Abdi İbrahim’den Tarihi Anlaşma

Abdi İbarhim

108 yıldır ilaç sektöründe faaliyet gösteren ve 18 yıldır pazar lideri olan Abdi İbrahim, İsviçre merkezli OM Pharma ilaç şirketini, İsviçreli bir ortak girişim grubu ile birlikte satın aldı. OM Pharma, solunum yolları ve üriner sistem alanında ilaçlar geliştiren ve İsviçre’nin önde gelen biyoteknolojik ilaç şirketlerinden biridir. OM Pharma’nın ürettiği biyoteknolojik ilaçların, başta Latin Amerika, Çin ve Rusya olmak üzere 65 ülkede satışı yapılmaktadır.

Abdi İbrahim yapmış olduğu bu hamle ile Avrupalı bir ilaç firmasıyla stratejik ortaklık kuran ilk ve tek Türk ilaç şirketi olarak tarihe ismini yazdırdı. OM Pharma’yı satın alan İsviçreli ortak girişim grubunun tek yabancı ortağı olan Abdi İbrahim’in Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut; ‘’Üç kuşaktır Türk ilaç sanayine hizmet veren bir ailenin temsilcisi olarak yalnız Abdi İbrahim için değil ülkem ve sektörüm adına da bir hayali gerçekleştirmenin gururunu yaşıyorum. Türk sanayi yalnız ilaçta değil, her alanda gelişmiş insan kaynağı, üretim tecrübesi ve girişimci potansiyeliyle dünyada fark yaratabilecek güce sahip. Uluslararası alanda etkili bir ilaç şirketi olma hedefimize, ilacın anavatanında köklü bir ilaç şirketine stratejik ortak olarak daha da yakınlaştık’’ dedi.

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut’un OM Pharma Yönetim Kurulu’nda yer alacağı bu ortaklık kapsamında, OM Pharma’nın stratejik ortağı olarak şirketin portföyündeki bazı kimyasal ilaçların tüm dünyaya üretiminin bundan sonra Abdi İbrahim tesislerinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. OM Pharma, önümüzdeki dönemde biyoteknolojik ilaçların Ar-Ge’sine ve klinik çalışmalara 250 milyon İsviçre Frank’ı (yaklaşık 2,1 milyar TL) tutarında bir harcama yapacak.

Abdi İbrahim ile OM Pharma ile yapılan bu ortaklık anlaşmasının, Türk ilaç sanayisi için bir ilk olduğunu söyleyen Nezih Barut, “Dünyanın ve ülkemizin geçtiği zorlu pandemi döneminde yerli ilaç sanayinin stratejik önemi daha da iyi anlaşıldı. Biz 18 yıldır Türkiye’de pazar liderliğimizi korurken, hedefimizi daima yüksek tuttuk. Dünyanın en büyük 100 ilaç şirketi arasına giren ilk Türk şirketi olduk. Türkiye’nin ve Avrupa’nın en modern ilaç tesislerinden birisini yaptık. AbdiBio ile Türkiye’de biyoteknoloji alanında öncü olduk. Kazakistan’da, Cezayir’de üretim tesislerimizi açtık. Amerika’da yeni molekül geliştirmek için start-up yatırımı yaptık. Avrupa’da ve ABD’de satın alma fırsatlarını hep odağımızda tuttuk. Çünkü bunu ülkemiz ilaç sanayi için bir liderlik misyonu olarak gördük. Bu ortaklık anlaşmasıyla, Türk ilaç şirketlerinin global oyuncular tarafından satın alınması trendini ilk defa tersine çeviriyor ve dünya ilaç sanayinin merkezlerinden biri olan ve ilaç devlerine ev sahipliği yapan İsviçre’de faaliyet gösteren köklü bir biyoteknoloji şirketinin ortağı oluyoruz. Pandeminin yarattığı endişe ve belirsizlik ortamında bu girişimimizin Türk ilaç sektörüne moral ve motivasyon vereceğine inanıyorum. Bu ortaklık, Abdi İbrahim’in nesillerdir sahiplendiği cesaret, tutku ve sorumluluk anlayışının kuvvetli bir yansımasıdır’’ dedi.

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, hem Abdi İbrahim için hem de ülke ve ilaç sektörü için büyük bir hayali gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarının altını çizerek, OM Pharma ile 1996 yılından bu yana ticari bir ilişki içinde olduğunu ve aynı zamanda uzun yıllar boyunca firmanın ilaçlarının bir kısmının Abdi İbrahim tesislerinde üretildiğini belirtti. Nezih Barut, ‘’Türk sanayii yalnız ilaçta değil, her alanda gelişmiş insan kaynağı, üretim tecrübesi ve girişimci potansiyeliyle dünyada fark yaratabilecek güce sahip. Bu ortaklığın kurulmasında, birçok global ilaç firması ile uzun yıllardır devam eden güven odaklı işbirliklerimiz, dünya standartlarındaki üretim tesislerimizin mükemmelliği, yetişmiş insan kaynağımız, Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlar, yenilikçi bakış açımız ve ilaçta büyüme kararlılığımız etkili oldu’’ dedi.

Nezih Barut, OM Pharma’nın portföyündeki bazı kimyasal ilaç ürünlerini tüm dünya için Esenyurt’taki tesislerde üretmeyi planladıklarını belirtti. Üretilecek bu ürünlerin dünya pazarlarına ihraç edileceğini söyleyen Nezih Barut, bu ortaklık sayesinde Abdi İbrahim’in yeni pazarlara erişimi mümkün kılacağını belirtti. Nezih Barut, ‘’Ortaklığımız, Latin Amerika, Çin ve ABD ilaç pazarları başta olmak üzere, özellikle biyoteknolojik ürünlerimizle yeni pazarlara açılma hedefimizde bize hız kazandıracak. OM Pharma’nın bu pazarlarda sahip olduğu tecrübesinden yararlanma imkanımız olacak. Aynı şekilde, OM Pharma da bizim çok etkin olduğumuz, ancak bugüne kadar bulunmadığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine bizim üzerimizden ulaşacak. Bunun yanı sıra güçlenen global şirket kimliğimizle, nitelikli insan kaynağımız için yurtdışında yeni kariyer imkanları oluşacak. Benzer şekilde ülke olarak bilhassa biyoteknoloji alanındaki uzmanlık ve know-how açığımızı da bu sinerjinin sunduğu imkanlarla kapatma fırsatımız olacak’’ dedi.

Abdi İbrahim’in bu ortaklık için en önemli motivasyonlarından birinin biyoteknoloji olduğunu vurgulayan Nezih Barut, ‘’Biz ilaç sektöründe asıl lokomotifin biyoteknoloji olduğunu uzun yıllardır ısrarla yineliyor ve ülke olarak bu treni kaçırmamalıyız uyarısında bulunuyoruz. Biyoteknolojik ilaç üretim tesisimiz AbdiBio ile söylemimizi destekleyen önemli bir yatırımı da hayata geçirdik. Şimdi, OM Pharma’nın yeni döneminde 250 milyon İsviçre Frank (yaklaşık 2,1 milyar TL) gibi ciddi bir Ar-Ge bütçesini biyoteknolojik ilaç geliştirmek ve klinik çalışmalar için ayırıyoruz. Bu da büyüme ve de şirketin değerini  stratejimizi destekleyen ve bizi son derece heyecanlandıran bir gelişme’’ dedi.

Önceki

İbrahim Etem Menarini İlaç’ta Üst Düzey Atama

Sonraki

Johnson & Johnson’dan Türk Kızılay’a 200 Bin Dolarlık Bağış

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar