Sektörün Ustaları: Amgen Türkiye Hematoloji – Onkoloji İş Birimi Direktörü Selim Özyılmaz

Kısaca profesyonel geçmişinizden ve Amgen Türkiye’deki sorumluluklarınızdan bahseder misiniz?

Amgen Türkiye’de Onkoloji ve Hematoloji İş Biriminden sorumluyum. Toplamda 20 yıla yaklaşan profesyonel kariyerimde Amgen’da 6 yılı geride bıraktım. Bu süre zarfında Satış Pazarlama Mükemmelliğinden başlayan Nefroloji İş Birimi ve Gensenta ticari direktörlüklerine uzanan farklı ve keyifli sorumluluklarım oldu. İlaç sektörü öncesinde ise dünyanın çeşitli bölgelerinde yönetim kurulu seviyesinde farklı projeleri hayata geçirme şansı bulduğum yönetim danışmanlığı kökenliyim.

Onkoloji ve Hematoloji ekibi hakkında da bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir ekipsiniz?

Amgen Onkoloji ve Hematoloji Türkiye İş Birimi 2014 yılında kuruldu. Alanında çok profesyonel bir ekibimiz var. Yönetim ekibimiz pazarlamada Duygu Güncü Yılmam, Erdinç Görüroğlu, Gamze Çoltu ve Beren Sertbaş’tan oluşuyor. Sahada ise Onkoloji Bölge Müdürlerimiz Erhan Pekdemir, Tahir Sağlam ve İlker Bayram ile Hematoloji Bölge Müdürü olarak Akın Arslan, Ulusal Ticaret Müdürü olarak da Erkan Ağaç görev yapıyor. Toplamda 35 kişilik geniş bir ekibiz. Sahada alanında son derece uzman güçlü bir takımımız var. Hepimizin tek hedefi onkoloji ve hematoloji hastalarına mümkün olan en kısa sürede en yeni tedavilerimizi ulaştırabilmek. Hepimiz zamanın insan hayatındaki öneminin bilincinde olarak, hastaların sağlığını ve iyiliğini her şeyin üzerinde tutarak hareket ediyoruz.

Ekibinizi düşündüğünüzde, ekibinizi en iyi anlatan 3 kelime nedir?

Onkolojide zamanın insan hayatı için önemi büyük. Tüm ekip, bunun bilincinde olarak çalışıyoruz. Bu bağlamda ekibimiz kesinlikle “sorumlu” bir ekip. Ayrıca tüm ekibimiz alanında çok tecrübeli ve birlikte başarmayı ilke edinmiş bir ekip. Bu açıdan da “ruhu olan” bir ekibimiz var diyebilirim. Son olarak da Amgen’in vizyonuna uygun şekilde “yenilikçi” şeklinde sıralayabiliriz.

Amgen Türkiye’nin Hematoloji ve Onkoloji alanındaki misyon ve vizyonu ne yönde?

Günümüzde onkolojide standart kemoterapiler yerine kişiye ve hastalığa yönelik tedaviler ön plana çıkıyor. Hastaların ihtiyaçlarına uygun yeni yollar araştırılıyor. Amgen, 40 yıldan fazla bir süredir yenilikçi tedavi yaklaşımlarını araştırarak hayati öneme sahip ilaçlar üretiyor ve yeni jenerasyon immuno-onkoloji tedavilerini sunuyor.

Amgen olarak hastalara hizmet etme misyonuyla hareket ediyoruz. Hastalarımızın sağlık yolculuğunda onlara yardımcı olacak tedaviler geliştirmeye, kanser ile mücadelelerinde hastalarımıza ve yakınlarına destek olmaya önem veriyoruz. Çıktıkları zorlu mücadelede yol arkadaşı olmaya özen gösteriyoruz. Amgen, onkoloji alanında ilk biyoteknolojik tedavilerin üreticilerinden biri. Biyoteknolojik tedavilerle lösemi, multiple miyelom, kolorektal kanser, akciğer kanseri ve kemik metastazları gibi agresif kanser türleriyle mücadelede ön saflarda yer alıyoruz. Amgen Türkiye olarak global bakış açımızı ve vizyonumuzu hastaların sağlığını ön planda tutarak sürdürmeye ve güçlendirmeye devam edeceğiz.

Kısa ve orta vadede Hematoloji ve Onkoloji alanındaki hedefleriniz neler?

Amgen, moleküler genetik uygulamaların umut verici özelliğini fark eden ilk şirketlerden biri. Özellikle onkoloji alanında dünya genelinde yürüttüğümüz araştırmalarla farklı tip kanserlerin tedavisinde kullanılmak üzere “türünün ilk örneği” ya da “sınıfının en iyisi” olmaya aday yeni tedavi seçenekleri geliştirmek için çalışıyoruz.

Bu alandaki gelişmeler hakkında bilgi verir misiniz?

