Pharminal İlaç Nöroloji Birimi Satış Müdürü Erkan Aşık, Pharminal İlaç’ın Öne Çıkan Yaklaşımlarını Anlattı

Pharminal İlaç, Nöroloji Birimi Satış Müdürü Erkan Aşık ile bir röportaj gerçekleştirdik. 

1. Sizi tanıyabilir miyiz? İlaç sektöründeki kariyerinize nasıl başladınız?

Merhaba ben Erkan Aşık. 1978 Samsun doğumluyum. İlk ve orta eğitimimi Sakarya’da tamamladıktan sonra Arifiye Anadolu Öğretmen lisesinden sonrasında 2000 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Ardından Marmara Üniversitesi’nde Yönetim ve Organizasyon Bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. Profesyonel kariyerime 2001 yılında o zamanki ismiyle İlsan İltaş ilaç firmasında tıbbi mümessil olarak başladım. Yaklaşık 23 yıllık bir ilaç endüstrisi deneyimine sahibim. 13 yıllık bölge müdürlüğünden sonra satış müdürü olarak Pharminal İlaç’ta görevimi sürdürmekteyim. Evliyim ve iki çocuk babasıyım.

2. Pharminal’deki rolünüzü ve sorumluluklarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Pharminal İlaç olarak, ilaç sektöründe geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyoruz. Nöroloji, Hematoloji, Onkoloji, Romatoloji ve Nadir Hastalıklar gibi alanlarda sunduğumuz ürünlerle, inovasyon ve liderlik rolümüzü sürdürüyoruz. Sağlık sektöründeki gelişmeleri yakından takip ederek, yenilikçi ve etkili çözümler sunmayı hedefliyoruz. Özverili ve yetenekli takım arkadaşlarımız ile birlikte, yenilikçi ilaçların geliştirilmesi ve hastalara sunulmasının yanı sıra destekleyici teknolojiler ve sağlık hizmetleri yoluyla Türkiye’de nadir hastalıklarla yaşayan insanların yaşamlarını iyileştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Hedefimiz daima iyiyi ve yeniyi yakalamak, geleceğe dönük bakış açımızı her zaman beklentileri aşarak yeni standartlar oluşturmaktır.

3. Nöroloji alanında son dönemdeki gelişmeler nelerdir? Bu gelişmeler, Pharminal’in yaklaşımlarını ve stratejilerini nasıl etkiliyor?

Son dönemde Nöroloji alanında yaşanan gelişmeler oldukça heyecan verici. Yenilikçi tedavi yöntemleri, ilaç gelişmeleri ve teknolojideki ilerlemeler, nörolojik hastalıkların yönetiminde yeni olanaklar sunuyor. Pharminal olarak, bu gelişmeleri yakından takip ediyor ve hastalarımıza daha iyi hizmet verebilmek adına stratejilerimizi sürekli güncelliyoruz.

Gelişen teknoloji sayesinde, nörolojik hastalıkların tanı ve tedavisinde daha hassas ve etkili yöntemler geliştirilmektedir. Bununla birlikte, farmasötik araştırmalardaki ilerlemeler ve yeni tedavi yöntemleri, nörolojik hastalıkların yönetiminde daha kişiselleştirilmiş ve etkili yaklaşımların ortaya çıkmasına olanak tanımaktadır.

Pharminal olarak, bu gelişmeleri dikkate alarak araştırma ve geliştirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hastalarımızın ihtiyaçlarına uygun çözümler sunmak için en son teknolojiyi ve bilimsel bulguları kullanıyoruz. Amacımız, nörolojik hastalıklarla mücadelede lider bir konuma gelmek ve hastalarımıza en iyi tedavi seçeneklerini sunmaktır.

  4. Nöroloji alanında gelecek vadeden yenilikler veya trendler nelerdir? Pharminal, bu alanlarda nasıl bir yaklaşım benimsemektedir?

Yapay zekâ, derin öğrenme ve büyük veri analizi gibi teknolojiler, nörolojik hastalıkların yönetiminde yeni yaklaşımların geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu da daha hızlı teşhis, daha etkili tedavi ve hastaların daha iyi takibi anlamına gelmektedir.

Pharminal olarak, bu yeniliklere ve trendlere odaklanarak, nöroloji alanında en son bilimsel gelişmeleri takip ediyor ve araştırma ve geliştirme faaliyetlerimizi bu doğrultuda yönlendiriyoruz. Hastalarımıza en iyi tedavi seçeneklerini sunabilmek için teknolojinin gücünden yararlanıyor ve sürekli olarak yenilikçi yaklaşımlar geliştiriyoruz.

5. Nöroloji bölümünde başarılı bir Satış Müdürü olmanın anahtarı nedir? Bu alanda yeni başlayanlara tavsiyeleriniz neler olur?

 Nöroloji bölümü çok yoğun çalışan, dinamikleri fazlaca olan bir bölümdür. Bu alanda başarılı olabilmek için hekimlerin konfor alanların da yer alabilmek onlarla etkin bir iletişim kurabilmek gereklidir.İletişimin artması ile ortak çalışma alanları artacaktır. Bu artan işbirliği ile ekip arasında şeffaflığa dayanan güven ortamı yaratılarak konuların ve problemlerin çözümü sağlanacak ve yeni fırsatların yakalanmasına olanak sağlayacaktır.  Ayrıca iyi bir satış müdürü saha kadrosunun sadece ürüne ve satışa odaklanmalarını değil  değer yaratmanın önemini anlamalarını sağlamalıdır.

Bu alanda yeni başlayacak olan arkadaşlarımıza tavsiyem  değişime açık hızlı adapte olan iletişimi kuvvetli bir profil çizmeleridir.

6. Kariyerinizde karşılaştığınız zorluklar ve bu zorlukların üstesinden gelirken edindiğiniz önemli deneyimler nelerdir?

Karşılaştığım en büyük zorluk herkesi etkileyen Pandemi süreci idi. En çok etkilenen sektörlerin başında geliyorduk ve biz yöneticiler bu süreçte yeni tecrübeler edindik. Etkin iletişimin farklı boyutlarını kavradım ve teknolojinin satış ve pazarlamadaki yerinin daha üst sıralarda yer aldığına tanıklık ettim. Ayrıca satış pazarlamadaki en önemli faktör insan faktörüdür. Bazı dönemlerde hedeflerime yürümemde ve gelişimimde katkı sağlayamayacak olan insanlar kariyerim açısından bana zor dönemler yaşattı. Bu dönemler de şeffaflığın , güven ortamının ve hızlı karar alabilmenin önemini kavradım.

İlaç sektörü insan hayatına dokunan, kritik öneme sahip bir alan. Dolayısıyla sorumluluğumuz son derece büyük. Bu bilinçle her zaman elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

Önceki

Özlem Önal Üzel, Menarini Türkiye “Global Kategori Müdürü” Olarak Atandı

Sonraki

AstraZeneca’nın Türkiye’ye 25 Yıllık Etkisi Yaklaşık 200 Milyar TL!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar