Tohum Otizm Vakfı, Deprem Bölgesindeki Çalışmalarına Devam Ediyor

Tohum Otizm Vakfı, Deprem Bölgesindeki Çalışmalarına Devam Ediyor

Tohum Otizm Vakfı, 6 Şubat’ta gerçekleşen depremlerin ardından “Depremden Etkilenen Otizmli Çocuklara Eğitim & Teknoloji Desteği Projesi”ni hayata geçirdi. Proje kapsamında depremden etkilenen otizmli çocuklar ve ailelerinin ihtiyaçları olan eğitim materyallerini 2 bin 700 otizmli çocuğa ulaştırmayı hedefleyen vakıf, deprem bölgelerindeki konteyner kentlerde özel eğitim konteyner sınıflarının donanımlarını sağlayarak otizmli çocukların eğitimlerinin devam etmesini amaçlıyor.

Tohum Otizm Vakfı, Türkiye’de otizm spektrum bozukluğu olan çocukları erken tanı ve eğitim ile topluma kazandırmak, otizmli çocuklar ve ailelerinin eğitim ve sağlık hizmetlerinden eşit şart ve fırsatlarla yararlanabilmelerini sağlamak amacı ile 2003 yılından beri çalışmalarını sürdürüyor.

Vakıf, şubat ayında meydana gelen ve 11 ilde yıkıcı etkileri olan depremlerin yaralarını sarmak için Yönetim Kurulu ve Vakıf Sosyal Komitesi’nin etkin katılımı ile çalışmalarına devam ediyor.

Depremden 114 bin otizmli çocuğun etkilendiği tahmin ediliyor. Her otizmli çocuğun ortalama 4 kişilik bir ailenin üyesi olduğu düşünüldüğünde ise deprem bölgesinde otizmden etkilenen kişi sayısı yaklaşık 450 bine ulaşıyor.

Tohum Otizm Vakfı, depremden etkilenen otizmli çocukların ve ailelerinin ihtiyaçları olan eğitim materyalleri, eğitici oyuncaklar ve teknolojik cihazlarını sağlamak üzere “Depremden Etkilenen Otizmli Çocuklara Eğitim & Teknoloji Desteği Projesi”ni hayata geçirdi. İlk olarak Malatya ve Hatay’da yürütülen proje ile yaklaşık 300 aileye ulaşıldı. Depremden etkilenen diğer illerde de devam edecek çalışma ile 2700 aileye ulaşılması hedefleniyor.

Bölgedeki otizmli çocukların teknolojik cihazlara ihtiyaçları var

Otizmli çocukların gelişimlerinde ve iletişim kurmalarında teknolojik cihazların eğitimin önemli bir parçası olduğunun altını çizen Tohum Otizm Vakfı Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin “Günlük yaşamlarındaki rutinlerine ve kendi eşyalarına sıkı sıkıya bağlı olan otizmli çocuklar, afet ve acil durum sırasında oluşan kaos ve değişikliklerden diğer çocuklara oranla 3-4 kat daha fazla etkilenebiliyor. Deprem bölgesinde aileler temel ihtiyaçlarını temin etme güçlükleri ile uğraşırken bir yandan da otizmli çocuklarının deprem sonrasında artan problem davranışları ile kendi başlarına mücadele etmek zorunda kalıyor. Otizmli çocukların gelişimlerinde ve iletişim kurmalarında teknolojik cihazlar da eğitimlerinin önemli bir parçası. Biz bu sebeple, otizmli çocuklar için faydalı olabilecek tablet ve kulaklık gibi teknolojik cihazları ve eğitim materyallerini deprem bölgesindeki çocuklara ulaştırmak için Vakıf olarak, ivedilikle bu projeyi tasarladık.” dedi.

Proje kapsamında tablet ve kulaklık gibi gereksinim duyulabilecek teknolojik cihazlar belirlenerek 0-3 yaş, 3-6 yaş, 6-12 yaş ve 12-18 yaş grupları için Eğitici Oyuncak Kiti ve Teknolojik Eğitim Kiti oluşturuldu. Hazırlanan bu destek kitleri, depremden etkilenen otizmli çocuklara ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, yerel sivil toplum kuruluşları işbirlikleri ile tespit edilerek ulaştırılmakta.

Afetle ilgili çalışmalar Konteyner Kentlerde de devam edecek

Tohum Otizm Vakfı, önümüzdeki süreçte Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta kurulacak konteyner kentlerdeki okullara özel eğitim sınıfları oluşturma projesi için çalışmalarını sürdürüyor. Konteyner sınıflar ile depremden etkilenen otizmli çocukların eğitimlerine devam edebilmesini hedefleyen vakıf, öğretmenler için de eğitim programları hazırlıyor.
Teorik ve iş başında geribildirime dayalı bu eğitimlerin içerikleri arasında otizmli çocukların eğitimlerinde kullanılan güncel ve bilimsel yöntemler ile birlikte olası afetlere hazırlayıcı bilgi ve becerileri kazandıran programlar da yer alıyor.

Deprem bölgesindeki çalışmalar önümüzdeki birkaç yıl gündemimizde

Tohum Otizm Vakfı Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin deprem bölgesindeki çalışmaların birkaç yıl daha gündemde olmaya devam edeceğini ifade ederek, otizmin tek çaresi olan eğitimden her çocuğun eşit yararlanabilmesi için otizmli çocukları ve ailelerini desteklemeye devam edeceklerini belirterek daha çok otizmli çocuk ve ailesine ulaşabilmek için projeye verilecek desteklerin önemine vurgu yaptı.


Deprem bölgesinde zorlu yaşam koşulları içinde bulunan otizmli çocuk ve ailelerine destek olmak için Depremden Etkilenen Otizmli Çocuklara Eğitim & Teknoloji Desteği Projesi kapsamında oluşturulan kit kampanyasına Tohum Otizm Vakfı web sitesi üzerinden ( www.tohumotizm.org.tr ) bağış yapılabilir.

Tohum Otizm Vakfı Hakkında

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, “otizm spektrum bozukluğu” olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacı ile 15 Nisan 2003 tarihinde kurulmuştur. Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı alan çocuklar, gençler ve ailelerinin yanı sıra kaynaştırma ortamlarında hizmet alan diğer özel eğitim gerektiren çocuklar, gençler ve aileleri için de her biri alanında uzman profesyoneller tarafından eğitimler sağlamakta ve bu alanda farklı projeler geliştirmektedir.  

Önceki

Metin Hullu Pfizer Türkiye’nin Yeni Ülke Başkanı Oldu

Sonraki

Novartis Türkiye Liderlik Ekibine Üst Düzey Atama

Öne Çıkanlar