Santa Farma İlaç 4. Kez EU-GMP Belgesi Almaya Hak Kazandı

Santa Farma İlaç 4. Kez EU-GMP Belgesi Almaya Hak Kazandı

Santa Farma İlaç, Kasım 2022’de Hırvatistan Sağlık Otoritesi (HALMED) tarafından gerçekleştirilen denetim sonucunda dördüncü kez, ürettiği ürünlerin Türkiye dışında geçerliliği için gerekli olan EU – GMP (İyi İmalat Uygulamaları) Belgesi’ni almaya hak kazandı.

Geliştirilen ve üretilen ürünlerin ülke dışında otoritelerce tanınmasını sağlayan belge, Santa Farma İlaç’a Avrupa Birliği ülkeleri ve diğer regüle pazarlar için jenerik ürün geliştirme ve ruhsatlama imkanı sağlıyor.

Belge, Avrupa Birliği Pazarı için hali hazırda geliştirilen ve İlaç Ruhsat Dosya başvurusu işlemleri devam eden yeni ürünleri de kapsıyor.

Santa Farma İlaç, Stratejik Planlama ve Operasyon Başkan Yardımcısı Sami Kiresepi; Bu denetim süreci ile Santa Farma, Avrupa Birliği ve diğer regüle pazarlar için jenerik ürün geliştirebilir, ruhsatlayabilir ve en güncel GMP gereklilikleri ile yüksek seviyede farmasötik kalite standartlarında ürün üretebilir olduğunu bir defa daha ispatlamış oldu. Kurum kültürümüzü yaşatan, bilgi ve birikimini bu süreçte ortaya koyan, tecrübeli yönetim ekibimiz ve hedefe odaklı, motivasyonu yüksek çalışma arkadaşlarımızla, daima daha iyiye ulaşacağımıza olan inancımız sonsuzdur. Süreçte emeği geçen tüm Santa Farmalıları kutluyor ve başarılarımızın devamını diliyorum” dedi.    

Santa Farma hakkında

Türkiye’nin ilaç firmaları arasında bulunan ve 79. yılını kutlayan Santa Farma, 1944 yılında Farma Laboratuvarı olarak haşere ilacı, öksürük tabletleri ve şurubu gibi basit ama kullanım sahası geniş ilaçlarla sektöre adım attı. 1946 yılında Santa Laboratuvarı ile birleşme sonucu bugünkü Santa Farma‘nın temelleri atılmış oldu. 1953 yılında üretim tesisi kurma kararı alındı. 1954 yılında Santa Farma İlaç Fabrikası Kollektif Şirketi, 1973 yılında ise Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş. kuruldu. Santa Farma, 10 ayrı terapötik kategoride ve bu kategorilerin altında 50 ayrı pazarda toplam 73 ürünle faaliyet gösteriyor. Söz konusu terapötik kategoriler, Dermatoloji, Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Gastroenteroloji ve Enfeksiyon, Hematoloji, Kardiyovasküler Sistem, Kas&İskelet Sistemi, Radyoloji, Sinir Sistemi (MSS), Solunum Sistemi, Ürogenital Sistemi olarak sıralanıyor. Şirketin GEBKİM OSB’deki üretim tesisi, 44.000 m2 kapalı alanda, yıllık 150 milyon kutu üretim kapasitesi ile çalışıyor. Daha detaylı bilgi almak için www.santafarma.com.tr web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Önceki

Prof. Dr. Umut Barbaros: “Kanserde Umut Işığı, Sıcak Kemoterapi”

Sonraki

Aşıyla Önlenebilen Tehlikeli Bir Hastalık: Menenjit

Öne Çıkanlar