Anne olmak karşılık beklemeden, koşulsuz sevmek ve bencilliklerinden vazgeçebilmektir

Bize kendinizi tanıtır mısınız? Kimdir Beril Koparal?

B. KOPARAL: Kendinizi tanıtır mısınız sorusu bana hep zor gelmiştir. Aslında çok basit, ben Beril demek gelir hep içimden. Ancak tanıtın dediğinizde uzun bir paragrafa dönüşüyor. Aslında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü’nü bitirdim. 1990’ların başı genetik bilimin yeni ortaya çıktığı dönemlerdi ve ben bilim insanı olmak istiyordum. Ancak sonra süreç farklı ilerledi ve ben kendimi ilaç endüstrisi ile çalışır buldum. Yaklaşık 30 yıllık çalışma hayatımın 25 yılını yönetici olarak geçirdim. 10 yıl önce kendi şirketimi Ogilvy CommonHealth’e sattıktan sonra ilk olarak OCH’de sonra Zade Vital’de şimdi de Note Cosmetics’te genel müdürlük yapıyorum. Bu 25 yıllık sürede Tıbbi Biyoloji ve Genetik, İşletme ve Fitoterapi yüksek lisansı yaptım. Halen devam eden bilim doktoram var.  Aynı zamanda Paris’te NLP, Londra’da Koçluk ve İmaj eğitimleri aldım. Sosyal sorumluluk projelerinde çalışmayı çok seviyorum. Bu yüzden bir kanser hasta derneğinin başkan yardımcısı, bir de köy öğretmenlerine destek olan bir derneğin aktif üyesiyim. Sosyal sorumluluk adına şiirlerimi kitap haline getiriyorum. Şu ana kadar basılmış 4 şiir kitabım var. Ancak şu hayatta yaptığım en iyi şey 23, 21 ve 18 yaşlarındaki 3 kızım.

1993-1997 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmışsınız. 1997 yılında ise akademiden ilaç sektörüne yönelmişsiniz, bu geçiş süreciniz nasıl oldu?

B. KOPARAL: Aslında benim hedefim bilim insanı olarak üniversitede devam etmekti. Ancak asistanlık dönemimde ilaç endüstrisi ile tanıştım. O zamanlar sağlık iletişimini yeni Türkiye’ye getirdiğimiz dönemlerdi. İş tahmin ettiğimden hızlı büyüdü ve ben üniversiteden ayrılıp bir hocam ile birlikte Türkiye’nin ilk sağlık iletişim şirketlerinden birini kurdum.

”Rol model olabiliyor muyum bilmiyorum ancak genç kadınların hayat yolculuklarında tecrübelerimin bir katkısı olacak her noktada onlara destek olmaya çalışıyorum”

Şuan Note Cosmetics’in genel müdürüsünüz ve aynı zamanda Türkiye’nin en başarılı ve güçlü Kadın CEOlarından birisiniz. Öncelikle kutluyoruz sizi. Bu konuda neler söylemek istersiniz? Birçok kadına rol model olduğunuzu düşünüyor musunuz?

B. KOPARAL: Teşekkür ederim. Aslında iş hayatında başarımız sadece bize ait değil. Çalıştığımız şirketin gücüne, çalışma arkadaşlarımıza ve bize sunulan imkanlara borçluyuz. O yüzden bana bu gururu yaşatan şirketlerime ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Diğer taraftan genç kadınlara rol model olma konusunu gerçekten önemsiyorum. Özellikle kadınlara cesaret vermek benim için en motive edici konulardan bir tanesi. Çocuk sahibi olduktan sonra da iş hayatlarına devam edebileceklerini görmeleri, hedefledikleri yerlere gelmeyi başarabileceklerini anlamaları çok değerli. Rol model olabiliyor muyum bilmiyorum ancak genç kadınların hayat yolculuklarında tecrübelerimin bir katkısı olacak her noktada onlara destek olmaya çalışıyorum.

İş hayatınızdaki kariyeriniz dışında aynı zamanda bir annesiniz. Beril Koparal nasıl bir annedir?

B. KOPARAL: Annelik benim en keyif aldığım tanımlamam. Aslında iş hayatımın en büyük amacı kızlarıma iyi örnek olmak ve tabii ki onları iyi şartlarda yetiştirmek. Nasıl bir anneyim sorusu gerçekten zor. Aslında onlara sormak lazım. Ben çok özgürlükçü bir anneyim. Küçüklüklerinden beri onları kararlarında olabildiğince özgür bıraktım. 18 yaşından sonra ise artık bir erişkin olarak tamamen özgürler. Ben onlarla kendi doğrularımı ve tecrübelerimi paylaşırım ancak son karar onlarındır. Gerekli zamanlarda olabildiğince yol gösterici olmaya çalışıyorum. Benim genel yöneticilik tarzımda olduğu gibi annelikte de cezalandırmadan çok ödüllendirmeye inanırım.

Çocuklarınızı büyütürken karşılaştığınız zorluklar neler oldu?

B. KOPARAL: Çocukları büyütürken en önemli zorluk zaman kısıtlılığıydı. İşim çok yoğun ve seyahatlerim çoktu. Kızların yaşları birbirine çok yakındı ve küçük çocukların sizinle geçirilecek zamana ihtiyacı vardır. En büyük zorluğum günün yetmemesiydi. O yüzden çok uzun yıllar 4 saatten fazla uyuyamadım. Çocuklarla geçen zamanı da olabildiğince kaliteli geçirmeye çalıştım.

İş hayatı ve annelik dengesini sağlamak oldukça güç olmalı. Siz bu dengeyi nasıl sağladınız? Bu konuda çalışan diğer annelere neler tavsiye edersiniz?

B. KOPARAL: O dengeyi zamansal olarak sağladığımı söylersem pek doğru olmaz. Ancak sorumluluklar açısından sağladığımı düşünüyorum. Gerek işime gerekse çocuklara karşı olan sorumluluklarımı hep yerine getirdim. Ancak bu arada bir şeylerden fedakarlık etmeniz gerekiyordu. O da kendim oldu. Uzun yıllar tatil yapmadım, kendime özel zamanım pek olmadı. Ancak bu sürecin bana en önemli faydası aynı anda çok iş yapabilmek, çok iyi organize olabilmek ve zamanı etkin kullanmak oldu.

”Kızlarım benim çalışmamdan hiç şikayetçi olmadılar. Bilakis hep motive ettiler. Her zaman başarılarımla gurur duydular. Onların bu destekleyici yaklaşımı benim en önemli motivasyonum”

Anne olmak işinizdeki motivasyonu nasıl etkiliyor?

B. KOPARAL: Kızlarım benim çalışmamdan hiç şikayetçi olmadılar. Bilakis hep motive ettiler. Her zaman başarılarımla gurur duydular. Onların bu destekleyici yaklaşımı benim en önemli motivasyonum.  Ayrıca çalışmayı çok sevmem ve çalışmaktan mutlu olmamın yanı sıra çocuklarımın geleceği için çalışıyor olma hissi beni motive ediyor. 

Çalışan bir anne olmanın zorluklarının yanı sıra elbette güzellikleri ve keyifli anları da vardır. Sizin için bu keyifli anlar nelerdi?

B. KOPARAL: Çalışan anne olmanın en avantajlı tarafı çocuklara rutini yaptıran, onlarla çatışan başkaları olurken sizin sadece keyifli zamanları ve önemli anları paylaşmanızdır. Birlikte gezmeye, alışverişe gidersiniz, törenlerde ya da mezuniyetlerde bir arada olursunuz. Benim için en keyifli zamanlar oyun oynadığımız zamanlardı. Şimdi de birlikte film seyredip mısır patlağı yediğimiz zamanlar. 

‘’Annelerin Yüreğinden Kalemine’’ isimli bir kitap yayınınız bulunuyor. Bize biraz bu kitabınızdan ve kitabı yazma sürecinizden bahseder misiniz?

B. KOPARAL: Ben yazmayı oldum olası sevdim. Bir gün bir proje fikri ortaya çıktı. Annelerin çocuk büyütme ile ilgili sorularını yanıtlamaya karar verdik. Bir hekim ve bir eczacı arkadaşımla birlikte 7 çocukluk bir tecrübeyi kitaba döktük. Anneler tarafından çok beğenildi. Okunması kolay ve pratik bilgiler veren bir kitap olduğu için halen soruluyor. Belki şimdi de ergenler hakkında olanını yazarız.

Son olarak ‘’Anneler Günü’’ için mesajınız nedir?

 

B. KOPARAL: Anne olmak karşılık beklemeden, koşulsuz sevmek ve bencilliklerinden vazgeçebilmektir. Bunu ancak bir çocuk için yapabilirsiniz ve bunu doğurmadığınız bir çocuk için dahi hissedebilirsiniz. Bu duygular bir kere içinizde uyandıysa artık tüm hayatınızda etkisini gösterir. Daha karşılıksız, daha koşulsuz ve bencillikten uzak sevebilirsiniz. İşte bu yüzden kendini anne hisseden herkesin ve özellikle de bu günlere gelmemi sağlayan annemin Anneler Günü’nü kutlarım.

 

Farklı konularda gerçekleştirdiğimiz diğer röportajlarımıza Röportaj kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Önceki

Koronavirüs Türkiye Güncel Durum

Sonraki

Geleceğe Dönüş Simulasyonu: İnternetin Evimize Getirdiği Her Şey

Öne Çıkanlar