Sandoz Türkiye İhracatını Önceki Yıla Göre Yaklaşık İkiye Katlayarak İkinci Oldu

Sandoz Türkiye, İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde, 2023’te 113 milyon dolarlık ihracat ile ilaç sektöründe bir sıra yükselerek ikinciliğe ulaştı.  Sandoz Türkiye’nin 2023 ihracat rakamı geçen yıla göre yaklaşık 2 kat arttı.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından her yıl düzenlenen İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nin dokuzuncusu, 22 Şubat 2024 tarihinde Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleşti. 2023’te ilaç kategorisinde Sandoz Türkiye ikinciliği elde etti.

İKMİB İhracatın Yıldızları Ödülüyle ilgili konuşan Sandoz Türkiye Ülke Başkanı Cengiz Zaim “Türkiye’nin ilaç ihracatının yaklaşık yüzde 10’unu gerçekleştiriyoruz ve 2005 yılından bu yana aralıksız olarak Türkiye’nin ilaç ihracat şampiyonları arasında yer alıyoruz.  2023 sonu ihracat rakamlarımız önceki yıla göre yaklaşık 2 kat arttı. 1955 yılından bu yana ilaç sektörünün gelişimine katkıda bulunarak ülke ekonomisine katma değer sağlıyor ve ülkedeki hastaların kaliteli ilaca erişimini mümkün kılıyoruz.  İKMİB tarafından hak kazandığımız bu ödül Türkiye’ye olan bağlılığımızın ve inancımızın bir kanıtıdır. Bu önemli ve gurur verici çalışma için tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

Gebze Fabrikasında dünya standartlarında üretilen ürünlerin Kanada’dan İngiltere’ye kadar 55’ten fazla ülkeye ihraç edildiğini belirten Cengiz Zaim, daha fazla üretim kapasitesi sağlamak için Gebze Fabrikası’nda yatırımlara devam ettiklerini ve hali hazırda 10 milyar tablet üretim kapasitesine sahip fabrikanın kapasitesini kısa süre içinde 15 milyar tablete çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

1886 yılında kurulan ve 2023 yılı Ekim ayından bu yana yoluna bağımsız bir şirket olarak devam eden Sandoz, 22.000’in üzerinde çalışan ile 100’den fazla ülkede 400’den fazla eşdeğer ve 24 biyobenzer ilaç ile varlık gösteriyor. Sandoz ürünleri, her yıl yaklaşık 500 milyondan fazla hastaya ulaşıyor ve dünya çapında yılda 180 milyar ABD dolarından fazla olduğu öngörülen bir sosyal etki yaratıyor.

1955 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Sandoz Türkiye, ilaç sanayinin gelişimine katkılar sağlarken, ülke ekonomisine katma değer ve ülkedeki hastaların kaliteli ilaçlara erişimini sağlıyor. Sandoz, Türkiye’de 800’e yakın bir istihdam yaratarak, faaliyet gösteriyor. Yüksek üretim kapasitesiyle Sandoz’un dünyadaki en önemli ilk üç tesisinden biri konumunda olan ve Sıfır Atık Sertifikasına sahip Sandoz’un Gebze fabrikasında, atık azaltma iyileştirilmeleri ve önemli su tasarrufu çalışmaları da yürütülüyor.

Önceki

GEN İlaç, Yenilikçi İlacı SUL-238’in Faz 1 Çalışmasını Başlattı

Sonraki

TRPharm’ın Medikal ve Bilimsel Geliştirme Direktörü Doç. Dr. Tolga Tunçel Oldu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar