Polifarma’nın Kuruluş Hikâyesinde de Sağlığa Fayda ve Türkiye Sevgisi Yatıyor

Vildan Kumrulu, “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadını’’ listesinde

Vildan Kumrulu

Polifarma Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

 

Yakın zamanda Türkiye’nin en güçlü 50 kadınından biri olarak seçildiniz. Duygu ve düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Uluslararası saygın yayınlardan biri tarafından, tamamen tarafsız bir şekilde gerçekleştirilen Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadını Listesi’nde yer almak benim için çok anlamlı, çok mutluluk verici… Çünkü bu listede yer alan tüm kadınlar, kariyerlerinin yanı sıra yaptıkları işin küresel ekonomideki büyüklüğü ve önemi, işin sağlığı ve yönü, sosyal ve kültürel etkisi açılarından da değerlendiriliyor.

Benim önceliğim insan sağlığı; Polifarma’nın kuruluş hikâyesinde de sağlığa fayda ve Türkiye sevgisi yatıyor. Polifarma Kurucusu ve Onursal Başkanı Eczacı Sn. Necdet Nuri Kumrulu ile ortak yarattığımız vizyondan gelen ilham ile bugün 37 yıllık geçmişe sahip, teknolojiyi tüketen değil üreten, %100 Türk sermayeli, 1.500 kişiye istihdam sağlayan, global bir kuruluşun başındaki lider olarak dünya pazarında büyümeye ve de hedeflerimizi büyütmeye devam edeceğim.

Polifarma’nın odağını hangi alanlar oluşturuyor?

 Biz %100 yerli sermayeli Polifarma olarak 37 yıldır hepimizin en temel ihtiyacı olan sağlığa değer katıyor, daha fazla hastaya şifa bulma, ilaca erişimi kolaylaştırma ve ülkemizin ilaçta dışa bağımlılığını azaltmak için çalışıyoruz. Üretimimizi, EU-GMP sertifikasına sahip Ergene Tekirdağ’daki üretim tesislerimizde gerçekleştiriyoruz. Yıllık 350 milyon kutu üretim kapasitesine sahibiz. Türkiye sağlık sektöründe PP torba, PVC torba, cam şişe ve PP şişe olmak üzere 4 farklı formda parenteral solüsyon üretimi yapan şirketler arasında tek yerli üreticiyiz. Ampul, Flakon, PFS, BFS formlarında üretimin yanı sıra 15 farklı terapötik alanda tüm formlarda 600 ruhsatlı ürünümüzü 70’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Polifarma olarak Türkiye’nin hastane ürünleri ihtiyacının çok büyük bir miktarını karşılıyoruz.

Son dönemlerde şirket olarak da üst üste birçok ödülün sahibi oldunuz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Biz çalışmalarımızın insan hayatı için ne kadar kritik önemde ve pozitif yönde etkili olduğunu alanımızdaki lider pozisyonumuzdan, aldığımız ödüllerden, ‘ilklerimiz ve enlerimizden’ elbette biliyoruz. Sektörümüzde birçok ilke imza attık. Sağlıkta kaliteli üretimin öneminin bilincinde olarak, kaliteyi odağımıza alan üretim anlayışımız ve yüksek teknolojiye sahip üretim alanlarımızla var olmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin hastane ürünleri ihtiyacının çok büyük bir miktarını biz karşılıyoruz. Özellikle anestezi ürünleri ve yoğun bakım beslenme solüsyonunda lider markayız. Geçtiğimiz yıl bağımsız bir araştırma şirketi ile yaptığımız araştırma sonucuna göre Türkiye’nin en güvenilen ve en çok tavsiye edilen hastane ürünleri markasıyız. Sektörün bize bu güvenini henüz 2021 yılında girdiğimiz reçeteli pazarlar alanında hızla edindiğimiz güçlü konumdan anlıyoruz. Bu alanda da Polifarma markasına güvenin ve bu sektördeki tecrübemizin de getirdiği bir sonuç olarak iyi bir yer edindik. Nefroloji ve alerji alanlarında ürünlerimizin pazarda bilinirlik ve memnuniyeti, bize öncesinde kurguladığımız stratejik planının ve bu plan doğrultusunda yaptığımız tüm altyapı yatırımlarının ne kadar doğru olduğunu gösterdi.

Polifarma’nın yakın gelecekteki plan ve projeleri hakkında bilgi verir misiniz?

Sağlık sektörü gibi her gün değişen dinamiklere sahip olan bir sektörde kalıcı olabilmek için araştırma-geliştirmeye önem vermelisiniz. Kendi orijinal molekülümüzü sentezlemeye başlamamız, farklı nadir hastalıklara getireceğimiz çözümler ile daha fazla canlıya sağlık ve daha kaliteli bir yaşamı ulaştıracağız. Kendimizi biyobenzer ve biyoüstün ilaçlardaki öncü çalışmalarımız ile konvansiyonel ilaç üretiminin ötesine geçmiş, katma değeri olan biyoteknolojik ürünler ve kendi molekülünü üreten “global bir sağlık üssü” olarak konumlama yolunda ilerliyoruz. Önümüzdeki dönemde, her zaman yaptığımız gibi yine hiç durmadan aynı heyecanla büyümeye ve Türkiye ilaç sektöründe alanının lideri pozisyonumuzu koruyarak, dünyanın dört bir yanında, tüm canlıların yaşamlarına dokunmaya devam edeceğiz.

Önceki

Astellas İlaç Singapur & Malezya Genel Müdürlüğü’ne Ayçın Oğuz Atandı

Sonraki

Gilead Türkiye’nin ”Tek Ses” Projesi’ne Icco Global’den Ödül

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar