GEN İlaç, Yenilikçi İlacı SUL-238’in Faz 1 Çalışmasını Başlattı

GEN, Alzheimer ve diğer nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde kullanılması hedeflenen yenilikçi araştırma ilacı SUL-238’in sağlıklı gönüllülerle yapılan Faz 1 klinik çalışmasına başlandığını bildirdi.

 

Türkiye’nin önde gelen ilaç firmalarından biri olan GEN, sınıfının ilk üyesi yenilikçi araştırma ilacı SUL-238’in sağlıklı gönüllülerde yürütülecek Faz 1 klinik araştırmasına başladı. 2021 yılında, Hollanda merkezli biyoteknoloji şirketi Sulfateq BV iş birliğinde çalışmalarına başlayan GEN, Alzheimer hastalığı ve diğer nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde kullanılması hedeflenen SUL-38 ilacının ilk dozunun 19 Şubat 2024 tarihinde uygulandığını duyurdu.

 

İLAÇ, GEN’İN ÜRETİM TESİSLERİNDE ÜRETİLDİ

SUL-238’in Faz 1 klinik araştırmasında kullanılacak araştırma ürünlerinin formülasyon ve AR-GE stabilite çalışmaları GEN’in Ar-Ge laboratuvarlarında gerçekleştirildi ve bu araştırmada kullanılacak klinik araştırma ürünleri GEN’in üretim tesislerinde üretildi.

 

ABİDİN GÜLMÜŞ: SUL-238’İ GELİŞTİRME YOLCULUĞUMUZUN BİR SONRAKİ ADIMINA GEÇTİK

Alzheimer hastalığının tedavisine yönelik önemli bir çalışmaya imza atmanın heyecanını ve gururunu yaşadıklarını belirten GEN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür’ü Abidin Gülmüş, şunları söyledi:

 

“Türkiye ilaç endüstrisinin dinamik bir oyuncusu olarak, inovasyon ve küresel büyüme stratejilerimiz doğrultusunda, Alzheimer hastalığı ve diğer nörodejeneratif hastalıklara çözüm sunmak için yeni bir oral tedavi olan SUL-238’i geliştirme yolculuğumuzun bir sonraki adımına ulaşmaktan dolayı heyecan duyuyoruz. Yürüttüğümüz bu özel çalışmanın, ülkemize ve insanlığa fayda sağlayacak önemli bir adım olduğunu biliyor ve bu sorumluluk bilinci ile çalışmaya devam ediyoruz.”

 

  1. NADİR ULU: BU AŞAMA, SUL-238 GELİŞTİRME PROGRAMI ADINA ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞIDIR

GEN Ar-Ge ve Klinik Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Nadir Ulu ise, şu açıklamayı yaptı:

 

“GN-001 çalışmamızda ilk sağlıklı gönüllüye ilk ilaç dozunun uygulandığını duyurmaktan gurur duyuyoruz. Bu hem GEN ve Sulfateq ekipleri hem de Alzheimer hastalığı ve diğer nörodejeneratif hastalıklarda SUL-238 geliştirme programı adına önemli bir kilometre taşıdır. Nörodejeneratif hastalıkları olan bireyler için potansiyel bir tedavi seçeneği olarak SUL-238’i geliştirmeye yönelik çalışmalarımızı sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz. Sağlıklı gönüllülerden ve klinik araştırmamızda görev alan araştırmacılardan aldığımız destekten ötürü minnettarız.”

 

SUL-238 Hakkında:

SUL-238, hücrenin ‘enerji santrali’ olan mitokondrileri hedefleyen ve hastalık sürecinde mitokondrilerin işlevini artırmak için tasarlanmış benzersiz bir küçük moleküldür. Mitokondriyal fonksiyon bozukluğu birçok akut ve kronik hastalığın gelişmesinde önemli bir rol oynar. Alzheimer Hastalığı (AD) ve kalp yetmezliği (HF), kronik böbrek hastalığı (CKD), pulmoner arter hipertansiyonu (PAH), akut böbrek yetmezliği (AKI) ve sepsis gibi diğer hastalıklar için deneysel hayvan modellerinde olumlu klinik öncesi kavram kanıtları elde edilmiştir. Kavram kanıtlarının yanı sıra, SUL-238, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) gibi ilaç otoritelerinin kılavuzlarına göre gerçekleştirilen güvenlik testleri aracılığıyla da kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır.

 

Alzheimer Hastalığı Hakkında:

Alzheimer Hastalığı, hafıza kaybı ve diğer bilişsel bozukluklara yol açan yıkıcı, ilerleyici bir hastalıktır. Şu anda Alzheimer hastalığının ilerlemesini tedavi edebilen veya durdurabilecek bir tedavi bulunmamaktadır. Sonuç olarak, Alzheimer Hastalığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün öncelikli ilaç listesinde yer almaktadır.

Alzheimer Hastalığında mitokondriyal fonksiyon bozukluğu ve nöroinflamasyon görülür. Bu patolojik değişikliklerin altında yatan mekanizmalar hala tam olarak aydınlatılmamış olsa da bu olgular arasındaki olası bağlantılar bildirilmiş ve mitokondri veya mitokondriyal bileşenlerin nöroinflamasyona katkıda bulunabileceği giderek daha fazla kabul görmektedir.

 

GEN Hakkında:

GEN, 25 yılı aşkın tecrübesiyle Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilaç şirketlerinden biridir. Çok yönlü bir iş modeline sahip olan GEN, hem güçlü küresel iş ortakları ile nadir hastalıklar ve karşılanmamış sağlık ihtiyaçlarına dünya çapında çözümler sunmakta hem de en üstün standartları karşılayan son teknoloji üretim tesisi ve büyük Ar-Ge yatırımları ile uluslararası pazarda yüksek talep gören rekabetçi ürünler geliştirmekte ve üretmektedir.

Turquality programına dahil olan sayılı ilaç firmalarından biri olarak GEN, ilaç sektöründe önemli bir küresel oyuncu olma hedefiyle cesur Ar-Ge yatırımları yapmakta, güçlü altyapısı ile özgün ilaç geliştirme faaliyetlerini iki farklı Ar-Ge merkezinde sürdürmektedir. Türkiye, Almanya, Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Gürcistan ofislerinde uzman kadrosuyla hizmet veren GEN, etik ve bilimsel ilkeler ışığında yürümeye, inovatif çözümler üretmeye ve geleceğin sağlık firması olma hedefinde büyümeye hız kesmeden devam etmektedir.

Daha fazla bilgi için GEN websayfasını ve LinkedIn, Twitter, Instagram ve Facebook hesaplarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Önceki

Johnson & Johnson Medtech Presbiyopiyi Düzelten Yeni Göz İçi Lensi Tecnis Puresee’yi Piyasaya Sürdü

Sonraki

Sandoz Türkiye İhracatını Önceki Yıla Göre Yaklaşık İkiye Katlayarak İkinci Oldu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar