yıl sonra tanı aldıkları biliniyor.1 Alzheimer’ın sağlık sistemleri üzerinde yarattığı artan baskıyla başa çıkmak için tanı sürecinin daha hızlı ve erişilebilir hale getirilmesi ve böylece yeni tedavilerin kullanımına olanak sağlanması büyük önem taşıyor.

Roche ve Lilly arasındaki bu iş birliği, zamanında ve güvenilir tanı sayesinde tedaviye giden yolculuğu iyileştirme ortak hedefleri doğrultusunda sağlanacak. Bu kapsamda kullanıma sunulacak tanı çözümü, onaylanması halinde, semptomları olan hastalarda amiloid patolojisi olasılığının düşük olduğunu tespit etmek ve tanıyı doğrulayabilecek ileri değerlendirme ve testlere devam edilip edilmemesini belirlemek için ek bir araç olarak kullanılabilecek.

Roche Diagnostik CEO’su Matt Sause, “Bu önemli tıbbi ihtiyacın giderilmesinde Lilly ile iş birliği yapmaktan heyecan duyuyoruz. Bugün 55 milyondan fazla insan demans ile mücadele ediyor ve bu sayının 2050 yılına kadar neredeyse 140 milyona yükseleceği öngörülüyor.[2] Demans hastalarının zamanında ve doğru tanı alması konusunda iş birlikleri hayata geçirmeye önem veriyoruz. Roche ve Lilly iş birliği ile sunulacak tanı çözümü, kişinin tanı yolculuğunu hızlandırma ve dolayısıyla tedavi seçeneklerine daha hızlı erişim sağlama potansiyeline sahip olacak.” dedi.

Lilly Grup Başkan Yardımcısı ve Avid Radiopharmaceuticals Nörobilim Ar-Ge Başkanı Mark Mintun ise, “Yeni bir potansiyel tanı çözümünün geliştirilmesini desteklemek için Roche ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Alzheimer hastalığının zamanında ve doğru tanısı için kritik önem taşıyan kapsamlı verilerin oluşturulmasına destek olmak adına ekosistem genelindeki iş birliklerini devam ettirmek için sabırsızlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Roche Hakkında   

1896 yılında İsviçre’nin Basel şehrinde kurulan ve markalı ilaçların ilk endüstriyel üreticilerinden biri olan Roche, dünya çapında insanların yaşamlarını iyileştirmek için tanı ve tedavi çözümleri geliştirmek üzere çalışmaktadır.   

Roche, sağlık hizmetlerini toplum üzerindeki etkisini artıracak şekilde dönüştürmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Roche, her bir bireye en iyi sağlık hizmetini sunmak için birçok paydaşla iş birliklerine imza atarak, tanı ve tedavi alanındaki güçlü konumunu klinik uygulamalardan elde edilen veri içgörüleriyle desteklemektedir.   

Roche, çalışma alanlarında benimsediği uzun vadeli bakış açısı sayesinde Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri tarafından üst üste 13 kez ilaç endüstrisindeki en sürdürülebilir şirketlerden biri olarak seçilmiştir. Bu, Roche’un faaliyet gösterdiği her ülkede, yaptığı yerel ortaklar ile birlikte sağlık hizmetlerine erişimi artırma çabalarının bir sonucudur.    

Roche Grubu Amerika’da bulunan Genentech’in tamamına, Japonya’da bulunan Chugai Pharmaceutical şirketinin de çoğunluk hissesine sahiptir.    

Ayrıntılı bilgi için www.roche.com‘u ziyaret ediniz.   

Bu açıklamada kullanılan veya bahsedilen tüm ticari markalar yasalarla korunmaktadır.

[1] Life Expectancy Following Diagnosis Of Alzheimer’s Disease Depends On Age At Diagnosis, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, 18 Nov. 2002, https://publichealth.jhu.edu/2002/alzheimer-age

[2] World Health Organization. Dementia. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/dementia 

Önceki

Allergan Aesthetics Türkiye’nin Yeni Genel Müdürü Adrian Louzao Pino Oldu

Sonraki

Novartis’in Yerel Pazarlar Üretim Grubu Global Direktörlüğüne Türkiye’den Atama

Öne Çıkanlar