Türk Oftalmoloji Derneği’nin Gezici Göz Muayene Aracı Hatay’da

Türk Oftalmoloji Derneği’nin Gezici Göz Muayene Aracı Hatay’da

Türk Oftalmoloji Derneği’nin gezici göz muayene aracı Hatay’da hasta kabulüne başladı

Türk Oftalmoloji Derneği tarafından deprem bölgesinde görev yapması amacıyla hazırlanan gezici göz muayene aracı, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi bahçesine kurulan sahra hastanesinde göz hastalarının tedavisine başladı.

Türkiye’deki göz doktorlarını temsil eden tek dernek olan Türk Oftalmoloji Derneği’nin Genel Başkanı Prof. Dr. Ziya Kapran, gezici göz muayene aracının deprem bölgesinde mobil olarak hizmet vermeye başladığını, yapılacak bağışlar ve desteklerle birlikte araç sayısını artırarak daha fazla noktada göz hastalarına hizmet vermeyi hedeflediklerini belirtti.  Prof. Dr. Ziya Kapran hem gem gezici muayene aracında hem de sahra hastanesinde depremzede hastaları muayene etti.
Prof. Dr. Ziya Kapran hem gem gezici muayene aracında hem de sahra hastanesinde depremzede hastaları muayene etti.
Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) Başkanı
Prof. Dr. Ziya Kapran, 11 ilimizi etkileyen deprem sonrasında afet bölgesindeki destek çalışmalarına ilk günden bu yana devam ettiklerini aktardı. Bu kapsamda Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne konteyner ve Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne malzeme desteği sağlandığını paylaştı. TOD ayrıca İstanbul ve Adana’da tahliye edilen Cerrahpaşa ve Balcalı Hastanesi’nde görev yapan asistan ve uzman doktorlar başta olmak üzere depremden etkilenen tüm göz hekimlerinin eğitimlerine devam etmesi için destek verdiklerini söyledi.

Gönüllü göz hekimleri görev yapacak

Prof. Dr. Ziya Kapran, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Sahra Hastanesi bahçesinde görev yapacak gezici göz muayene istasyonunda 4 farklı muayene teçhizatı bulunduğunu belirterek şunları söyledi: “Araçta 2 göz hastalıkları uzmanı hekim ve 2 yardımcı personel görev yapacak. Dernek üyesi meslektaşlarım uzun bir gönüllü listesi hazırladı. Burada görev yapmak için gönüllü olan herkese teşekkür ediyorum. Araçta 1 bir hafta boyunca görev yaptıktan sonra arkadaşlarımız yeni ekibe görevi teslim edecekler. TOD olarak amacımız kronik göz hastalığı olanlara, kontrol süresi geçmiş göz tansiyonu hastalarına hizmet vererek görme kaybı yaşanacak hastalıkların teşhis ve tedavisine yardımcı olmak.”

Gezici göz muayenesi aracının sahadaki koordinasyonundan sorumlu Türk Oftalmoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kıvanç Güngör ise depremzedelerin gözlüklerini, göz ilaçlarını ve kontakt lenslerini enkaz altında bıraktıklarını belirterek şöyle devam etti: “Depremzedelere ihtiyacı olan göz muayenesini sağlamak üzere hızlı bir şekilde aracımız tam teşekküllü şekilde hazırladık. Dileğimiz ve amacımız derneğimize yapılacak bağışlarla birlikte bu araçların sayısını artırmak ve diğer illerimizde faaliyete geçmesini sağlamak. Bunun için derneğimiz koşulsuz bağış olarak endüstri şirketlerinden, dernek üyelerimizden, hekim meslektaşlarımızdan, vatandaşlarımızdan bağış kabul ediyoruz. Bayrampaşa Göz Nurunu Koruma Vakfı Hastanesi aracımız için teçhizat yardımı yaptı, teşekkür ediyorum. Hep birlikte dayanışma ile sıkıntılarımızı bir nebze olsun hafifletmek için çalışmaya devam ediyoruz.”

Prof. Dr. Kıvanç Güngör, TOD gezici göz muayenesi aracının Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığını belirterek, gezici göz muayene aracının deprem bölgesindeki diğer illeri de ziyaret edeceğini, bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini ve takvim belli olduğunda kamuoyuna duyurarak hasta kabul edeceklerini sözlerine ekledi.

TOD Hakkında

Türk Göz Hekimlerinin resmi ulusal mesleki derneği olan Türkiye Oftalmoloji Derneği (TOD), göz hastalıkları uzmanlarını ve bu konuda uzmanlık eğitimi almakta olan hekimleri bünyesinde barındırıyor. 5 bini aşkın üyesiyle ulusal göz sağlığına katkıda bulunmayı, üyelerinin mesleki ve bilimsel alanlar başta olmak üzere her alanda gelişmelerini sağlamayı, haklarını korumayı, halkın göz sağlığını ve mesleğin geleceğini tehdit eden etik ve bilim dışı uygulamalarla mücadele etmeyi amaçlıyor. 1928 yılında kurulan derneğin genel merkezi İstanbul’da bulunuyor.

 

 

Önceki

Pakten Sağlık Ürünleri A.Ş. Pazarlamasına Üst Düzey Atama Gerçekleşti

Sonraki

Pharmatopia, Brand Week Istanbul Healing Hall’un Yönetimini Üstleniyor!

Öne Çıkanlar