Onkoloji alanında pek çok yenilikçi yaklaşımın geliştiği, geçmişte benzeri görülmemiş bir dönemin içindeyiz. Kanserden ölüm oranları 90’lı yıllara kıyasla düştü. Sağ kalım kazanımlarının yaklaşık %80’inde biyolojik ilaçlar başrolde yer alıyor. Bilim insanları hastaların ihtiyaçlarına uygun yeni yollar araştırmaya devam ediyor. Zaman içinde gelişen teknikler ile belli mutasyonlar veya marker’ların saptanması sayesinde spesifik hedeflere yönelik tedaviler veya immuno-onkolojik tedaviler ön plana çıktı. Kanser özelinde bakarsak kimyasal içerikli ilaçlardan biyoteknolojik ürünlere doğru ciddi bir evrilme söz konusu. Amgen olarak biyoteknolojinin merkezindeki şirketlerden biriyiz ve son 40 yıldır onkoloji için önemli olan ilkleri geliştirmeye kendimizi adadık. Kanser tedavisinde immün sistemin gücünü, insan ve kanser genomu hakkındaki derin bilgi birikimimizle birleştirerek devrim yaratacak biyomarker’ları araştırıyor ve yeni tedavi seçenekleri sunmaya devam ediyoruz.

Tedaviye yönelik sunduğunuz yenilikçi çözümleriniz neler?

Dünyanın önde gelen biyoteknoloji şirketlerinden biri olarak onkoloji alanında ilk biyoteknolojik tedavilerin üreticilerinden biriyiz. Amgen, hematoloji/onkoloji için “ilk olarak biyoloji, ikinci olarak yöntem” yaklaşımı ile tedavi geliştiriyor ve kompleks biyolojiyi uygun genetik hedefleri bulmak ve hastalıkların çözümü için içgörü yaratmakta kullanıyor. Hastaların tanıları, tedavileri ve takip süreçlerinde fark yaratacak biyomarker’lar üzerinde çalışarak hedefe yönelik yaklaşımları araştırıyoruz. Amgen bilim insanları, anjiyogenez, antikor ilaç konjugatı, apoptoz, kemik metastazı, CAR-Thücre tedavileri, hematopoez, immun mikro çevre ve proteazom inhibatörleri gibi çok farklı modaliteler üzerinde araştırmalarını sürdürüyor. KRASG12C gibi zor hedeflere ve alanında ilk olarak geliştirmiş olduğumuz BITE teknolojisini ilerletmeye odaklanmış durumdayız. Biyomühendisliğin ilk temsilcisi olan BITE® teknolojisi, hastanın kendi T hücrelerini kullanarak kanser hücresini yok etmesini sağlayan hedeflenmiş bir immuno-onkoloji platformu ve farklı kanser tiplerinde bu platform ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Hematoloji/onkoloji ürün portföyümüzde pek çok farklı hedefe yönelik 11 değişik yöntem kullanarak geliştirilmeye devam eden yenilikçi moleküller, potansiyel yeni endikasyonlar ve biyobenzerler bulunuyor.

Amgen Türkiye Hematoloji/Onkoloji anlamında globalde ve yerelde nasıl bir konumda?

Amgen Türkiye olarak Hematoloji/Onkoloji alanında alanının lider tedavilerimizi hastalarımız ile buluşturmak hedefiyle tüm gücümüzle çalışıyoruz. Ekibimizin müthiş temposu, ürünlerimizin sağladığı hasta faydası ile birleşince gerçekten de hem iş sonuçları olarak hem de insani tatmin olarak çok keyifli bir noktada olduğumuz söyleyebilirim. Özellikle fark yaratan ve hayata dokunan projeleri geliştirmeye gayret ediyoruz, böylece hem ülkemizde hem de global platformlarda örnek gösterilen pek çok yenilikçi çalışmaya imza atmış durumdayız. Amgen olarak geliştirmekte olduğumuz yeni tedavi seçeneklerini hastalarımız ile buluşturdukça alanımızdaki lider firmalardan birisi olan konumumuzun daha da güçleneceğine ve ilerleyeceğine kesin gözüyle bakıyorum.

Hasta dernekleri ya da iş birliği içerisinde olduğunuz kurumlar ile gerçekleştirdiğiniz farkındalık çalışmaları hakkında neler söylemek istersiniz? 2024 yılı içerisinde planladığınız projeler var mı?

Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımızı büyük ölçüde Amgen Vakfı’nın desteğiyle yürütüyoruz. Bilimsel eğitimi teşvik etmek ve öğrenciler arasında buna yönelik farkındalık oluşturmak için global ölçekte desteklerimizi kesintisiz bir şekilde sürdürüyoruz. Bunun dışında kanserle mücadele eden çocukların eğitimine yönelik gönüllü ekiplerimizle çalışmalarımız bulunuyor. Son olarak ise çeşitli sivil toplum kuruluşları aracılığıyla tedavi alanlarımız ile paralel olarak farkındalık faaliyetleri yürütüyoruz. Bunun bir örneği olarak gösterebileceğim Ciğerimi Bilirim kampanyamız ile akciğer kanserine dikkat çekmeyi hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz Ciğerimi Bilirim kampanyamız ile basit birkaç soruda akciğer kanseri riski konusunda farkındalık yaratmak ve dernek iş birliği ile geniş kitlelere ulaşmak en büyük hedefimiz.

Önceki

Kanser Savaşçıları Derneği Deprem Bölgesi ve Hatay Projeleri

Sonraki

Sandoz Türkiye Ülke Başkanı Cengiz Zaim Sandoz Rusya’ya da Liderlik Edecek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar