“İlk Yardıma İlk Sen Koş” Projesine Altın Stevie Ödülü

“İlk Yardıma İlk Sen Koş” Projesine Altın Stevie Ödülü

“İlk Yardıma İlk Sen Koş” Projesine Altın Stevie Ödülü

Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD), Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) ve AstraZeneca Türkiye iş birliği ile yürütülen “İlk Yardıma İlk Sen Koş” projesi, Stevie Uluslararası İş Ödülleri’nde “Yılın İletişim ve Halkla İlişkiler Kampanyası – Sağlık Hizmetleri” kategorisinde Altın Ödül’ün sahibi oldu.

Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD), Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) ve AstraZeneca Türkiye iş birliği ile yürütülen “İlk Yardıma İlk Sen Koş” projesi; dünyanın ödül organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Stevie International Business Awards’ta (Stevie Uluslararası İş Ödülleri) önemli bir başarıya imza attı ve “Yılın İletişim ve Halkla İlişkiler Kampanyası – Sağlık Hizmetleri” kategorisinde Altın Ödül’ün sahibi oldu.

Proje kapsamında Türkiye’nin çeşitli illerindeki lise öğrencilerine TATD’nin gönüllü acil tıp uzmanları tarafından temel ilk yardım eğitimleri veriliyor. Bu eğitimler içerisinde temel yaşam desteği, erişkin ve çocuklarda kalp masajı ve suni teneffüs uygulamasının yanı sıra Heimlich manevrası, yabancı cisme bağlı hava yolu tıkanmaları gibi konular maketler üzerinde uygulamalı olarak anlatılıyor. TOÇEV ise eğitim verilecek okulların belirlenmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’nın duyurusu ile İl Eğitim Müdürlükleri’nin farklı illerdeki okullarını kapsayacak şekilde her ay eğitime gidilen okullarla koordinasyonu sağlıyor. Aynı zamanda ilk ve son testler uygulanarak eğitime katılan öğrencilerin bilgileri de ölçülüyor. Proje kapsamında şu ana kadar 11 ildeki 85 okulda 30 binden fazla öğrenciye ulaşıldı. Farklı illerde gerçekleşen eğitimlere AstraZeneca’dan 57 çalışan da gönüllü olarak destek verdi. Proje ile 2025 yılına kadar yaklaşık 27 ildeki 155 okulda 55 bin öğrenciye eğitim verilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında verilecek eğitimler bir sonraki eğitim öğretim döneminde yeni illerde devam edecek.

Aldıkları ödül hakkında değerlendirmede bulunan TATD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Serkan Yılmaz, “TATD olarak, halkın temel yaşam desteği uygulaması ve hastane dışı alanlarda otomatik şok cihazı erişimini sağlayan eğitim programları kapsamında yerel acil tıbbi sistemlerle koordineli şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Bu temel uygulamaların yapıldığı toplumlarda ani kalp durması nedeniyle hayatta kalma oranlarının çarpıcı şekilde geliştiği görülmektedir. Kalp durması dünyada her yıl milyonlarca insanın esas ölüm sebebidir. Bu durumlarda ilk müdahaleyi yapanların uygulayacakları temel yaşam desteğiyle hayatta kalma ihtimali de artar. Her 3 ani kalp durması sebebiyle gerçekleşen ölümden 2’si, kişi hastaneye ulaşmadan önce meydana gelmektedir. Bu kayıpların yüzde 95’inden fazlası, hâlihazırda bir kurtarıcı ve kurtarıcı tıbbi ekipman bulunmadığı için yaşanıyor. Ani kalp durması gerçekleştiğinde, kalbi normal ritmine döndürmeden önce geçen her dakika, hayatta kalma şansını yüzde 10 azaltmaktadır. İlk 4 dakikada uygulanacak OED ve KPR (kardiyopulmoner resüsitasyon/kalp masajı) ile hayatta kalma şansı ise yüzde 60 civarındadır.* Projemizin paydaşları TOÇEV ve AstraZeneca Türkiye’nin önemli katkıları ile toplumun büyük kısmını oluşturan gençlerin ilk yardım konusunda donanımlı olması için eğitimler ve pratik uygulamalar, yine gençler ve ailelerine çeşitli platformlardan ulaşmak için konvansiyonel medya ve sosyal medya kanallarını kapsayan bir iletişim planı ve ayrıntılı eğitim programı hazırladık. Bu projemizle hayat kurtaran hareketlerin gençlere doğru öğretilmesini sağlayarak gelecek nesillerin daha sağlıklı inşa edilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.

TOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun da açıklamasında şunları söyledi: “TOÇEV olarak sosyal sorumluluğun toplumsal gelişim ve kalkınmamızda, daha insanca yaşayabilmemizde bir görev değil, bir sorumluluk olduğu bilincini yaygınlaştırmak ve sosyal sorumluluğun toplumda yeterli karşılığını bulmasının çabası içindeyiz. İlk Yardıma İlk Sen Koş projemiz ile okullardan ve öğrencilerden gelen taleplerle hayati önem taşıyan, günlük hayatta herkesin başına gelebilecek kazalarda ufak dokunuşlarla hayat kurtarabilmenin önemine dikkat çekiyoruz. Projemizle yaptığımız ölçümlemeler de projenin değerini bir kez daha ortaya koyuyor; AstraZeneca Türkiye çalışan gönüllülerinin de projeye olan katkısı ile bu değer daha da büyüyor. Aldığımız bu ödül ile projemizi taçlandırdık. Projemizin devamında farklı illere giderek bu eğitimin daha geniş kitleye yayılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu projedeki paydaşlarımız TATD’ye ve AstraZeneca Türkiye’ye çok teşekkür ederiz.”

AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Ecz. Serkan Barış ise “Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığımız ilk günden bu yana toplum sağlığının geliştirilmesine destek vermeyi kurumsal sorumluluklarımız ve önceliklerimiz arasında görüyoruz. AstraZeneca’nın Türkiye dâhil şu ana kadar 39 ülkede yürüttüğü Genç Sağlığı Programı kapsamında yürüttüğümüz bu projemiz sağlık hizmetlerine erişim alanında uyguladığımız değerli projelerimizden biri. Geleceğimizin teminatı gençlere temel yaşam desteği eğitimi konusunda donanımlı olmanın önemini aşılayan bu anlamlı projemizin, böylesine önemli bir ödül organizasyonunda, sağlıklı bir gelecek inşa etme taahhüdümüze yaptığı katkının teyit edilmesinden büyük mutluluk duyuyoruz. Bu başarıda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

* Kaynaklar:

1 – Puttgen, H. P. (2009). Management of cardiac arrest patients tomaximize neurologic outcome. Curr Opin Crit Care(15), 118-124.

2 – Tanrıöver, M. D. (2011). Kardiyak Arrest Öncesinde Kötüleşen Hastayı Tanımak: Öngörü Kriterleri ve Risk Faktörleri. Yoğun Bakım Dergisi, 1, 16-20.

Türkiye Acil Tıp Derneği Hakkında 

1995 yılında kurulan Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD) Türkiye’de, acil tıp sistemi içinde yer alan konularda – acil tıp uzmanlığı, acil servisler, hastane öncesi acil yardım, ilkyardım, afet organizasyonu – projeler üretmek ve bu sistemin gelişmesine destek olmak misyonu ile faaliyet göstermektedir. Acil Tıp sisteminin Türkiye’de gelişmesini sağlayarak dünyada önder ve örnek kuruluş olma vizyonunu benimseyen dernek bu vizyon ışığında stratejiler yürütmektedir. Türkiye Acil Tıp Derneği, 1996 yılından bu yana TTB Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu üyesi, 2002’den beri IFEM (International Federation for Emergency Medicine) ve EUSEM (European Society for Emergency Medicine) üyesi, 2008’den beri de ASEM (Asian Society for Emergency Medicine) üyesidir. Yıllar içerisinde TATD ülkemizin sağlık politikalarının geliştirilmesi çabalarının içinde aktif olarak rol oynamıştır. Günümüzde yılda 2 kongre onlarca sempozyum ve mezuniyet sonrası eğitim etkinliği ile ülkemizdeki akademik acil tıbbın gelişimine katkı vermeye devam etmektedir.  

Daha fazla bilgi için: www.tatd.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

TOÇEV Hakkında 

TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı), okuma istekli çocuklara maddi ve manevi anlamda destek olması için köprüdür.  “Okumak her çocuğun hakkıdır” diyerek çıktığı yolda her çocuğu birey olarak kabul edip, onların kültürlü, bilgili, uyumlu, üretken olmaları ve toplumsal hayata kazandırılmaları için hiç durmadan çalışıyor. 1994 yılında 5 çocukla başlayan TOÇEV’in yolculuğu, hayata geçirdiği projelerle 29. yıldır 7 milyonu aşkın çocuk ile devam etmektedir. Her adımında ve her projesinde barışçı, birleştirici, eğitici, şeffaf ve sevgi dolu olmayı kendine görev edinen TOÇEV bu misyonuyla da herkese örnek olmayı hedefliyor. 29 yıldır siyasetler üstü duruşuyla, her tür etnik ve ideolojik tanımlamanın üstünde ve dışında olmakla gurur duyuyor. Daha fazla bilgi için: www.tocev.org.tr

AstraZeneca Hakkında

AstraZeneca (LSE/STO/NYSE: AZN), özellikle onkoloji, kardiyovasküler, renal ve metabolik hastalıklar, solunum ve immünoloji olmak üzere üç tedavi alanındaki hastalıkların tedavisine yönelik reçeteli ilaçların keşfi, geliştirilmesi ve ticarileştirilmesine odaklanan küresel, bilim odaklı bir biyofarmasötik şirketidir. Genel Merkezi İngiltere’nin Cambridge kentinde bulunan AstraZeneca, 100’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir ve şirketin yenilikçi ilaçları dünya çapında milyonlarca hasta tarafından kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için www.astrazeneca.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Önceki

Sanovel, UNIque Genç Yetenek Programı’nda Yer Aldı

Sonraki

Abdi İbrahim, Yeni Gelişmelerin Nabzını ‘Bilimsel Gündem’le Tutuyor

Öne Çıkanlar