Gilead, Prix Galien Ödülü’ne Layık Görüldü

35 yılı aşkın süredir yenilikçi tedaviler geliştirmeye odaklanarak HIV enfeksiyonunun ölümcül olmaktan çıkıp, yönetilebilir hale dönüştürülmesi için çalışan Gilead, bilim dünyasının saygın ödüllerinden Prix Galien Fransa Ödülü’ne layık görüldü. 

Dünya genelinde 38 ülkede faaliyet gösteren ve Merkezi Kaliforniya’da bulunan Gilead’ın bilimsel araştırmalardaki başarısı bu yıl Fransa’da “Sağlığın Nobeli” olarak adlandırılan Prix Galien tarafından verilen ödül ile taçlandı. Gilead, HIV alanında yenilikçi tedavi çalışmaları nedeniyle bilim dünyasının saygın ödüllerinden Prix Galien Fransa Ödülü’ne layık bulundu.

1970 yılında kurulan Prix Galien, Fransa’da “Sağlığın Nobeli” olarak adlandırılıyor. Her yıl ödüller, bağımsız uzmanlardan oluşan bir jüri tarafından seçiliyor. Dünyanın en itibarlı ve bağımsız ödüllerinden biri olan Prix Galien, ilaç, biyoteknoloji, medikal teknoloji ve dijital sağlık sektörlerindeki yenilikçi ilaçların, teknolojilerin ve diğer tedavilerin geliştirilmesi yoluyla insanlığın küresel durumunun iyileştirilmesine yönelik olağanüstü çalışmaları ödüllendiriyor.

Gilead Hakkında

Gilead, henüz karşılanmamış tıbbi ihtiyaçlar alanında yenilikçi tedaviler keşfeden, geliştiren ve bunları hastaların kullanımına sunan araştırmaya dayalı bir biyofarmasötik ilaç şirketidir. Şirketin misyonu, tüm dünyada yaşamı tehdit eden hastalıklara yakalanmış hastaların bakımında gelişme sağlamaktır. Merkezi Foster City, Kaliforniya’da olan Gilead dünya genelinde 38 ülkede faaliyetlerini yürütmektedir. Gilead, 35 yıl ı aşkı süredir HIV/AIDS, hepatit B, hepatit C, enflamasyon, onkoloji ve sistemik mantar enfeksiyonları alanlarında yenilikçi tedaviler geliştirmeye odaklanarak bu hastalıkların yaşamı tehdit eden hastalıklar olmaktan çıkıp, yönetilebilir hastalıklara dönüştürülmesi yolundaki çabalara destek olmaktadır. Gilead, ilaca erişimin sınırlı veya olmadığı bölgeler de dahil olmak üzere, dünyanın her yerinde yaşamı tehdit eden hastalıklarla mücadele eden milyonlarca hastaya sunulan bakımı iyileştirmek için çalışmaktadır. Bu ülkelerle yürütülen ortak programlar sayesinde dünya genelinde 14 milyondan fazla kişinin Gilead’ın veya şirketin üretim ortaklarından birinin sağladığı tedaviye eriştiği tahmin edilmektedir. 

60 milyon dolarlık yerelleşme yatırımıyla portföyündeki en yeni Hepatit B tedavisini ve en yenilikçi HIV ilacını Türkiye’de üretmeye başlayan Gilead, klinik çalışmalarla birlikte ülkemizde son 6 yılda 7.2 milyon dolar değerinde Ar-Ge desteği sağladı. Türkiye, yerel üretim yatırımlarıyla Almanya, Kanada ve İrlanda’dan sonra Gilead’ın yenilikçi tedavilerini ürettiği 4. üretim ülkesi oldu.

www.gilead.com

 

Önceki

Novo Nordisk Türkiye’nin İnsan Kaynakları Direktörü Selim Ortega Kızıler Oldu

Sonraki

Golden Pulse Awards 2024’te AstraZeneca Türkiye’ye İki ödül

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar