Abdi İbrahim, İlaç Tedarik Zincirinde Yerlileştirmeyi ‘Odağına’ Aldı

Abdi İbrahim, İlaç Tedarik Zincirinde Yerlileştirmeyi ‘Odağına’ Aldı

Abdi İbrahim, HEAL2030 sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında, ilaç sektöründe tedarik zincirinin yerlileştirilmesine yönelik çok özel bir projeyi hayata geçirdi. Sürdürülebilirlik Adımları Derneği (SADE) iş birliği ile hayata geçirilen ‘ODAK’ projesi; tedarik zincirindeki sıkıntıların aşılmasına destek verirken cari açığın azaltılması, sürdürülebilir ilaç üretimi, milli sermayenin yurt içinde kalması, daha kısa termin süreleri ve tedarikçilerin yurt dışına açılmasının desteklenmesi gibi avantajlar sağlayarak ülke ekonomisine ve ilaç sektörüne doğrudan katma değer sunacak.

Abdi İbrahim, HEAL2030 adını verdiği sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde, şirketin satın alma operasyonlarında yerel tedarikçilerin payını artırmaya yönelik yeni bir projeye imza attı. Abdi İbrahim’in Sürdürülebilirlik Adımları Derneği (SADE) iş birliği ile hayata geçirdiği proje ile ilaç üretimi için ithal edilen ürünlerin yerli kaynaklardan karşılanarak ‘tedarik zincirinin yerlileştirilmesi’ hedefleniyor. ODAK projesi ile özellikle pandemi sürecinde global tedarik zincirlerinde kesintiye sebep olan durumların tekrar yaşanmaması ve olası sıkıntıların kolayca aşılabilmesi amaçlanıyor.

Hedef ithal bağımlılığı azaltmak ve sürdürülebilir ilaç üretimine destek olmak

Abdi İbrahim, Odak Projesi ile sektördeki ithal bağımlılığı azaltmak ve üretkenliği artırarak ülke ekonomisine doğrudan katkı sunmak noktasında bir farkındalık da yaratmayı hedefliyor. Projenin ilaç sektörüne sunacağı pek çok avantajın başında sürdürülebilir ilaç üretimini destekleyen bir mekanizma öngörmesi yer alıyor. Bunun yanı sıra projenin milli sermayeyi yurt içinde tutma, maliyet avantajı, termin sürelerinde kısalma, hızlı bakım ve teknik destek imkânlarını artırma, doğru ürün tedariki ve tedarikçilerin yurt dışına açılmasını desteklemek gibi önemli fırsatlar doğurması da planlanıyor. Abdi İbrahim’in ODAK projesi kapsamında halihazırda yerlileştirdiği ve yerlileştireceği ürün grupları arasında; kimyasal ve reaktifler, ilaç yardımcı malzemeler, makine ve ekipmanlar, yedek parçalar, laboratuvar cihazları ve sarf malzemeleri olmak üzere 6 kategoriden pek çok ürün yer alıyor.

“Yerel tedariki önceliklendiren bir strateji izliyor, her bir adımı ülkemiz için atıyoruz”

İthal edilen ürünlerin yerli kaynaklarla üretilmesine büyük önem verdiklerini belirten Abdi İbrahim Satın Alma Direktörü Ufuk Güler: “111 yıldır hayatı iyileştirme hedefiyle faaliyet gösteren bir şirket olarak, uzun zamandır ürün, makine, hizmet, kimyasal ve ekipman alımında yerel tedariki önceliklendiren bir strateji izliyoruz. Hayata geçirdiğimiz ODAK projesi ile de ilaçta tedarik zincirinin yerlileşmesine öncülük etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İthalatına bağımlı olduğumuz ürünlerin ülkemizde üretilmesi yönünde attığımız bu adım, hastaların ilaca erişimini kolaylaştıracak ve ekonomimize katkı sunacak. Proje ile yerli tedarikçiyi, yerli teknolojiyi, milli sermayeyi ve sürdürülebilir ilaç üretimini ‘odak’ noktamıza koyuyoruz” dedi.

Abdi İbrahim Teknoloji ve Yatırımlar Direktörü Murat Tüzen de ODAK projesi için şu değerlendirmeyi yaptı: “ODAK projesi ile makinadan kimyasallara farklı odak alanlarda üretim yapan şirketlerin bir araya gelerek ortak bir amaç için çalışmasına öncülük ediyoruz. Bu proje sayesinde Abdi İbrahim’in uzun yıllara dayanan bilgi ve teknoloji gücünü yerli firmalara aktararak, yerlileştirmenin önünü açmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. İlaç tedarik zinciri kapsamında üretim ya da satın alma yapan her paydaşı aramızda görmek istiyoruz.”

Abdi İbrahim Hakkında:

Abdi İbrahim’in temelleri, iyileştirme yolculuğunu başlatan Eczacı Abdi Nadir İbrahim Bey tarafından 1912’de İstanbul’un Küçükmustafapaşa semtindeki küçük bir eczanede atılmıştır. 30 lisansörle çalışmasının yanı sıra kendi ürünlerini de geliştiren Abdi İbrahim, 250’ye yakın markası ve 500’ü aşkın ürünüyle, sektörün en geniş ürün portföyüne sahiptir. Vizyonu, dinamik yapısı ve çağdaş görünümü ile Abdi İbrahim 2002 yılından bu yana Türk ilaç sektöründe yer almaktadır. Bugün Türkiye dışında 16 ülkede kendi organizasyonel yapılanması ile faaliyet gösteren Abdi İbrahim, Avrupa Birliği ülkelerinden Kanada’ya, Kuzey Afrika’dan Asya’ya olmak üzere 70’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmekte, 5.500 nitelikli çalışanıyla Türk ilaç sektöründe istihdam yaratmaktadır. Abdi İbrahim’in İstanbul Esenyurt’taki üretim kompleksinde Ar-Ge Merkezi, kimyasal ürünler üretim tesisi, Türkiye’nin biyoteknolojik ilaç üretim tesisi AbdiBio, Hormon Üretim Tesisi, Steril Oftalmoloji & Steril İnhalasyon Üretim Tesisi ve 2023 yılında üretime başlayacak Steril Enjektabl & Onkoloji Üretim Tesisi yer almaktadır. Ayrıca Kazakistan ve Cezayir’de de Ar-Ge Merkezi ve üretim tesisleri bulunmaktadır.

Önceki

Amgen Türkiye’nin Bilim Tutkunu Gençlerin Fikirlerini Ödüllendirdiği “IamGenius” İçin Başvurular Başladı

Sonraki

Gamze Kuzucu Gürses Lilly Kanada’ya Fiyatlandırma, Geri Ödeme ve Erişim Kıdemli Direktörü Olarak Atandı

Öne Çıkanlar