‘‘Kendi Alanımızda Benzersiz Bir Konum Elde Etmeyi Hedefliyoruz’’

‘‘Kendi Alanımızda Benzersiz Bir Konum Elde Etmeyi Hedefliyoruz’’

Alpan Erdinç 
Pharminal İlaç Genel Müdür

Öncelikle tebrik ederiz. Bizlere biraz sektör geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

İlaç endüstrisine ilk olarak 1995 yılında Deva İlaç’ta Tanıtım Temsilcisi olarak adım attım. Sonrasında Bölge  Müdürlüğü, satış ve tanıtım müdürlükleri olarak Bayer, Gen İlaç ve Amgen gibi ilaç firmalarında görev yaptım.  Geçtiğimiz aylarda da Pharminal İlaç’ta Genel Müdür  olarak görevime başladım. Şu an için oldukça mutlu ve heyecanlıyım.

Pharminal İlaç’tan biraz bahsedebilir misiniz?

Pharminal, 2017 yılında kurulan, hasta deneyimini  iyileştiren yenilikçi farmasötik ürünlerin ticarileştirilmesine ve geliştirilmesine odaklanan Türkiye merkezli bir ilaç şirketi. Şu anda Ankara ve İstanbul’da ofisimiz var. Özellikle dönüşüm sürecinden sonra da Türkiye sınırlarını aşarak dünya çapında nadir  hastalıklar, anne çocuk sağlığı ve plazma kaynaklı kan ürünleri alanlarında en iyi ilaç ve hizmeti ulaştırmak  için çalışmalarına devam ediyor.

Göreve başladığınızdan bu yana neler yaptınız, ilk aylarınız nasıl geçti?

Göreve başladığımdan bu yana, şirketteki faaliyetleri  yakından takip ederek, şirketimizin hedeflerine ulaşmak  için çeşitli adımlar attık. Özellikle iş süreçlerinin  iyileştirilmesi, stratejik planlamalar odak noktam oldu. İş süreçlerimizi gözden geçirerek daha verimli hale  getirme çalışmalarına başladık. Maliyetleri azaltmaya ve operasyonları optimize etmeye odaklandık. Şirketimizin sürdürülebilirlik taahhüdünü güçlendirdik, ayrıca çevresel ve toplumsal sorumluluğumuzu artırmak için çok yakında projelerimizi duyuracağız. Her biri için oldukça heyecanlıyım.

İlk aylar, şirketimizin mevcut durumunu anlama ve geleceğe yönelik bir yol haritası çizme ve aslında  bir dönüşüm süreciydi. Bu süreçte büyük fırsatlar yakaladık. Yakın gelecekte de şirketimizin büyümesi ve başarısı için çalışmalarımıza aynı kararlılık ve heyecanla devam edeceğiz.

İlaç endüstrisi hızla gelişiyor, Pharminal’in bu  değişen ve gelişen pazarda rekabetçi kalmak için  stratejileri nelerdir?

Pharminal İlaç olarak, ilaç endüstrisindeki hızlı değişimlere uyum sağlamak ve rekabetçi kalmak  amacıyla stratejilerimizi büyük bir özenle belirledik. İlk olarak, farklılaşma stratejimize odaklanıyoruz.

Kendi alanımızda benzersiz bir konum elde etmeyi hedefliyoruz, bu da yeni ürünler geliştirme, mevcut ürünlerimizi sürekli iyileştirme ve hasta deneyimini kişiselleştirme anlamına geliyor.

Farklılaşma sayesinde, pazara sunduğumuz ürün ve rakiplerimizden sıyrılarak öne çıkmayı amaçlıyoruz.

Kendi alanımızda benzersiz olmaya odaklanıyoruz. Yani, rakiplerimizden farklı ve özel bir değer önerisi  sunarak öne çıkmayı amaçlıyoruz. Bu, yeni ürünler  geliştirme, hasta odaklı stratejilerimizle özelleştirme  gibi alanları içeriyor.

Dijital inovasyon, iş süreçlerimizi daha verimli  ve etkili hale getirme konusundaki kararlılığımızı yansıtıyor. İş süreçlerimize dijital teknolojileri entegre  ediyoruz, böylece daha hızlı kararlar alabiliyor ve  daha iyi hizmet sunabiliyor olacağız. Ayrıca, büyük  miktarda veriyi işleyerek daha iyi bilgilere ulaşma ve bu bilgileri stratejik kararlar almada kullanma  kapasitemizi artırıyoruz. Aynı zamanda, sağlık ve eğitim alanlarında sosyal  sorumluluk projelerimizi arttırmayı planlıyoruz.

Yeni ürün geliştirme süreçlerinde Pharminal’in yaklaşımı nedir?  İnovasyonu teşvik etmek için neler yapıyorsunuz?

Pharminal olarak, Ar-Ge’ye büyük yatırımlar yaparak  karşılanmamış ihtiyaçları geliştirmeye odaklanıyoruz. Bu odak aynı zamanda, bilimsel araştırmalara ve yeni ilaçların keşfine yönelik kaynakları artırmamıza olanak sağlayacak.

Ar-Ge projelerimiz, mevcut tedavi seçeneklerini iyileştirmek ve hastalar için daha iyi sonuçlar elde etmek üzerine odaklanıyor.  İnovasyon, iş kültürümüzün ayrılmaz bir parçası. Türk tıbbına yeni  ilaçları sunma ve geliştirme süreçlerimizi sıkı bir şekilde gözden  geçiriyor, yeni fikirleri teşvik ediyor ve risk alarak ileriye taşıyoruz. Bunu yaparken, yeni tedavi yöntemlerini ve ilaç teknolojilerini keşfetmek için çeşitli kaynakları kullanıyoruz. Yeni ilaçların  geliştirilmesi ve onaylanması süreçlerinde en yüksek etik ve  güvenlik standartlarına uymaya özen gösteriyoruz.

Pharminal’in yakın gelecekteki büyüme hedefleri neler? Yeni  pazarlara açılma veya ürün yelpazesini genişletme gibi stratejik  planlarınız var mı?

Elbette. Yenilikçi, erişilebilir ve güvenilir ilaç ve sağlık hizmetleri ile hastaların yaşam kalitesini ve toplum sağlığını iyileştirebilme  hedefiyle önce Türkiye’de, ardından dünya çapında rekabet eden, toplum sağlığına değer katan ve hastaların yaşamlarını iyileştiren  bir ilaç firması olmak için çalışıyoruz.

Her gün önce kendimize meydan okuyoruz. Sınırları zorluyor ve  daha iyi bir gelecek için tutkuyla çalışıyoruz. Uluslararası arenada büyümek ve daha geniş bir coğrafyada varlık göstermek için fırsatları değerlendiriyoruz. Bu, yerel düzeydeki başarılarımızı  küresel ölçekte genişletmemize olanak sağlayacak. Ürün portföyümüzü sürekli olarak genişletmeye devam ediyoruz. Yeni ilaçların Türkiye pazarında var olmasını sağlayarak farklı terapötik  alanlara özellikle de nadir hastalıklara odaklanıyoruz. Hastaların  çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için yeni tedavi seçenekleri  sunmayı hedefliyoruz. Bilimsel çalışmalar ve inovasyon, büyüme  hedeflerimizin temelini oluşturuyor.

Küresel büyüme stratejimiz ise sadece yerel pazarlarda değil, aynı  zamanda uluslararası arenada da varlık göstermeyi amaçlıyor.

Yeni pazarlara açılmak, uluslararası işbirlikleri kurmak ve global  pazarlardaki fırsatları değerlendirmek, Pharminal’in büyümesini ve  etkisini genişletmemize yardımcı olacak. Çok yakında gelişmelerle  ilgili bilgilendirmelerimizi de yapıyor olacağız.

Son olarak, geleceğin liderlerine vereceğiniz tavsiyeleri  dinlemek isteriz.

Uzun zamandır bu sektörün içinde ve adım adım bu noktaya  gelmiş bir yönetici olarak ilk tavsiyem, sürekli olarak  öğrenme, uzun vadeli iyi iletişim ve kişisel gelişim üzerine  odaklanmalarıdır. Değişim hızla gerçekleşiyor ve bu nedenle  yeni beceriler edinmek, sektördeki gelişmeleri takip etmek ve  kendilerini sürekli olarak yeniliklere adapte etmek, kurulan  ilişkilerinin devamlılığını sağlamak ve sürekli güçlendirmek  başarının anahtarıdır.

‘‘Yaptığımız işin temelinde aslında bir noktada  iletişim yatıyor. İyi iletişim, bazen her kapıyı  açabiliyor. Ancak sadece iyi iletişim kurmak  değil, aynı zamanda uzun vadeli ilişkiler  kurmak da kritik bir unsur.’’

Önceki

Sedat Öztürk, Nestlé Health Science Türkiye Genel Müdürü Oldu

Sonraki

MSD’den Medeniyet Üniversitesi ile Önemli Ziyaret

Öne Çıkanlar