Amgen Türkiye’nin Bilim Tutkunu Gençlerin Fikirlerini Ödüllendirdiği “IamGenius” İçin Başvurular Başladı

Amgen Türkiye’nin Bilim Tutkunu Gençlerin Fikirlerini Ödüllendirdiği “IamGenius” İçin Başvurular Başladı

Amgen Türkiye’nin bilim tutkunu gençlerin yaratıcı fikirlerini ödüllendirdiği IamGenius Biyoteknolojik Fikirler Yarışması bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. “Sağlığın Geleceği: Biyoteknoloji” teması ile gerçekleştirilecek yarışma için başvurular 14 Nisan’da başlıyor.

Amgen Türkiye’nin; bilimi ve biyoteknolojiyi sevdirmek, gençlerin bilim alanındaki potansiyellerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olmak ve bu alanda eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği IamGenius Biyoteknolojik Fikirler Yarışması bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. 2023 teması “Sağlığın Geleceği: Biyoteknoloji” olan yarışma için başvurular 14 Nisan’da başlıyor. Yarışmaya Fen Bilimlerine ilgisi ve yaratıcı fikirleri olan lise, lisans ve yüksek lisans öğrencileri katılabiliyor. IamGenius Biyoteknolojik Fikirler Yarışması’nda gençlerin yaratıcı fikirleri, Amgen Türkiye’de staj ve eğitimlere katılım imkanı ile ödüllendiriliyor. 

Ön başvuru süreci 14 Nisan’da başlayıp 30 Nisan’da sona erecek yarışma kapsamında, gençlerin yaratıcı fikirleri 15 Mayıs tarihine kadar online olarak toplanacak. Yarışmada finale kalan beşi lise, beşi lisans/yüksek lisans yarışmacılarına ait toplam 10 fikir, 31 Mayıs tarihinde duyurulacak. Kazanan projeler 14 Haziran 2023 tarihinde tüm finalistlerin sunumunun ardından belirlenecek. Gençlerin yaratıcı fikirleri; Çukurova Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Osman Demirhan, Bursa Uludağ Üniversitesi, Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Çavun İzmir Bakırçay Üniversitesi, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Biyomedikal Teknolojiler Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kadir Gök, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü, Fonksiyonel Kanser Genomiks Grubu, Araştırma Grubu Lideri Doç. Dr. Şerif Şentürk, Kalkınma Atölyesi Eğitim Uzmanı Dr. Elif Adıbelli Şahin, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Nefroloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mustafa Arıcı, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Romatoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mehmet Pamir Atagündüz, Acıbadem Maslak Hastanesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mustafa Çetiner, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı’ndan Prof.Dr. Mahmut Gümüş, Memorial Antalya Hastanesi Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan ve TC Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Meltem Türkmen’in yanı sıra Amgen Türkiye Yönetim Ekibinden Pazar Erişim, Sağlık Politikaları ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Dr. Bilgen Dölek, Genel Tedaviler İş Birim Direktörü Uğraş Güngör ve Onkoloji-Hematoloji İş Birim Direktörü Selim Özyılmaz’ın yer aldığı jüri tarafından değerlendirilecek. 

“Gençlerde bilim tutkusu yaratma yolunda yenilikçi projelere imza atıyoruz”

Yarışmaya ilk iki yılda yaklaşık 400 öğrencinin katıldığını belirten Amgen Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman, “Bu rakam bizlere gelecek için umut veriyor. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimi dünyamızın geleceği için kritik öneme sahip. Bu nedenle biz Amgen olarak, bir yandan hastaların hayatına değer katacak ilaçlar ve tedaviler geliştirirken, diğer yandan da geleceğimizi tasarlayacak olan gençlerde bilim tutkusu yaratma yolunda yenilikçi projelere imza atıyoruz. IamGenius yolculuğumuzda gördük ki gençlerimiz bilimi seviyor ve yaratıcı fikirlerini duyurmak istiyor. Yarışmamızda bu yıl da pek çok ilham veren fikirle karşılaşacağımıza gönülden inanıyorum” diye konuştu.  

Önceki

Sema Özel Baydar, Kedrion Türkiye’ye Genel Müdür Olarak Atandı

Sonraki

Abdi İbrahim, İlaç Tedarik Zincirinde Yerlileştirmeyi ‘Odağına’ Aldı

Öne Çıkanlar