Koronavirüs Aşı Çalışmalarında Önemli Gelişme

Koronavirüs Aşı Çalışmalarında Önemli Gelişme

Biontech ve Pfizer’ın Geliştirdikleri Aşı %90 Koruma Sağlıyor

Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının Covid-19 hastalığına karşı “yüzde 90’dan fazla etkili olduğu” açıklandı. Pfizer ve BioNTech, söz konusu bu güzel gelişmeyi “bilim ve insanlık için büyük bir gün” sözleriyle duyurdu.

Söz konusu aşının denemeleri için aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 6 ülkeden toplamda 43.500 kişi gönüllü oldu.  Aday aşının denemelerinde sağlık güvenliğini riske atan bir olumsuzluk yaşanmadığı belirtildi. Denemelerin ABD, Almanya, Brezilya, Arjantin, Güney Afrika ve Türkiye’de sürdürüldüğü ve ikinci doz aşıdan 7 gün sonra koronavirüse karşı yüzde 90 koruma sağladığı belirtildi.

Pfizer ve BioNTech’in yaptığı açıklamaya göre ay sonuna kadar Amerika’da Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) hızlandırılmış onay için başvuruda bulunacaklar.

Sağlıklı denekler üzerinde yapılan incelemelerdeki ilk bulgulara göre,  aday aşının koronavirüse karşı korumada ikinci dozun uygulanmasından sonra yedinci, tek doz uygulanması halinde ise 28’inci günden itibaren başladığı belirtildi.

Pfizer Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Albert Bourla ise faz üç aşamasında alınan ilk sonuçların, aday aşının Covid-19’u önlediğini belirterek “Dünyanın en fazla ihtiyaç duyduğu anda aşı programımızda kritik bir eşiğe ulaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Önceki

Disleksili Bireylerin %80’i Normal veya Üstün Zekalı

Sonraki

Aspirin Covid-19 Tedavisinde Etkili Oluyor!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar