Sanofi Türkiye, TT Ventures İş Birliğiyle Sağlıkta İnovasyon Ekosistemini Güçlendiriyor

Sanofi Türkiye’nin 2019 yılında hayata geçirdiği PharmUp Girişimcilik Programı, sağlık sektörüne yönelik çözümler geliştirebilecek her alandan ve sektörden girişimciyi 3 yıldır başarıyla bir araya getiriyor. Şirket, 2022 itibarıyla projeyi daha ileriye taşıyarak, ülkemizde sağlık alanında küresel rekabetçiliği artırmak ve inovasyon ekosistemini güçlendirmek için PharmUp’ı Türkiye merkezli çok paydaşlı bir girişimcilik platformuna dönüştürme çalışmalarına başladı. Bu kapsamda, dijital sağlık alanında Türkiye’nin en büyük inovasyon ara yüzlerinden biri olan PharmUp Hub Platformu hayata geçirildi. PharmUp Hub çatısı altında Sanofi Türkiye, Türk Telekom’un kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures ile sağlık alanındaki girişim ekosistemini güçlendirecek önemli bir iş birliğine imza attı.

İş birliği kapsamında, girişimciler için proje geliştirme süreçlerinin desteklenmesi ve bilimsel bir platform oluşturularak, katma değerli inovasyon ve teknoloji tabanlı projelerin ürüne dönüştürülmesi hedefleniyor. Sanofi Türkiye’nin TT Ventures iş birliği kapsamında potansiyel girişimler; TT Ventures’ın sunduğu ofis çalışma alanlarından, mentorluk desteğinden, girişimlerin fikirlerinin ürün ve hizmete dönüşmesi için bilgi birikiminden yararlanabilecek. İki kurum arasında başlayan iş birliği sürecinin ardından platformun; teknoparklar, ortak kuluçka merkezleri ve özel sektörün katılımlarıyla genişlemesi amaçlanıyor.

Cem Öztürk

Sanofi Türkiye Ülke Başkanı ve Sanofi Türkiye, Afrika ve Orta Doğu Temel Ürünler Başkanı 

Sanofi Türkiye Ülke Başkanı ve Sanofi Türkiye, Afrika ve Orta Doğu Temel Ürünler Başkanı Cem Öztürk, “Sağlık sektörüne yönelik çözümler geliştirebilecek her alandan ve sektörden girişimciyi 2019 yılından bu yana PharmUp girişimcilik programı ile bir araya getiriyoruz. Bu yıl itibarıyla, programı kurumsal ortaklıkların yanı sıra üniversiteler ve kuluçka merkezleri ile iş birliği içinde, start-up’lara laboratuvarlar, tematik inovasyon programları, atölyeler, uzman desteği ve bilgi kaynakları sağlayan PharmUp Hub inovasyon platformuna dönüştürdük. TT Ventures ile yaptığımız iş birliği, hedefimizi gerçekleştirmede attığımız önemli bir adım. Bu iş birliğinin sunacağı desteklerle hem sağlık alanındaki girişimcilere hem de ülke ekonomisine değer yaratacağımız için mutluyuz.”

Muhammed Özhan

TT Ventures Genel Müdürü

TT Ventures Genel Müdürü Muhammed Özhan konuyla ilgili şunları söyledi: “Türk Telekom’un kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures olarak, girişimcilik ekosisteminin büyümesine katkı sağlamak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yenilikçi ürünlere sahip girişimleri destekleyerek ülke ekonomisine fayda sağlamayı amaçlıyoruz. TT Ventures çatısı altındaki sektörün ilk girişim hızlandırma programı PİLOT’tan bugüne kadar 104 girişim mezun oldu ve bu girişimlerden 45’i dışarıdan yatırım aldı. Diğer yandan TT Ventures olarak 13 farklı girişime yatırım yaptık. Özellikle sağlık, eğitim, yapay zekâ, dijital çözümler, finansal teknolojiler, blockchain, IOT ve ICT gibi Türk Telekom ile sinerji yaratacak alanlara odaklanıyoruz. Bu anlamda önemli bir küresel sağlık şirketi olan Sanofi ile dijital sağlık alanında gerçekleştirdiğimiz bu iş birliğini çok önemsiyoruz. TT Ventures Girişim Sermayesi Fonu ve PİLOT aracılığı ile PharmUp programı kapsamında sağlık sektörüne değer katacak fikirleri destekleyerek, yeni fırsatlar yaratacak olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu bağlamda, Sanofi ile başlayacak olan bu iş birliğimizin yakın dönemde Türkiye dışına da çıkarak kendisine global arenada yer bulacağına inanıyoruz. TT Ventures olarak girişimleri dünyaya açan bir köprü olmak hedefiyle, sahip olduğumuz teknolojik bilgi birikimini farklı projelere uyarlayarak girişimcilik ekosisteminin geliştirmeye devam edeceğiz.”

Sanofi Türkiye PharmUp Hub girişimcilik programı kapsamında, yakın zamanda Başakşehir Living Lab, Teknopark İstanbul ve Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık ve İlaç Teknoloji Merkezi (LHUSTEK) ile, şimdi de TT Ventures ile gerçekleştirdiği iş birlikleri ile girişimcilik ekosistemine katkısını sürdürüyor.

Sanofi Hakkında

Yenilikçi bir küresel sağlık şirketi olarak, amacımız doğrultusunda hareket ediyoruz: İnsan hayatını iyileştirmek için bilimin mucizelerinin peşindeyiz. Dünya genelinde yaklaşık 100 ülkedeki çalışanlarımız imkansızı mümkün kılan sağlık çözümleri sağlıyor, tıp pratiğini daha ileriye taşımak için çalışıyor. Sürdürülebilirliği ve sosyal sorumluluğu stratejimizin merkezine koyarken, dünya çapında milyonlarca hastanın adeta kaderini değiştiren sağlık çözümlerini ve hayat kurtaran aşıları sağlıyoruz.

Sanofi, EURONEXT: SAN ve NASDAQ: SNY borsalarında işlem görmektedir.

PharmUp Hub Hakkında

Sanofi Türkiye olarak 2019 yılında hayata geçirdiğimiz PharmUp Girişimcilik Programı ile sağlık sektörüne yönelik çözümler geliştirebilecek her alandan ve sektörden girişimciyi 3 yıldır başarıyla bir araya getiriyoruz. Endeavor Türkiye ile birlikte yürüttüğümüz programa, 3 yılda toplamda 173 girişimci başvuru yaptı. Bu başvuruların içinden programa seçilen 16 girişimci, PharmUp’ın hızlandırma dönemine katılma şansına sahip oldu. 2022 itibarıyla projeyi daha ileriye taşıyarak, ülkemizde sağlık alanında küresel rekabetçiliği artırmak ve inovasyon ekosistemini güçlendirmek için PharmUp’ı Türkiye merkezli çok paydaşlı bir girişimcilik platformuna dönüştürme çalışmalarına başladık. Dijital sağlık alanında Türkiye’nin en büyük inovasyon ara yüzlerinden biri olan PharmUp Hub Platformunu hayata geçirdik. PharmUp Hub platformuna dahil olan/olacak tüm partnerlerin ortak hedefi, hasta ihtiyaçlarını odağa alarak; yönetişim, sağlık finansmanı, teknoloji ve veri uzmanlıklarının iş birliğiyle disiplinler arası bir inovasyon ekosistemi oluşturmak ve sağlık girişimcilerinin kuluçka evresinden pazara erişimine kadar olan gelişim süreçlerini desteklemek olacak. 

Önceki

Santa Farma İlaç İnsan Kaynakları Direktörü, Türkiye’nin En Beğenilen Altın Lideri Ödülü’nü Aldı

Sonraki

Takeda Türkiye’den Yurt Dışına Yeni Transfer

Öne Çıkanlar