Roche 2023 Yılına Ait Başarılı Finansal Sonuçlarını Açıkladı

Roche_gorsel

2023 yılında COVID-19 satışlarındaki önemli düşüşe rağmen Roche, yüzde 1’lik satış büyümesi elde etti.

Dünyanın önde gelen biyoteknoloji şirketlerinden Roche, 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Sağlık hizmetleri sektöründe gerçekleştirdiği faaliyetlerle önceki yıllarda elde ettiği finansal başarılarını 2023 yılında da ortaya koyan Roche’un Grup satışları, yüzde 1 oranında artarak 58,7 milyar İsviçre Frangı ile 2023 beklentilerini aştı.

“Yıl boyunca büyümeyi sürdürmeyi hedefliyoruz”
2023 yılı dördüncü çeyreği ve 2024’ün ocak ayı finansal sonuçlarını değerlendiren Roche Grup CEO’su Thomas Schinecker, “COVID-19 satışlarındaki keskin düşüşü ve biyobenzerlerden kaynaklanan satış kayıplarını fazlasıyla telafi eden iyi bir satış büyümesi elde ettik. COVID-19 çözümleri hariç, temel iş alanı güçlü büyüme ivmesini sürdürdü ve 2023 yılı beklentilerimizi aştık. Hem ilaç hem de diagnostik ürün portföyümüzde iyi bir ilerleme kaydettik. Tedavisi zor meme kanseri ile mücadele eden hastalar için ölüm veya hastalığın kötüleşmesi riskinde yüzde 50’den fazla azalma gösteren bir oral tedavi için Faz III çalışması devam ediyor. Bu ilacı mümkün olan en kısa sürede hastalarla buluşturmak için sabırsızlanıyoruz. Öte yandan inflamatuar bağırsak hastalığı ve kardiyometabolik hastalıklar gibi karşılanmamış ihtiyaçların yüksek olduğu hastalık alanlarına yönelik yeni ortaklıklar ve satın almalar planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Roche İlaç Bölümü’nün satışları, yüzde 6’lık bir büyüme ile 44,6 milyarİsviçre Frangına ulaşırken; şirketin oftalmoloji, multipl skleroz, hemofili A, kan kanseri ve meme kanseri alanlarındaki tedavi çözümlerinde 2022’ye kıyasla 4,3 milyar İsviçre Frangı değerinde artış ile toplam 14,8 milyar İsviçre Frangı satış gerçekleştirildi. Bununla beraber, İlaç araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) harcamaları da yüzde 6 artarak 11,5 milyar İsviçre Frangına ulaştı. Onkoloji, Ar-Ge için birincil alan olmaya devam etti ve kanser immünoterapisi önemli bir itici güç oldu. Ayrıca nörobilim, oftalmoloji ve immünoloji alanlarına da önemli yatırımlar yapıldı.

Roche Diagnostik Bölümü’nün temel iş alanı satışları yüzde 7 oranında artarken; bu büyümeye önemli derecede katkı sağlayan ürünler kardiyak testler ve klinik kimya ile ilgili tanı çözümleri oldu. 2023 yılında COVID-19 ile ilgili ürünlere yönelik talepte önemli düşüş yaşanması nedeniyle satış rakamı yüzde 13’lük bir düşüşle 14,1 milyar İsviçre Frangı olarak gerçekleşti.

2024 yılı öngörüleri
2024 yılında Roche satışlarının tek hanelerle büyümeye devam etmesi öngörülüyor. Şirket İsviçre Frangı cinsinden temettüsünü artırmayı da umuyor.

Roche Hakkında 
1896 yılında İsviçre’nin Basel şehrinde kurulan ve markalı ilaçların ilk endüstriyel üreticilerinden biri olan Roche, dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketi ve In Vitro Diagnostik (vücut dışı tanı) alanında dünya lideridir. Roche, dünya çapında insanların yaşamlarını iyileştirmek için tanı ve tedavi çözümleri geliştirmek üzere bilimsel mükemmelliğe ulaşmak için çalışmaktadır.

Kişiye özel sağlık hizmetleri alanında öncü olan Roche, sağlık hizmetlerini toplum üzerindeki etkisini artıracak şekilde dönüştürmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Roche, her bir bireye en iyi sağlık hizmetini sunmak için birçok paydaşla iş birliklerine imza atarak, tanı ve tedavi alanındaki güçlü konumunu klinik uygulamalardan elde edilen veri iç görüleriyle desteklemektedir.

Roche, çalışma alanlarında benimsediği uzun vadeli bakış açısı sayesinde Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri tarafından üst üste 15 kez ilaç endüstrisindeki en sürdürülebilir şirketlerden biri olarak seçilmiştir. Bu, Roche’un faaliyet gösterdiği her ülkede, yaptığı yerel ortaklar ile birlikte sağlık hizmetlerine erişimi artırma çabalarının bir sonucudur.

Roche Grubu Amerika’da bulunan Genentech’in tamamına, Japonya’da bulunan Chugai Pharmaceutical şirketinin de çoğunluk hissesine sahiptir. Ayrıntılı bilgi için www.roche.com‘u ziyaret ediniz. Bu açıklamada kullanılan veya bahsedilen tüm ticari markalar yasalarla korunmaktadır.

Önceki

Ecz. Berat Beran’a Yaşam Boyu Onur Ödülü

Sonraki

Kolik Varsa Panik Yok Kampanyası’ndan “AnneKolik Sohbetleri” Podcast Serisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar