Genç Nesillerin Sağlık Bilinci “Eğitimle Sağlıklı Gelecek” Projesi ile Artıyor

Genç Nesillerin Sağlık Bilinci “Eğitimle Sağlıklı Gelecek” Projesi ile Artıyor

Genç Nesillerin Sağlık Bilinci “Eğitimle Sağlıklı Gelecek” Projesi ile Artmaya Devam Ediyor

Roche Türkiye ve Türk Eğitim Derneği (TED) iş birliğiyle genç nesillerin ve toplumun sağlık bilincinin artırılması amacıyla Kasım 2020’de hayata geçen “Eğitimle Sağlıklı Gelecek” projesinin üçüncü dönemi başarıyla tamamlandı. Üçüncü dönem (2022-2023) sonunda yapılan değerlendirme anketi projenin sağlık alanında istenilen toplumsal faydayı yarattığını gösteriyor.

Öğrencilerin ve velilerinin sağlık konusundaki farkındalıklarının artması ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmesi amacıyla Roche Türkiye ve Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından hayata geçirilen “Eğitimle Sağlıklı Gelecek” projesinin üçüncü dönemi tamamlandı. Bu dönemde Adana ve Ankara’daki 4 devlet okulunda 7. sınıf öğrenimlerine devam eden 261 öğrenci ve velilerinden oluşan 134 katılımcıya, çevrimiçi eğitimler düzenlendi. Dönemin tamamlanmasıyla, üç yıldır başarıyla devam eden proje kapsamında toplam 1.420 öğrenci ve 569 veliye ulaşıldı.

Spor, stres yönetimi ve kişisel hijyen gibi konulardaki eğitimlerin yanı sıra iklim okuryazarlığı eğitimi ile katılımcıların iklim krizi ve çevre konusunda bilinçlenmeleri sağlandı. Ayrıca, 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında dönem eğitimlerine “Afet Sonrası Psikolojik İyilik Halini Destekleme Eğitimi” de eklendi.

Projenin sosyal etkisini ölçmek üzere eğitimlerin öncesinde ve sonrasında, projeye katılan öğrencilere ve velilerine anketler uygulandı. Üçüncü dönemin sonuçları, sağlık alanında istenilen toplumsal faydanın bir kez daha yaratıldığını gösterdi. Anket sonuçlarına göre:

  • Sağlığı korumak ve hastalıkları önlemek için yaptırılabilecek sağlık kontrolleri hakkında yeterli bilgi düzeyine sahip olduğunu düşünen öğrencilerin oranı yüzde 71,2’den yüzde 73,2’ye yükseldi.
  • Sağlıklı beslenme konusunda yeterli bilgi düzeyine sahip olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 85’ten yüzde 86,2’ye çıktı.
  • Öğrencilerin kaygı kontrolü konusundaki bilinç düzeyi yüzde 61,3’ten yüzde 63,8’e yükseldi.
  • Eğitimler sayesinde, nadir bir hastalığa sahip olan arkadaşlarına nasıl davranacağını bilen öğrencilerin oranı yüzde 83,9’dan yüzde 90,5’e çıktı.
  • Eğitimler sonrasında sporu çocuklarının hayatlarına katmak isteyen velilerin oranı yüzde 80,5’ten yüzde 89,1’e yükseldi.
  • Eğitimler öncesinde iklim değişikliği ve iklim değişikliğine karşı alınabilecek önlemler konusunda yeterli bilgi düzeyine sahip olduğunu düşünen velilerin oranı yüzde 78,6’dan yüzde 79,6’ya çıktı.
    Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, “Türk Eğitim Derneği olarak, çocuklarımıza adil, kapsayıcı ve nitelikli bir eğitim sunma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eğitimin toplumun dayanıklılığını ve iyileştirici gücünü vurgulamak için çaba sarf ederken, Roche Türkiye ile yaptığımız ortak projelerden büyük mutluluk duyuyoruz. 2020 yılından bu yana devam ettirdiğimiz ‘Eğitimle Sağlıklı Gelecek’ projesinin çıktılarını görmek ve burslu öğrencilerimize ve ailelerine katkıda bulunmak bizim için değerli. 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketi sonrası psikolojik destek eğitimleri gibi yeni içeriklerle öğrencilere ve ailelere destek olmaya çalıştık. Ayrıca, depremde ebeveynlerini kaybeden öğrenciler için 8 yıl sürecek bir burs programı başlattık. Roche Türkiye ile ‘Eğitimle Sağlıklı Gelecek’ projesiyle başlayan iş birliğimiz deprem sonrası oluşturulan burs projesinde de devam ediyor. Gelecekte daha fazla öğrenciyi aydınlatmak için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
Roche İlaç Türkiye Genel Müdürü Dr. Natasa Klicko

Roche İlaç Türkiye Genel Müdürü Dr. Natasa Klicko ise projeyle ilgili şunları söyledi: “Roche Türkiye olarak, Türk Eğitim Derneği iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz ‘Eğitimle Sağlıklı Gelecek’ projesinin üçüncü dönemini tamamlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Üç yılda bu proje ile sağlık bilincini artırmada çok önemli yol kat ettik. Öğrencilerin sosyal, fiziksel, zihinsel ve çevresel sağlık konularında farkındalıklarını artırmalarını sağladık. Velilere çocuklarının sağlığına destek olmaları konusunda rehberlik ettik. Katılımcıların olumlu geri dönüşleri bizlere doğru yolda olduğumuzu gösterdi ve projenin devamını sağlamak için bizi yüreklendirdi. Gelecekte daha fazla öğrenciye ve veliye ulaşarak eğitimlerimizi çeşitlendirmeyi ve toplum sağlığını güçlendirmeyi hedefliyoruz.”
Roche Diagnostik Türkiye Genel Müdürü, Türkiye & Orta Asya ve Kafkas Ülkeleri Yönetim Merkezi Başkanı Jordi Fernandez Capo

Roche Diagnostik Türkiye Genel Müdürü, Türkiye & Orta Asya ve Kafkas Ülkeleri Yönetim Merkezi Başkanı Jordi Fernandez Capo: Roche Türkiye olarak, sağlık hizmetlerinin ötesinde, ‘eğitim’ gibi önemli alanlarda da katkı sağlama sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve bu kritik alanda sürdürülebilir etki yaratma konusunda kararlıyız. Türk Eğitim Derneği ile birlikte 2020 yılında hayata geçirdiğimiz ‘Eğitimle Sağlıklı Gelecek’ projesi kapsamında bugüne kadar önemli adımlar attık ve genç nesillerin sağlık bilinci konusunda bir fark yaratmayı hedefledik. Projenin üç dönemi boyunca öğrencilerimizi sağlıklı yaşam alışkanlıkları konusunda bilgilendirdik ve bu konuda onlara destek olduk. Aynı zamanda velilere de çocuklarının bedensel, ruhsal ve zihinsel sağlığı konusunda rehberlik ettik. Sağlıklı bir toplumun temel taşı olan sağlıklı genç nesiller yetiştirilmesine Roche Türkiye olarak katkı sağlayabildiğimiz için çok mutluyuz.” dedi.

Türk Eğitim Derneği Hakkında

Türk Eğitim Derneği, 1928 yılında, Atatürk’ün önderliğinde ve çoğu Cumhuriyetin kurucuları arasında yer alan isimlerin bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Başarılı fakat olanakları sınırlı öğrencilere burslar vermeyi, yurt içinde ve dışında yabancı dilde eğitim veren okullar ve yurtlar açmayı, Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmayı, eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve Türk eğitim politikasının oluşturulmasına katkıda bulunmayı misyon edinmiş köklü bir sivil toplum kuruluşudur. Türk Eğitim Derneği; üniversitesi, 40 okulu, temsilcilikleri, öğrenci yurtları, düşünce kuruluşu, senfoni orkestrası, okullarının mezun dernekleri ve spor kulüpleri ile faaliyet göstermektedir.

Roche Hakkında

1896 yılında İsviçre’nin Basel şehrinde kurulan ve markalı ilaçların endüstriyel üreticilerinden biri olan Roche, dünyanın biyoteknoloji şirketi ve In Vitro Diagnostik (vücut dışı tanı) alanında çalışmalar yapmaktadır. Roche, dünya çapında insanların yaşamlarını iyileştirmek için tanı ve tedavi çözümleri geliştirmek üzere bilimsel mükemmelliğe ulaşmak için çalışmaktadır.

Kişiye özel sağlık hizmetleri alanında tanınan Roche, sağlık hizmetlerini toplum üzerindeki etkisini artıracak şekilde dönüştürmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Roche, her bir bireye en iyi sağlık hizmetini sunmak için birçok paydaşla iş birliklerine imza atarak, tanı ve tedavi alanındaki güçlü konumunu klinik uygulamalardan elde edilen veri içgörüleriyle desteklemektedir.

Roche, çalışma alanlarında benimsediği uzun vadeli bakış açısı sayesinde Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri tarafından üst üste 13 kez ilaç endüstrisindeki en sürdürülebilir şirketlerden biri olarak seçilmiştir. Bu, Roche’un faaliyet gösterdiği her ülkede, yaptığı yerel ortaklar ile birlikte sağlık hizmetlerine erişimi artırma çabalarının bir sonucudur.

Roche Grubu Amerika’da bulunan Genentech’in tamamına, Japonya’da bulunan Chugai Pharmaceutical şirketinin de çoğunluk hissesine sahiptir.

Ayrıntılı bilgi için www.roche.com‘u ziyaret ediniz.

Önceki

Gamze Yüceland, Takeda GEM Başkanı Oldu

Sonraki

Selçuk Tanrıverdi, Kazakistan’da Yılın CEO’su Seçildi

Öne Çıkanlar